biegunka u psa

Kupa u psa. Nie jest to zbyt “smaczny” temat, ale bardzo ważny. Pewnie nigdy nie zastanawialiście się głębiej nad tym tematem – a powinniście. To bardzo istotne, w jakiej konsystencji czy kolorze wychodzi stolec z Twojego psiaka. Twój psiak ma biegunkę i nie wiesz jak sobie z nią poradzić? A może nawracające zatwardzenia? Przychodzimy z pomocą. 

Kupa u psa powinna mieć określoną zwartość i kolor

Kupa u psa to temat, którym mało właścicieli czworonogów się przejmuje. Jednak powinniśmy się pochylić nad tym tematem trochę bardziej – np. na trawniku. Wygląd kupy świadczy o stanie zdrowia zwierzęcia.

Jak powinna wyglądać zdrowa kupa u psa?

Zdrowa kupa to niezawodny znak, że organizm Twojego pupila funkcjonuje normalnie. Część właścicieli podchodzi do tematu w sposób “kupa mojego psa jest ok, bo od zawsze taką robi”. To jednak nie zawsze musi oznaczać, że jego stole jest prawidłowy.

Nie da się określić ilości stolca, zresztą nie każda psia kupa będzie wyglądać tak samo. Nie ma na to zasady, zwłaszcza, że kupa rottweilera będzie wyglądać inaczej niż małego jorka. 

Zdaniem lekarzy zdrowa kupa u psa ma konsystencję przypominającą masę Play-Doh lub zwykłą plastelinę. Kolor zdrowego stolca powinien być mlecznoczekoladowy. 

Cechy, jakie posiada zdrowa kupa u psa:

 • w jednym kawałku, uformowana i zwarta;
 • wygląd balaska;
 • zwarta, ale wilgotna;
 • brązowy kolor z połyskiem;
 • łagodny (oczywiście niezbyt ładny) zapach.

Najbardziej zmiennymi cechami w stolcu czworonoga są kolor i konsystencja. Duży wpływ na to ma jedzenie, jakim jest karmiony zwierzak. 

Profilaktyka psów w tej materii też jest bardzo ważna. Powinno się odrobaczać psiaka co 3-4 miesiące. Jeśli nie chcesz dawać mu zbyt dużo leków – zrób badania kału i wtedy dowiedz się, czy odrobaczanie jest konieczne (podpowiadamy, że zazwyczaj jest).

Zdaniem lekarzy zdrowa kupa u psa ma konsystencję przypominającą masę Play-Doh lub zwykłą plastelinę. Kolor zdrowego stolca powinien być mlecznoczekoladowy. 

Biegunka u psa – przyczyny i objawy

Przyczyną biegunki u psa zazwyczaj jest zbyt duża ilość wody w kale. Jeśli taka sytuacja występuje jednorazowo lub nie jest przewlekła oraz nie towarzyszą jej objawy tj. apatia, wymioty czy ból, można zastosować po prostu środki na biegunkę, np. węgiel czy probiotyki. Na wszelki wypadek można też zrobić pupilowi jeden dzień głodówki. Po dobie bez jedzenia, kolejny posiłek powinien być lekkostrawny – można ugotować psiakowi ryż z kurczakiem. 

Jeśli biegunka u psa trwa dłużej niż 48 godzin lub widzicie niepokojące objawy – skontaktujcie się z weterynarzem. Zwłaszcza, że długotrwałe rozwolnienie może powodować odwodnienie. 

Co dać psu na biegunkę? Czy węgiel dla psa jest dobry?

Rozwolnienie u psa może być sporym problemem. Nie zawsze właściciel ma możliwość wzięcia wolnego dnia w pracy, a wytrzymanie przez niego 9 godzin może być nierealne. Co należy wtedy zrobić? Co podać psiakowi? 

Na rozwolnienie u psa dobrym pomysłem może być węgiel. Jest dobrym doraźnym rozwiązaniem. Jednak, jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę, skontaktuj się z weterynarzem.  Intensywna i nieprzechodząca biegunka może spowodować poważne w skutkach odwodnienie. Dlatego obserwuj bacznie swojego psiaka – jeśli ma suchy nos czy jest osowiały, to może być znak, że konieczna jest wizyta u weterynarza. Poniżej dokładniej opisuję, co powinno Cię niepokoić. 

