Psy

Bernese Mountain Dog – opis rasy – towarzysz na każdą okazję

 

Berneński pies górski - opis rasy - towarzysz na każdą okazję

Jeśli myślisz o kupnie berneńskiego psa górskiego, oto opis cech, charakterystyki i wyglądu tej rasy. Muskularne ciało i długa jedwabista sierść nadają berneńskiemu psu górskiemu wytworny wygląd. Oznaczenia na pysku nadają mu dostojny wygląd, a jego zadziorna sierść często się zrzuca. Rasa ta doskonale radzi sobie w zimnym klimacie i udaje jej się zachować sierść mimo konieczności ciągłej pielęgnacji. Jest nie tylko piękny, ale także kochający, czuły i inteligentny.

Podstawowe informacje

Usposobienie berneńskiego psa górskiego jest różne, ale psy te są zazwyczaj cierpliwe i przyjazne w stosunku do innych ludzi i zwierząt. Chociaż rasa ta jest znana z tego, że dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, zaleca się jej socjalizację na wczesnym etapie życia. Podczas gdy ta rasa generalnie naturalnie dogaduje się z innymi psami, niektóre samce są agresywne w stosunku do innych samców.

Berneński pies górski pochodzi ze Szwajcarii i jest częścią rodziny wielkich pasterzy. Jego nazwa, Berner Sennenhund, pochodzi z języka niemieckiego i oznacza alpejskiego psa berneńskiego. Rasa ta była wykorzystywana do wielu różnych celów, w tym do zaganiania krów na pastwisko, ciągnięcia wozów z mlekiem do mleczarni i pilnowania gospodarstwa. W związku z tym charakteryzuje się wysokim instynktem rodzinnym.

Zdrowie psa w dużej mierze zależy od wielu czynników, w tym od genetyki. Ze względu na niewielką podbudowę genetyczną tej rasy jest ona podatna na kilka typowych problemów zdrowotnych. Jednak na jakość życia berneńczyka duży wpływ ma styl życia jego właściciela. Rasa ta jest genetycznie podatna na kilka problemów zdrowotnych, a Ty możesz pozytywnie wpłynąć na długość jej życia, zapewniając jej urozmaicony tryb życia, starannie dobraną dietę i odpowiednią pielęgnację fizyczną.

Bernenski pies górski jest mocną, zwartą rasą, która waży od 85 do 120 funtów. Ich trójkolorowa sierść jest gęsta i atrakcyjna, z białym paskiem między oczami i na końcu ogona. Psy te są doskonałymi towarzyszami dla osób niewidomych lub niepełnosprawnych. Są łagodne, cierpliwe i bardzo inteligentne. Pomimo swojej mocnej budowy i imponującego wyglądu berneński pies górski jest doskonałym wyborem do towarzystwa.

Bernese Mountain Dog – opis rasy

Bernese Mountain Dog jest dużą, mocną i czułą rasą. Rasa ta chętnie zadowoli swojego właściciela i może zachowywać się jak szczeniak tak długo, jak mu na to pozwolisz. Szkolenie tej rasy polega na stosowaniu pochwał i smakołyków. Ostre nagany nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Podobnie jak inne psy, pies ten chce się podobać swoim właścicielom, dlatego ważne jest, aby szkolić go w sposób łagodny i miły.

Ta trójkolorowa rasa dużych psów jest lojalnym towarzyszem, który lubi pracę w terenie. Niektóre z jego talentów to stróżowanie, pilnowanie, poszukiwanie i ratownictwo. Rasa ta jest również dobra w powożeniu i startach w zawodach posłuszeństwa. Rasa ta jest doskonałym wyborem dla kogoś, kto lubi towarzystwo psa, ale potrzebuje pracy do wykonania. Może być doskonałym towarzyszem na każdą okazję i jest idealny dla rodziny z dziećmi.

Bernenski pies górski to duży, przyjazny pies o trójkolorowym umaszczeniu i pięknej twarzy. Jego sierść jest trójkolorowa z białą pręgą na czole. Jest na ogół wytrzymały i odporny, waży od ośmiu do dwunastu kilogramów. Jak wszystkie duże psy, berneńskie psy górskie są łagodne, ale w młodym wieku trzeba mieć do nich cierpliwość. Są zbyt silne i imponujące, by być nietowarzyskie, dlatego w młodym wieku należy zapewnić berneńczykowi możliwość kontaktu z jak największą liczbą sytuacji.

Gęsta sierść berneńskiego psa górskiego wymaga codziennego szczotkowania, by utrzymać ją w doskonałym stanie. Berneński pies górski gubi sierść umiarkowanie przez cały rok i obficie dwa razy do roku, ale wymaga kąpieli. Ma długą, lśniącą sierść, która wymaga codziennego szczotkowania, aby nie pozostawała matowa. Wymaga umiarkowanego ruchu i potrzebuje towarzystwa człowieka, aby pozostać zdrowym.

Bernese Mountain Dog – charakter

Bernese Mountain Dog jest doskonałym towarzyszem dla starszych dzieci. Uwielbiają spędzać czas z dziećmi, ale czasami mogą stać się zbyt entuzjastyczne i przewracać mniejsze. Odpowiednia socjalizacja i szkolenie pomogą berneńczykom nauczyć się, jak zachowywać się w pobliżu mniejszych członków rodziny. Berneńczyki powinny przebywać wśród ludzi przez większość czasu, dlatego też muszą mieć kontakt z innymi ludźmi. Odrobina szkolenia pozwoli zapewnić, że berneńczyk będzie wspaniałym towarzyszem.

