Psy

Alaskan Malamute – niegdyś pies zaprzęgowy dziś wspaniały towarzysz rodziny

 

Alaskan malamute kiedyś pies zaprzęgowy dziś wspaniały towarzysz rodziny

Alaskan Malamute jest największym psem zaprzęgowym na świecie i jest wykorzystywany przede wszystkim do ciągnięcia ciężkich ładunków na duże odległości. W przeciwieństwie do psów wyścigowych czystej krwi, Alaskan Malamute nie bierze udziału w wyścigach, lecz jest wykorzystywany do ciągnięcia ciężkich ładunków. Potrafią również biegać, ale bardziej nadają się do ciągnięcia ładunków niż do gonienia zaprzęgu. Ich gęsta i szorstka sierść może mieć kolor od jasnoszarego, przez czarny, sobolowy, po czerwony. Charakterystyczne znaki na pysku również mogą pomóc w identyfikacji konkretnej rasy.

Alaskan malamute – opis

Mimo że Alaskan Malamute był kiedyś psem zaprzęgowym, od tego czasu stał się wspaniałym towarzyszem rodziny. Mimo że rasa ta często uważana jest za agresywną, nie jest to pies stróżujący. Choć rasa ta jest niezwykle inteligentna, wymaga regularnego szkolenia, aby stać się dobrze wychowanym psem. Będziesz musiał być sprawiedliwym przywódcą stada i poświęcić dużo czasu na szkolenie tej rasy.

Malamut został pierwotnie wyhodowany do ciągnięcia ciężkich przedmiotów po śniegu, ale stał się również popularną rasą wyścigową. Rasa ta została stworzona do pracy w śniegu, dlatego nie powstała jej szybka, krótkonożna wersja. Obcy zaczęli krzyżować malamuty z innymi rasami, które były mniejsze i szybsze, ale rasa szybko podupadła. Surowy zimowy klimat utrudniał utrzymanie tradycyjnej rasy, ale pozostało wystarczająco dużo psów, aby odtworzyć oryginalnego psa zaprzęgowego. Rasa Alaskan Malamute została oficjalnie uznana przez American Kennel Club (AKC) w 1936 roku.

Rasa Alaskan Malamute wymaga regularnej pielęgnacji i musi być regularnie szczotkowana. Choć są stosunkowo zdrowe, są podatne na pewne choroby genetyczne. Alaskan Malamute cierpi na dysplazję stawów biodrowych, wzdęcia i problemy skórne. Przed adopcją tej rasy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Rasy te są wspaniałymi zwierzętami domowymi, które będą wspaniałymi towarzyszami.

Z powodu dużej energii, Alaskan Malamute wymaga dużej ilości ruchu. Są one hodowane do przenoszenia sań setki kilometrów po lodzie. Ich wytrzymałość jest niezwykła, a malamuty potrzebują co najmniej godziny ćwiczeń dziennie. Malamut nie zadowoli się byciem kanapowcem, dlatego należy przygotować się na długie spacery, jazdę na rolkach i zajęcia w klubie saneczkarskim.

Alaskan malamute – charakter

Historia malamuta alaskańskiego zaczyna się na dalekiej północy. Mahlemiutowie z północno-zachodniej Alaski używali tego psa zaprzęgowego do różnych celów, w tym do ciągnięcia sań, polowania na grubą zwierzynę i przewożenia ciężkich ładunków. Alaskan Malamute jest największą i najstarszą rasą psów zaprzęgowych, a jej nazwa pochodzi od grupy plemion eskimoskich.

Rasa ta została niemal całkowicie utracona w wyniku krzyżowania w czasie gorączki złota. Ponieważ Mahlemutowie żyli na odległych terenach, psy pozostały w dużej mierze czyste. Powinny być większe i silniejsze niż inne rasy północne, a ich znaki na twarzy składają się z czapki na głowie i pręgi na pysku. Jest to oznaka ich potężnych mięśni.