Biegunka u szczeniaka. Czy powinieneś się martwić?

Biegunka u szczeniaka nie jest aż takim problemem, zwłaszcza jeśli psiak jest naprawdę bardzo mały (od porodu, przed kilka dni). U malutkich psiaków, dopiero co urodzonych kupka ma formę właśnie luźną i jest nazywana smółką. Jeśli jednak luźny stolec u szczeniaka utrzymuje się dłużej, może to być alarmujący sygnał. Warto wtedy wybrać się do weterynarza i zrobić kontrolne badania. Organizm takiego malucha może być pełen pasożytów i to może skutkować właśnie biegunką. 

Czy pasożyty u psa mogą powodować rozwolnienie? Jak często należy odrobaczać psa?

Bardzo istotne w profilaktyce psów, oprócz regularnych wizyt u weterynarza, jest m.in. odrobaczenie. Jeśli organizm psa jest pełen pasożytów, może prowadzić to do zmian kultur bakteryjnych w jelitach i właśnie biegunek. Zresztą zarobaczenie psiego organizmu może mieć także poważniejsze skutki.

Jak często odrobaczać psa? Każdy zwierzak, który wychodzi na codzienne spacery, powinien być odrobaczany raz na kwartał. Jest to profilaktyczne działanie, które pozwala uniknąć wielu chorób w przyszłości. Dodatkowo może to uchronić właściciela przed bakteriami i zarazkami, którymi psiak z nim się chętnie dzieli. 

Nie należy jednak odrobaczać psa lekami przeznaczonymi dla ludzi. W gabinetach weterynaryjnych dostępne są tabletki odrobaczające. Nie jest to także wysoki koszt. Na 10 kilogramów masy ciała podaje się jedną tabletkę. Kosztuje ona w granicach 10-20 złotych. 

Każdy zwierzak, który wychodzi na codzienne spacery, powinien być odrobaczany raz na kwartał. Jest to profilaktyczne działanie, które pozwala uniknąć wielu chorób w przyszłości. Dodatkowo może to uchronić właściciela przed bakteriami i zarazkami, którymi psiak z nim się chętnie dzieli. 

Odwodnienie u psa – przyczyny i objawy

Często przyczyną odwodnienia u psa są właśnie biegunka czy mała ilość przyjmowanych płynów. Dlatego warto wiedzieć, jak zachęcić psa do picia wody. Jest to istotne także w zimie. 

Odwodnienie u psa objawia się suchymi błonami śluzowymi, suchym i szorstkim językiem, a skóra na karku po podniesieniu do góry przez moment zostaje w takim stanie, czyli nie ma naturalnej sprężystości i elastyczności. Jeśli czworonóg dodatkowo jest apatyczny i nie ma sił – konieczne jest podanie mu dożylnej kroplówki nawadniającej. 

Zatwardzenie u psa – przyczyny i objawy

Z zatwardzeniem u psa mamy do czynienia wtedy, gdy kał jest suchy i twardy. Często też wysypuje się z psiaka w formie trocin. Czasem też czworonóg nie może się po prostu załatwić. Przyczyną tego może być np. zbyt mało błonnika w diecie lub zbyt małe nawodnienie organizmu. 

Utrzymujące się przez dłuższy czas zatwardzenie zaburza perystaltykę jelit, co skutkuje pojawieniem się w nich stanu zapalnego, a nawet martwicą czy perforacją. Takie przypadki kończą się bardzo poważnymi zabiegami chirurgicznymi.

Odwodnienie u psa objawia się suchymi błonami śluzowymi, suchym i szorstkim językiem, a skóra na karku po podniesieniu do góry przez moment zostaje w takim stanie, czyli nie ma naturalnej sprężystości i elastyczności. Jeśli czworonóg dodatkowo jest apatyczny i nie ma sił – konieczne jest podanie mu dożylnej kroplówki nawadniającej. 

