bezdomny pies

Bezdomny pies chodzący samotnie ulicami wielu miast, nie jest niestety odosobnionym zdarzeniem w cywilizowanym świecie. Mogłoby się wydawać, że  w XXI wieku bezpańskie psy nie istnieją i są jedynie wspomnieniem. Niestety pomimo zwiększającej się świadomości społeczeństwa, nadal mnóstwo zwierząt pozostaje bez własnego dachu nad głową. Czy wiesz jak zająć się takim zwierzęciem? Nie? Już wszystko wyjaśniam. 

Bezdomny pies: co zrobić, gdy znajdę bezpańskiego zwierzaka?

Bezdomny pies to utrapienie niektórych ludzi. Często jest przeganiany z miejsca na miejsce. Niechciany, samotny i głodny. Jak mu pomóc? Przede wszystkim, jeśli spotkasz takiego psiaka, to zabezpiecz go. Nie pozwól mu uciec. Prawdopodobnie będzie próbował to zrobić. W końcu miał wiele okazji, by stracić zaufanie do człowieka. Być może jest chory, przeżył wypadek, albo błąka się od dłuższego czasu. Nieważne, każdy bezdomny pies powinien zostać potraktowany z należytym szacunkiem. 

Zachowaj zasady ostrożności, nie wiesz przecież, jak pies się zachowa, kiedy tylko spróbujesz do niego podejść.
  • Nie pochylaj się nad psem

Zapamiętaj, że nie wolno pochylać się nad psem i wyciągać do niego rąk. Nie jest tu ważne, czy pies jest bezdomny, czy ma właściciela-może poczuć się zagrożony niezależnie od tego i odebrać tę postawę, jako próbę ataku.

  • Przykucnij

Jeśli już musisz nawiązać z psem relację za pomocą dotyku, bo chcesz go złapać, pogłaskać, bądź sprawdzić, czy posiada adresatkę-przykucnij. Stojąc jesteś wyższy, przez co zwierzak również ma prawo czuć się niepewnie. Kiedy zejdziesz na poziom jego wzrostu, przestaniesz być potencjalnym zagrożeniem. Pokaż psu wewnętrzną część dłoni i pozwól na to, by zapoznał się z Twoim zapachem. W większości przypadków pies podejdzie. Nie rób wtedy żadnych gwałtownych ruchów. 

  • Uważaj na dłonie

Jeśli postanowisz nakarmić znalezionego psa, to najlepiej znajdź jakieś naczynie, w którym możesz podać mu jedzenie. Domyślam się oczywiście, że nie każdy człowiek nosi przy sobie gumową, składaną i przenośną miseczkę. Dlatego możesz oczywiście karmić psiaka z ręki. Weź jednak pod uwagę, że pies może jeść dość łapczywie, przez co może Cię delikatnie poskubać w dłonie. Najlepiej jakbyś miał wtedy rękawiczki albo chociaż rękawiczkę. Jeśli nie masz takiej możliwości, a pies wygląda na groźnego, bądź lękliwego-znajdź w miarę czysty kawałek ziemi, bądź fragment jakiegoś chodnika. Będzie to naprawdę o wiele lepszy sposób. Jemu nic się nie stanie, jeśli zje z ziemi, a Ty nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy stracisz dłoń, czy nie. 

  • Nie łap za obrożę

Zapamiętaj również, że nie wolno ciągnąć psa za obrożę lub skórę. Nie możesz również wywierać na niego wpływu. Jeśli chcesz go złapać i zabezpieczyć, po to by przewieźć w bezpieczne miejsce, musi czuć się przy Tobie bezpiecznie. 

  • Zachowaj spokój

Czasem możesz spotkać na swojej drodze psa, który będzie bardzo nieufny. Musisz zachować wtedy spokój i emanować tą emocją najbardziej, jak tylko potrafisz. Psy wyczuwają to, co czujemy. Jeśli czujesz spokój, to on też będzie zrelaksowany. Jeśli jesteś zdenerwowany, to on także będzie niespokojny. 

Zaniedbany pies nie mógł się poruszać

Bezdomny pies może być również bardzo zaniedbany. Dlaczego? Może to być efekt długich zaniedbań właściciela lub po prostu świadczy o tym, że pies od dłuższego czasu jest bezdomny. Tak właśnie było w przypadku tego zwierzaka. Wyglądał zupełnie jak kupa śmieci. Ciężko było stwierdzić, czym tak naprawdę jest. Jego sierść była zbita i przypominała twardą skorupę. Utrudniała też prawidłowe i swobodne poruszanie. Zdaniem weterynarzy i groomerów, powstała skorupa musiała sprawiać również ból i to nie tylko przy poruszaniu. Szczęśliwie znalazł się ktoś, kto podjął się zmiany wyglądu psa. To właśnie dzięki temu, zmienił się nie do poznania. Chcesz zobaczyć jego metamorfozę? Poczekaj do końca tekstu lub zjedź na dół i  obejrzyj zdjęcia. Będziesz naprawdę zaskoczony. 

Powiadom odpowiednie służby

Jeśli znalazłeś psa, powiadom najbliższe schronisko lub straż. Jest to obowiązek każdego znalazcy, niedopełnienie tego obowiązku jest traktowane jako wykroczenie i grożą za nie konsekwencje. Zabierz psa do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Lekarz sprawdzi ogólny stan zwierzęcia i w razie czego udzieli odpowiedniej pomocy. Poza tym weterynarz ma możliwość sprawdzenia, czy pies posiada pod skórą chip z danymi właściciela. 

Czy groomer może pomóc?

Usługi groomerskie, to nie tylko strzyżenie. Jest to ogólna pielęgnacja, która wiąże się również z kąpielą, czesaniem czy obcięciem pazurów. Przekonał się o tym pewien przechodzień, który spotkał na swej drodze psa w tragicznym stanie. Musiał błąkać się od dawna, bo jego sierść stała się skorupą. Z początku ciężko było stwierdzić, czym właściwie jest znalezisko, nie przypominało niczego, co jest znane. To własnie groomer sprawił, że psiak zaczął przypominać psa. Sam zobacz, jaki jest śliczny bez tej skorupy. 

Zobacz także:

  1. Te koty są niepełnosprawne i nikt ich nie chce. On każdego dnia robi dla nich coś wyjątkowego
  2. Pies był skrajnie zaniedbany i cierpiał. Mimo interwencji, właścicielka to zlekceważyła
  3. Mężczyzna usłyszał błagalny pisk. Pies zakopany żywcem rozpaczliwie szukał ratunku