Berneńczyk jest lojalnym i kochającym towarzyszem, który jest bardzo towarzyski i lojalny wobec swoich panów. Pies ten jest również niezwykle inteligentny i łatwy w szkoleniu. Wykazuje również duże zdolności przywódcze i jest bardzo posłuszny w stosunku do dzieci. Chociaż berner nie jest rasą szczególnie odważną, jest doskonałym towarzyszem dla osób niepełnosprawnych i niewidomych. Jego łagodna natura i cierpliwość sprawiają, że jest idealnym towarzyszem na każdą okazję.

Mimo swojego łagodnego wyglądu olbrzyma, berneński pies górski ma wiele talentów. Oprócz tego, że jest wspaniałym towarzyszem i doskonałym pracownikiem pociągowym, berneńczyk posiada wiele umiejętności, od pasterstwa po stróżowanie. Mogą one również brać udział w zawodach posłuszeństwa. Niezależnie od tego, czy szukasz wiernego towarzysza, czy zwierzęcia wyczynowego, berneński pies górski będzie dla ciebie idealnym towarzyszem.

Berneński pies górski jest ogromnym, muskularnym psem o trójkolorowym umaszczeniu. Pies ten ma ponad 25 cm wysokości przy ramieniu. Sierść berneńczyka jest zazwyczaj trójkolorowa z rdzawymi i białymi znaczeniami, a jego uszy i twarz są trójkolorowe. Oczy berneńskiego psa górskiego są duże, brązowe i mają królewski wygląd.

Bernese Mountain Dog – zdrowie i długość życia

Mimo że berneński pies górski (BMD) należy do najbardziej popularnych i kochanych ras, jego długość życia jest stosunkowo krótka w porównaniu z innymi rasami psów. W rzeczywistości jest to rasa o najkrótszej oczekiwanej długości życia, a jej średnia długość życia wynosi około siedmiu do dziesięciu lat. Jako rasa olbrzymia bernery są szczególnie podatne na kilka rodzajów nowotworów, dlatego co czwarty z nich umiera z tego powodu.

Jednym z najczęstszych nowotworów dotykających tę rasę jest mięsak limfatyczny. Ten typ nowotworu atakuje białe krwinki w organizmie i atakuje różne narządy. Jest on uleczalny za pomocą chemioterapii, ale leczenie trwa całe życie. Na szczęście nowotwór ten można wykryć za pomocą badania krwi, a lekarze weterynarii mogą zalecić wykonywanie pełnej morfologii krwi dwa razy w roku. Dobrą wiadomością jest to, że chemioterapia może przedłużyć życie psa o kilka lat, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie.

Samica w rui może doznać skrętu żołądka. Macica zostaje wypełniona komórkami odżywczymi, tworząc środowisko sprzyjające infekcjom bakteryjnym. Stan ten może prowadzić do zagrażających życiu powikłań i może wymagać interwencji chirurgicznej. Pyometra może dotknąć każdą suczkę, ale szczególnie często występuje u berneńczyków. Aby zapobiec jej nawrotom, najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania jest wykastrowanie psa w młodym wieku.

Pomimo, że nie jest to poważna choroba, ostateczne pogorszenie siatkówki (PRA) jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u tej rasy. Wczesne postacie choroby mogą pojawić się już u trzymiesięcznych szczeniąt, natomiast późne występują u starszych psów. Jeśli zauważysz u swojego psa takie objawy, najwyższy czas poszukać pomocy lekarskiej. Mimo że choroba nie jest bolesna, może poważnie wpłynąć na długość życia Twojego zwierzęcia.

Bernese Mountain Dog – opis pielęgnacji

Jest wiele powodów, dla których należy pielęgnować berneńskiego psa pasterskiego i nie ma określonego schematu, którego należy przestrzegać. Istnieją jednak pewne ogólne wskazówki, których możesz przestrzegać, aby zapewnić swojemu psu jak najlepszy wygląd. Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji Twojego berneńskiego psa górskiego. Regularne szczotkowanie jest niezbędne dla utrzymania sierści psa w czystości i pięknym wyglądzie. Cotygodniowe szczotkowanie powinno wystarczyć, a codzienne szczotkowanie jest zalecane w okresach największego linienia. Aby utrzymać sierść Twojego berneńskiego psa górskiego w zdrowiu i świeżym wyglądzie, obcinać mu paznokcie i dbać o jego ogólne dobre samopoczucie, możesz zabrać swojego berneńskiego psa górskiego do profesjonalnego groomera, aby utrzymać go w zdrowiu i pięknie.

Mimo, że berneński pies górski jest czułym i łagodnym psem, może być opiekuńczy w stosunku do dzieci i bezbronnych dorosłych. Pamiętaj o wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy dla swojego berneńczyka i nadzoruj dzieci przez cały czas. Berneński pies górski nie jest również agresywny i nie jest skłonny do ugryzienia, choć będzie szczekał na intruzów. Wobec obcych często zachowuje się powściągliwie, ale po poznaniu właściciela jest zazwyczaj akceptowalny. Pomimo wysokiego poziomu energii, berneński pies górski potrafi być spokojny, jeśli da mu się czas i możliwość wybiegania się.

Pielęgnacja berneńskiego psa górskiego może być trudna, jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Musisz poświęcić trochę czasu, aby zrobić to dobrze, w przeciwnym razie pies nie będzie czuł się komfortowo w nowym otoczeniu. Codzienny spacer jest koniecznością, a szczotkowanie powinno być wykonywane kilka razy w tygodniu. Możesz nawet przyuczyć swojego berneńczyka do ciągnięcia wózka lub wozu, co może być dodatkowym wyzwaniem.

string(15) "sidebar_layouts" 1