Zatwardzenie u psa – co robić?

Dobrym pomysłem jest danie zwierzakowi np. łyżki oleju lub oliwy. Dostępne są także leki, które ułatwiają wypróżnianie. Pamiętaj jednak o tym, żeby żadnych środków medycznych nie stosować na pupilu bez konsultacji z lekarzem lub behawiorystą. 

Należy także uzupełnić dietę psiaka o błonnik, który jest obecny w owocach i warzywach. Zwłaszcza jeśli zatwardzenia często nawracają. Jeśli jest to stały problem, to tak jak w przypadku rozwolnień, warto zbadać psiaka pod kątem obecności robaków w organizmie. Ona także mogą powodować problemy z wypróżnianiem. 

Nie jest też niczym zwykłym, jeśli dasz swojemu psu kość (W ŻADNYM WYPADKU Z KURCZAKA – one pękają wzdłuż i mogą przebić psiaka od środka), to bardzo prawdopodobne, że będzie miał zatwardzenie. Największe zatwardzenia pojawiają się po kościach wieprzowych, których zresztą pies nie powinien dostawać. Jeśli chcesz zrobić psu przyjemność i sprezentować mu kość, to kup w sklepie mięsnym wielką gicz cielęcą – ona nie wpływa aż tak źle na jelita zwierzaka. 

Psie odchody są nośnikiem chorób i pasożytów. Dlatego tak ważne jest sprzątanie psich odchodów. Pamiętaj po posprzątaniu kupy o dezynfekcji rąk. 

Kupa u psa – jej kolor i konsystencja mają znaczenie. Co oznacza kupa u psa z krwią?

Znakiem, że z Twoim psiakiem dzieje się coś niedobrego, może też być zmiana koloru stolca. 

 • stolec bezbarwny lub bardzo jasny, tzw. acholiczny

Przyczyną takiego stolca może być niewydolność trzustki. Ważne! Nawet niewielka zmiana odcienia na jaśniejszy może sugerować problem z tym gruczołem. 

 • stolec bardzo ciemny o wiśniowej barwie, tzw. kał smolisty

Taki stolec najczęściej jest przyczyną krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego. Jego przyczyną mogą być wrzody w dwunastnicy czy guzy nowotworowe żołądka lub jelita cienkiego. 

 • stolec z krwią

Najczęściej oznacza krwawienie w ostatnim elemencie przewodu pokarmowego, czyli w jelicie grubym. Może to być powikłaniem po zapaleniu okrężnicy, polipa odbytnicy czy parwowirusowego zapalenia jelit. 

 • śluz w kale 

Przyczyną jego pojawienia się mogą być zaburzenia w obrębie jelita grubego, nietolerancja pokarmowa, alergia czy posożyty. 

 

Kupa u psa. Co powinno nas zaniepokoić?

 • utrudnione oddawanie kału

Stolec jest, ale pies niezwykle musi się wysilić, żeby go wydalić. 

 • bolesne parcie na kał bez efektu

Chodzi o bezproduktywne i bolesne napinanie mięśni odpowiedzialnych za wydalanie stolca. 

 • brak odpowiedniej pozycji

Oddawanie kału bez napinania się lub niekontrolowanie może być objawem zaburzeń neurologicznych. 

 • problemy oddawania stolca u starszych psów

Problemem u starszych psiaków przy oddawaniu kału może być np. przerost gruczołu krokowego, stan zapalny, guzy nowotworowe w jelitach czy błędy żywieniowe. 

Psia kupa jest niebezpieczna dla ludzi i innych czworonogów

Psie odchody są nośnikiem chorób i pasożytów. Dlatego tak ważne jest sprzątanie psich odchodów. Pamiętaj po posprzątaniu kupy o dezynfekcji rąk. 

Zobacz także:

 1. Jak dbać o sierść psa? Sierść krótka, długa, szorstka – każda wymaga innej pielęgnacji
 2. Dlaczego psy zakopują miejsce, w którym nasikały? Prosta odpowiedź
 3. Cały świat oburzony! Rodzina królewska mordowała zwierzęta na oczach dzieci