Baza wiedzy

Algi – charakterystyczne ryby akwariowe

 

Glony - charakterystyczne ryby akwariowe Co warto o nich wiedzieć

W tym artykule dowiesz się kilku rzeczy, które powinieneś wiedzieć o glonach. Glony to charakterystyczne ryby akwariowe, które rosną naturalnie w wielu różnych środowiskach wodnych. Podczas gdy niektóre glony są szkodliwe dla życia wodnego, wiele innych jest pożytecznych. Niektóre glony są naturalnym źródłem pożywienia dla Twoich ryb, podczas gdy inne stanowią urządzenie filtrujące. Jednak nadal ważne jest, aby wiedzieć, jak kontrolować wzrost glonów.

Rozwój kolenia – pochodzenie i charakterystyka

Grecka nazwa kolenia plamistego, Scyliorhinus, odnosi się do małego rekina. Marynarze używali terminu pies morski w odniesieniu do tego gatunku. Żyje w Morzu Śródziemnym i morzach subtropikalnych. Jego pochodzenie i cechy charakterystyczne dla glonów zostały dokładnie zbadane. Rekinek plamisty pochodzi z Morza Śródziemnego. Jego wielkość waha się od 50 do 70 cm. Żyje do 10 lat.

Kotnik plamisty, znany również jako dogorywacz wielki lub dogorywacz większy, żyje w skalistych siedliskach z dużą ilością glonów. Jest nocny i poluje na małe ryby i skorupiaki w pobliżu dna morskiego. Chowa się w małych szczelinach dna morskiego i żywi się głowonogami, skorupiakami i mniejszymi rybami. Inne nazwy dla tego gatunku to bull huss, smaller spotted dogfish, and rough hound.

Algonquin – gatunki

Pstrągi potokowe łatwo przeoczyć, ponieważ rzadko obserwuje się je w ich naturalnym środowisku. Większość ludzi nie bierze pod uwagę wieku ani liczby tych ryb, kiedy myśli o łowieniu w jeziorze lub rzece. Za zarządzanie łowiskami odpowiedzialna jest jednostka Algonquin Fisheries Assessment Unit (AFAU). W tym przewodniku dowiesz się więcej o wieku tych ryb, a także o warunkach siedliskowych, jakie preferują.

Nazwa tej ryby pochodzi od Indian Massachusett. Została ona zapisana w New Englands Prospect przez Williama Wooda, który żył wśród Massachusetts, grupy rdzennych Amerykanów mówiących w języku Algonquian. Niektórych nazw zwierząt wodnych nie znali jeszcze misjonarze z kolonialnej Nowej Anglii, w tym nazw gatunków ryb, takich jak Pequot. Nie oznacza to jednak, że wszystkie nazwy w języku Algonquian wymarły.

Algi do akwarium – jaki zbiornik przygotować?

Jeśli planujesz hodować ryby w akwarium, musisz wiedzieć, czy powinieneś wprowadzić glony do wody. W umiarkowanych ilościach glony mogą być korzystne dla Twoich ryb i roślin, natomiast należy unikać ich nadmiernego wzrostu. Aby przygotować akwarium na dodanie glonów, weź pod uwagę następujące wskazówki:

Kontrolowany wzrost glonów w akwarium jest preferowany przez niektórych entuzjastów. Niektórzy ograniczają wzrost glonów do określonych obszarów, podczas gdy inni pozwalają im pokryć całą szybę zbiornika. W obu przypadkach zbyt duża ilość glonów może sprawić, że zbiornik będzie wydawał się brudny, ale ich kontrolowana ilość może być doskonałym dodatkiem do akwarium. Oprócz zapewniania piękna, glony są jedynym źródłem witaminy A dla Twoich ryb, dzięki czemu ich kolory są jasne i błyszczące.

Zielone glony niebieskie są częstym problemem w nowych akwariach. Ten rodzaj glonów, znany również jako glony śluzowe, jest spowodowany zbyt dużą ilością azotanów w wodzie. Trudno jest je kontrolować, gdy już się rozrosną. Z kolei algi czerwone są szczególnie trudne do usunięcia. Często rozwijają się na roślinach lub dekoracjach akwariowych. Należą one również do najtrudniejszych do usunięcia.

Jeśli planujesz dodać glony do swojego zbiornika, powinieneś wiedzieć, w jakiej wodzie żyją Twoje ryby. Jeśli woda jest miękka, glony łatwiej się w niej rozwijają niż w zbiorniku z wodą twardą. Jeśli wzrost glonów jest zbyt intensywny, możesz doprowadzić do nadwerężenia roślin. Alternatywą może być zmiana zbiornika na inny, z roślinami odpornymi na glony.

Z jakimi rybami radzą sobie algicydy?

Algicydy mogą być doskonałym sposobem kontrolowania wzrostu glonów w stawie, ale nigdy nie powinny być stosowane samodzielnie. Substancje chemiczne zawarte w algicydzie mogą zaszkodzić twoim rybom i roślinom. Samo stosowanie algicydu spowoduje obumarcie glonów, które zatkają filtr stawowy i obniżą poziom tlenu. Zaleca się, aby jednorazowo traktować część stawu i stosować go zgodnie z instrukcjami.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów algicydu. Jednym z nich jest GreenClean. Działa on dobrze na niebiesko-zielone algi i algi nitkowate. Jeśli obawiasz się toksyczności, możesz również kupić Cutrine Plus, profesjonalny algicyd, który działa natychmiastowo. Zawiera on miedź chelatową i szybko zabija glony. Jest to skuteczne rozwiązanie dla wielu rodzajów glonów.

Algicydy są skuteczne i bezpieczne, a produkty zatwierdzone przez EPA są bezpieczne dla większości typów źródeł wody. Wiele z nich jest nietoksycznych i nie szkodzi zwierzętom, roślinom ani ludziom, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Niezależnie od rodzaju użytego algicydu, EPA reguluje jego użycie w celu kontrolowania uciążliwych alg w określonych zastosowaniach, takich jak nawadnianie i pływanie. Stosowanie algicydu zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie może znacznie zmniejszyć ryzyko dla zdrowia ludzi.

Siarczan miedzi, najbardziej powszechny rodzaj algicydu, może być szkodliwy dla Twoich ryb. Siarczan miedzi nie działa dobrze na glony nitkowate i nie jest bezpieczny dla wielu gatunków ryb. Siarczan miedzi jest również toksyczny dla ślimaków i zooplanktonu, które są ważnym źródłem pożywienia dla ryb. Zawsze należy unikać stosowania siarczanu miedzi w stawie z wrażliwymi rybami, ponieważ siarczan miedzi je zabije.

string(15) "sidebar_layouts" 1