Kocie choroby bywają przewlekłe i trwające latami. Są też takie, które atakują znienacka i powalają naszego zwierzaka.Tylko w zeszłym roku liczba śmierci kociaków drastycznie wzrosła. Niestety, większość właścicieli nie zauważa lub kompletnie ignoruje objawy. Efekty są tragiczne.

Wszystko przez drobne zaniedbania. Bywa, że choroba przychodzi nagle i nie ma nawet czasu na pomoc czworonogowi. Możesz jednak zapobiec cierpieniu swojego milusińskiego, jeśli zareagujesz odpowiednio szybko.

 

Choroby jelita

Do najczęstszych kocich chorób zaliczają się dolegliwości związane z układem pokarmowym. Zwykle zaczyna się od biegunki. Ostra bądź przewlekła biegunka może doprowadzić do gwałtownego osłabienia i omdlenia. Wywoływana jest przede wszystkim przez zatrucia pokarmowe. Jej przyczyną mogą być również pasożyty u kota, np. tasiemce, nicienie i pierwotniaki. Już na pierwsze symptomy należy zareagować konsultacją z weterynarzem.

 

Kocia białaczka

Najogólniej rzecz ujmując jest to postępująca niedokrwistość lub niekorzystne zmiany w układzie białokrwinkowym. Twój kot słabnie i bardzo łatwo o złapanie nawet najmniejszej infekcji. Objawami są infekcje układu oddechowego, przewodu pokarmowego, dolnych dróg moczowych, a nawet układu rozrodczego. Prawie zawsze zaczyna się od zapalenia dziąseł.
To, co powinno zwrócić uwagę kociego opiekuna, to częste, nawracające infekcje oraz przypadki poronień wśród ciężarnych kotek. Bledsze błony śluzowe i spojówki kocich oczu także powinny wzbudzić niepokój u troskliwego opiekuna. W wyniku anemii rozwijać się będzie osowiałość i ospałość, niechęć do zabawy, marny apetyt i postępujące chudnięcie.

 

Cukrzyca u kota

Ten problem dotyczy coraz większej części kociej populacji. Choroba wiąże się z zaburzeniami gospodarki białek, tłuszczy i węglowodanów. Typowymi objawami są brak apetytu, zmniejszoną aktywność ruchową i mniejsza troska o higienę. Leczenie cukrzycy to powolny proces. Niekiedy właściwe żywienie redukuje problem. Wybieraj karmy skierowane dla zwierząt z problemem cukrzycowym. Dowiedz się też czy leczenie twojego czworonoga wymaga również farmakologii.

 

Kłaczki u kota

Często spotykanym schorzeniem – szczególnie u kotów długowłosych – jest zakłaczenie. Pilobezoary, czyli zbite kule kłaków, mogą wywołać zapalenie błon śluzowych żołądka, a w skrajnych przypadkach nieżyt żołądka. By uniknąć tych dolegliwości należy przede wszystkim zadbać o profilaktykę. Nie trzeba wiele. Wystarczy regularnie wyczesywać zwierzę oraz podawać mu odpowiednią karmę. Taką, która ograniczy zaleganie sierści w układzie pokarmowym.