Wygląd Alaskan Malamute jest oszałamiający, z pióropuszem na ogonie, czujnym wyrazem twarzy i wysoko postawionymi uszami. Jego średniej wielkości kufa i spiczaste uszy są doskonałym połączeniem piękna i funkcjonalności. W zimne dni pies zaprzęgowy będzie używał ogona do ochrony twarzy. Ta gęsta sierść może z łatwością ukryć problemy z wagą i sprawić, że pies nie będzie stanowił obciążenia dla zaprzęgu.

Ale Alaskan Malamute jest łagodną, kochającą rasą, może być agresywny, jeśli nie jest socjalizowany. Alaskan Malamute powinien być socjalizowany od najmłodszych lat, ponieważ będzie sprawdzał kolejność dziobania w twoim domu. Nie wykastrowane samce są również dominujące i zaborcze w stosunku do jedzenia. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem Alaskan Malamute jako zwierzę domowe, weź pod uwagę poniższe wskazówki.

Malamute – zdrowie

Mimo że wielu problemom zdrowotnym Alaskan Malamute można zapobiec, niektóre są nieuniknione. Niektórym chorobom, takim jak epilepsja, można zapobiec dzięki właściwej opiece nad psem. Rasa ta ma na przykład zwiększone ryzyko rozwoju polineuropatii i miastenii gravis. Inny problem, znany jako „śnieżny nos”, jest spowodowany bielactwem, chorobą autoimmunologiczną, która dotyka kufę i nos tych psów. Te schorzenia mogą poważnie obniżyć jakość życia Twojego zwierzęcia.

Mimo że niektórym problemom zdrowotnym Alaskan Malamute można zapobiec, zawsze należy zwrócić się do lekarza weterynarii, jeśli u Twojego psa wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów. Objawy te mogą być oznaką poważnej choroby, przejściowego problemu lub nieszkodliwego stanu. Należy pamiętać, że wiele chorób ma takie same objawy, które są zazwyczaj spowodowane podobną przyczyną. Na przykład pies cierpiący na niedoczynność tarczycy jest również podatny na kilka chorób skóry. Wreszcie, Alaskan Malamute z postępującym zanikiem siatkówki musi co roku przechodzić badania okulistyczne, aby upewnić się, że nie rozwija się u niego żadna z tych chorób. Jeśli choroba ta zostanie wykryta, lekarz weterynarii zaleci odpowiedni plan leczenia.

Mimo stosunkowo zdrowego trybu życia, istnieje kilka problemów zdrowotnych, które mogą wpłynąć na długość życia Twojego Alaskan Malamute. Jako duża, silna rasa potrzebują one dużo ruchu. Ponieważ ich rasa została wyhodowana do wykonywania ciężkich zadań i pracy, potrzebują ruchu, aby spalić nagromadzoną energię. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić psu dużo czasu na ćwiczenia, zabawę i odpoczynek. Codzienny spacer lub bieganie zapewnią psu mnóstwo energii, którą będzie mógł spalić.

Zdrowie Alaskan Malamute można określić na podstawie jego DNA. Oprócz badań genetycznych, Malamute może mieć chorobę znaną jako chondrodysplazja, która powoduje poważne deformacje w przedniej części ciała. Choć u malamutów alaskańskich występuje ona bardzo rzadko, może mieć wpływ na ich wygląd. Hodowcy są zobowiązani do badania swoich zwierząt na obecność chondrodysplazji u szczeniąt.

Alaskan malamute – pielęgnacja

Jeśli jesteś właścicielem Alaskan Malamute, pielęgnacja psa może być wyzwaniem. Chociaż podwójna sierść jest łatwa do opanowania, należy pamiętać, że pies tej rasy jest bardzo wymagający w utrzymaniu. Psa należy szczotkować codziennie i starać się nie golić podszerstka, ponieważ może to powodować grzyby i infekcje. Należy również zwracać uwagę na oczy psa, ponieważ mogą być one brudne.

