Posiadacze psów wiedzą, że jeśli ich pupil śpi zdecydowanie więcej niż 16 godzin i nie chce jeść, to są to bardzo złe objawy. Właśnie takie symptomy spowodowały, że Bailey został zabrany przez swojego właściciela do weterynarza. To, co lekarz znalazł w pyszczku czworonoga, przeraża. Teraz chce ostrzec innych psiarzy. 

Owady zaatakowały psa

Bailey zaczął zachowywać się bardzo dziwnie i był bardzo osłabiony, zaniepokojony opiekun zawiózł czworonoga do lekarki weterynarii Lindsey Mitchell. Całe szczęście zaistniały problem nie był obcy dla kobiety, w tym samym dniu miała podobny przypadek. Jednak, kiedy zajrzała do pyszczka Baileya, wpadła w przerażenie. Nigdy nie widziała tak dużej liczby owadów w jednym czasie. Na podniebieniu psiaka było ponad 30 przyklejonych biedronek.

Biedronki prawie zabiły psa

Były to chrząszcze biedronki azjatyckiej, nazywanej inaczej biedronką arlekinem. Jest to inwazyjny gatunek z rodziny biedronkowatych. Do złudzenia przypominający naszą bożą krówkę, do której prawie każdy ma pozytywne nastawienie. Jednak azjatycka kuzynka naszej biedronki nie jest, tak przyjazna jak można byłoby myśleć.

Czym jest biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka jest dosyć duża (dlatego niekiedy mylona z siedmiokropką) i osiąga rozmiary od 5mm do ponad 8 mm długości i od 4 mm do prawie 7 mm szerokości. Ciało jej jest owalne i dobrze wysklepione. Barwa pokryw jest bardzo zmienna od żółtej, poprzez pomarańczową i czerwona aż do czarnej. Kropki i plamki na pokrywach są też różnej barwy. Zatem wyodrębnienie tego gatunku nie jest takie łatwe.

Wiadomo również, że biedronki gryzą. Z obserwacji wynika, że biedronka azjatycka gryzie częściej, niż nasze rodzime gatunki. Często ugryzienie pozostawia wyraźne ślady, a u osób wrażliwych, może powodować reakcje alergiczne (np. zapalenie spojówek, astmę, obrzęki).

W odruchu obronnym biedronki wydzielają z gruczołów udowo-goleniowych odnóży żółtą, drażniącą ciecz. Dlatego po dotknięciu biedronki lepiej jest umyć ręce. Żółta substancja trwale barwi skórę i ubrania.

„Jeśli twoje zwierzę się ślini lub pieni w ustach, spójrz czy aby czasem nie ma biedronek w pysku. Powodują one wrzody na języku i ustach, a ich ugryzienie jest bardzo bolesne. Zamieściłam zdjęcie nie po to aby wystraszyć ludzi, tylko po to aby właściciele zwierząt domowych zdążyli podjąć odpowiednie działania, gdy jeden z ich zwierzaków ślini się nadmiernie lub ma widoczną pianę w ustach”. – powiedziała Lindsay The Daily Mail.

biedronka
Biedronki azjatyckie

Zobacz także:

  1. Pies oblany wrzątkiem albo z wydłubanym okiem. Polacy są coraz gorsi
  2. Służby alarmują! Gdy zobaczysz te robaki, UCIEKAJ razem z psem
  3. Wiadomo o czym śni Twój pies. Będziesz bardzo zaskoczony