bezdomne koty gdzie zgłosić

Bezdomne koty gdzie zgłosić? Co zrobić gdy znajdziemy kota? Dla niektórych może to być poważny dylemat. Zabrać go z sobą do domu? Zostawić? Szukać właściciela? Jak? Gdzie zgłosić zaniedbanie kota? Kto nam pomoze? Pytań jest wiele, tak samo jak i odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca znalezienia, stanu zdrowia zwierzaka i wieku. 

Bezdomne koty w okresie letnim są bardzo częstym zjawiskiem. Podczas spaceru z psem czy kotem, możemy natknąć się na karton z małymi zwierzaczkami w środku, pozostawiony przy drodze. Bardzo często wyrzucane są również małe kotki, bez karmiącej mamy, które następnie trzeba wykarmić butelką. 

Bezdomne koty gdzie zgłosić? Znaleziony kot.

Zanim podejmiemy decyzję o dalszym losie kota, warto zadać sobie pytanie, czy ten kot na pewno jest bezdomny? Może się zgubił, a może zwyczajnie jest kotem wychodzącym? Wskazówką w rozwiązaniu tej zagwozdki może być zachowanie zwierzaka. Zrelaksowany, spokojny i pewny siebie kot, najpewniej jest na swoim terenie lub mieszka gdzieś w pobliżu, jeśli jednak widzimy u niego zagubienie, dezorientacje, nerwowość to jest on na obcym ternie.

Kolejną ważną kwestią jest wygląd kota. Jeśli jest zadbany, czysty i najedzony to nie jest raczej bezdomny. Zwierzak brudny, o zmierzwionym futerku i wychudzony z pewnością ma problem, jest chory albo nie daje rady sobie samemu.

Jak znaleźć właściciela kota? Gdzie dać ogłoszenie o znalezieniu kota?

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, warto udać się do pobliskiego lekarza weterynarii. Nie tylko po to, by go przebadał i sprawdził, czy jest zdrowy, ale także, by zobaczyć czy kot nie ma wszczepionego czipu.