Możesz zabrać psa do profesjonalnego groomera, który wykąpie go i umyje, przytnie paznokcie, wyczyści uszy i oczy oraz wystylizuje sierść. Takie usługi mogą Cię kosztować około 100-350 dolarów rocznie. Możesz też kupić zestaw do pielęgnacji, który zawiera wszystko, co jest potrzebne do właściwej pielęgnacji psa, od szamponu i odżywki po obcinanie paznokci i szczotkowanie. Są to na ogół najtańsze rozwiązania i są bardzo polecane.

Aby Twój Malamute wyglądał jak najlepiej, powinieneś regularnie pielęgnować psa. Upewnij się, że regularnie obcinasz mu paznokcie, ponieważ mogą one wrastać w skórę psa. Długie paznokcie są bolesne dla psa i mogą wpływać na jego postawę. Aby ułatwić sobie zadanie, spróbuj użyć zmywalnego legowiska dla psa. Utrzymywanie łap psa w czystości zapobiegnie powstawaniu bolesnych drzazg w stawach.

Jako pies pracujący, Twój Malamute potrzebuje codziennego ruchu, aby utrzymać wysoki poziom energii. Malamuty lubią ciągnąć ciężkie ładunki, więc nie wypuszczaj ich na ogrodzone lub pozbawione nadzoru podwórka. Jeśli na dworze jest ciepło, zagraj z nimi w kilka gier, co zapewni im także ćwiczenie umysłowe. Oprócz codziennego kąpania psa, powinieneś także zapewnić mu wystarczającą ilość świeżej wody oraz klimatyzację w cieplejszych miesiącach.

Malamute alaskański – hodowla

Malamute alaskański jest dużą rasą psów, która pierwotnie została wyhodowana jako odporna, wytrzymała i silna. Podobnie jak inne rasy arktyczne, takie jak szpice i psy husky, był on niegdyś wykorzystywany jako zwierzę juczne do przewożenia ciężkich ładunków. Jednak dzięki swojemu seksownemu wyglądowi i zdolnościom adaptacyjnym rasa ta jest również popularna jako pies do towarzystwa i pies rodzinny.

Alaskan Malamute ma podwójną sierść, która jest jedną z najbardziej puszystych na świecie. Podszerstek jest gęsty, wełnisty, oleisty i miękki w dotyku. Ta gęsta podwójna sierść zapewnia psu ciepło w niskich temperaturach. Sierść zewnętrzna jest prosta i odporna na warunki atmosferyczne. Pojedynczy pies może ważyć do 45 kg. Hodowcy powinni unikać produkowania szczeniąt w wieku poniżej pięciu miesięcy.

Czysta rasa Alaskan Malamute ma długą historię, której początki sięgają plemienia Eskimosów Mahlemiut na dalekiej północy Stanów Zjednoczonych. Współczesna rasa Alaskan Malamute jest przykładem ścisłej synergii między człowiekiem a zwierzęciem. Ponieważ świat staje się coraz bardziej zurbanizowany, genetyka malamutów staje się coraz bardziej zróżnicowana. Poniżej przedstawiono kilka cech charakterystycznych dla rasy Alaskan Malamute.

Alaskan Malamute jest stosunkowo zdrową rasą, ale może być podatna na pewne problemy zdrowotne, w tym genetyczne i związane z wielkością. Aby uniknąć problemów genetycznych, renomowani hodowcy powinni przeprowadzać ocenę oczu i bioder oraz wystawiać świadectwa zdrowia dla wszystkich szczeniąt. Oprócz oceny oczu i bioder hodowcy powinni przeprowadzać badania zdrowotne swoich psów. Stan zdrowia szczeniąt powinien być na tyle wysoki, aby mogły one wytrzymać rygorystyczne ćwiczenia fizyczne.

string(15) "sidebar_layouts" 1