Białaczka kotów
fot. flickr.com

Nasze koty tak samo, jak my są narażone na zakażenie groźnymi chorobami. Niestety wiele z nich jest śmiertelnych, a o tym, że nasz pupil na nie cierpi, dowiadujemy się zbyt późno. Białaczka kotów to jedna z najstraszniejszych i najpowszechniejszych z nich.

Tzw. FeLV (od jej angielskiej nazwy feline leukemia virus) dotyka ogromnego procentu wszystkich kotów domowych. Choroba ta występuje tylko u nich i nie przenosi się na inne gatunki lub ludzi. Narażony jest na nią każdy kot.

Białaczka ta dotyka około 14 proc. polskich kotów. W skali całego świata tylko 1/3 kotów nie ulega zakażeniu pomimo kontaktu z wirusem. Tyle samo z nich zwalcza chorobę i dokładnie tyle samo niestety umrze z jej powodu.

FeLV rozwija się powoli. Pełne objawy potrzebują od jednego roku do trzech lat, by się rozwinąć, podczas gdy cała krew zwierzęcia zostaje zakażona zaledwie po kilku tygodniach. Choroba charakteryzuje się niedokrwieniem kotka, apatią, brakiem apetytu. Zwiększa się również zapadalność na innego rodzaju infekcję, co jest związane z obniżeniem się odporności kota. Do tego dochodzą częste zapalenia układu pokarmowego i skóry.

Białaczka kotów – zapobieganie i leczenie

Rozpoznania choroby dokonuje się za pomocą testu ELISA. Najlepiej dokonać go dwukrotnie, drugi raz po 60 lub 90 dniach. Oczywiste jest, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego należy dokonać szczepienia kotka jeszcze na początku jego życia, a następnie, co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami lekarza powtarzać procedurę.

Białaczka kota jest niestety nieuleczalna. Można jednak skutecznie przedłużyć życie pupila, zmniejszając jego cierpienie. Nie wolno wystawiać go na stres, należy stosować środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Prowadzono próby wykorzystywania chemioterapii, lecz jak na razie pozostają one jedynie eksperymentami.

Po raz pierwszy białaczkę atakującą jedynie koty domowe wykryto w 1964 roku. Wyróżnia się trzy jej typy. Co ciekawe ryzyko zarażenia zmniejsza stosowanie środków myjących i dezynfekujących. Warto pamiętać również, że wirus ginie bardzo szybko w temperaturze pokojowej, a roznosi się głównie za pośrednictwem różnego rodzaju wydzielin ciała.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy piesek dostał dom, stało się coś niesamowitego. Wspaniały cud
  2. Nikt nie chciał tego psa! Powód jest nieludzki, będziesz płakać
  3. Anioł na czterech łapach! Jak zobaczysz, co wspaniałego robi ten pies, będziesz w szoku