Słonie żałoba

Słonie są symbolem siły i miłości. Słonice uważane są za najlepsze i najbardziej opiekuńcze matki w świecie zwierząt. Bardzo często mocna miłość jest porównywana do tej słoniowej. Ale dlaczego tak jest i co o tym świadczy? Na przykład słonica, jeśli straci młode, zaczyna je opłakiwać. Tak też się dzieje w przypadku śmierci osobnika ze stada, wtedy wszystkie słonie w uroczystym orszaku go żegnają. Taką scenę udało się uchwycić mieszkańcom Sri Lanki. 

Słonie: najsilniejsza miłość w świecie zwierząt

Nie tylko słonie cechują się tak silnymi uczuciami. W rankingach najlepszych mam ze świata zwierząt można też zobaczyć orangutany, aligatory czy pingwiny. Wiedzieliście, że ośmiornica nie odstępuje na krok złożonych jaj, nawet w celu zdobycia pożywienia? Jeśli jest głodna, zjada jedną ze swoich macek. Po wykluciu się młodych ośmiorniczek, ich mama umiera. To się dopiero nazywa poświęcenie. 

Jednak w przypadku słoni sprawa wygląda trochę inaczej. Słonica jest przed 22 miesiące w ciąży, po porodzie przez pół roku karmi słoniątko swoim mlekiem. Jednak dopiero po dwóch latach mały słoń staje się samodzielny. Porównując okres ciąży i opieki u słoni czy psów, to jest to diametralna różnica. Słonie są jedynymi z niewielu zwierząt, które tak długo opiekują się młodymi. 

Jak wygląda żałoba u słoni? Czy słonie mogą odczuwać smutek?

Wzruszający widok udało się nagrać na Sri Lance. Na pożegnanie dominującego starszego samca, który padł w walce z młodszym, przybyło około 300 słoni. Nad jeziorem Kala Wewa zebrało się kilkanaście słoniowych rodzin. Każdy z osobników podchodził do zmarłego i go czule dotykał. 

Nagranie zostało pokazane w lokalnych mediach, a obecnie krąży wśród tysięcy internautów. To, że słonie odczuwają żałobę podobnie do ludzi i tak samo jak ludzie, odczuwają emocje. Jednak bardzo rzadko istnieje możliwość uwiecznienia takich poruszających i smutnych scen. Gwarantujemy, że będą potrzebne chusteczki. 

Zobacz także:

  1. Zabił najsłynniejsze zwierzę na świecie. Kara to absurd, rodacy jednak nie odpuścili
  2. Cudem uratowany nietoperz je banana w uroczy sposób. Spróbuj się nie śmiać
  3. Połamane nogi w 10 miejscach. Sadyści wyrzucili go z pędzącego samochodu