borelioza
pxhere,com

Ta choroba naszych milusińskich niestety nie oszczędza. Rokrocznie niemal wszystkie zwierzęta domowe w Polsce są na nią narażone. Bezpiecznie czuć się mogą jedynie nieliczni. Dobrze więc wiedzieć jak wywoływana jest borelioza u psa i jakie daje objawy.

Jeszcze niedawno zagrożenie ze strony kleszczy było całkowicie bagatelizowane, jeśli nie mieszkało się w lesie albo w pobliżu pól i łąk. Teraz już wiadomo, że te małe pajęczaki czyhają na naszych pupilów w zieleni miejskich trawników, ale także w miejskich parkach i zazielenionych skwerach.

Wydawałoby się więc, że jesteśmy narażeni na nie z niemal każdej strony. Nie jest to przekonanie błędne. Spokojni tak naprawdę mogą być jedynie właściciele zwierząt, które nie opuszczają domu, jednak takich jest naprawdę niewiele. Reszta powinna wiedzieć, jak postępować w wypadku ugryzienia ukochanego czworonoga przez kleszcza.

Borelioza u psa – objawy

Kleszcz bytuje na skórze psa i wysysa z niego krew, by się nasycić. Jednak to pasożytnictwo nie jest najgorszym, co może zrobić kleszcz. Te małe pajęczaki często przenoszą też boreliozę, groźną chorobę, która może prowadzić nawet do śmierci psa.

Z racji tego, że kleszcza często łatwo przegapić w gęstej sierści zwierzęcia, dobrze wiedzieć, jak wyglądają objawy boreliozy, by nie bagatelizować sprawy. Sprawa jest o tyle ciężka, że co trzeci kleszcz jest nosicielem boreliozy, a nasze pupile mają tendencję do przynoszenia ze sobą do domu dziesiątek tych pasożytów przez całe życie.

Do pierwszych objawów boreliozy należy wyraźne posmutnienie zwierzęcia, jakby nagle nasz czworonóg stracił wszelką energię i chęć do życia. Naturalnie wiąże się z tym także brak apetytu. Innym wyraźnym objawem jest gorączka zwierzaka, która może osiągać nawet do 40°C. Poza tymi objawami pojawić się mogą także znacznie bardziej drastyczne – zapalenie opon mózgowych, niedowład kończyn, a w skrajnych przypadkach nawet padaczka czy porażenie nerwów twarzowych.

Takich objawów nie należy bagatelizować. Jeśli pies przejawia chociaż jeden z powyższych, powinno się bezzwłocznie udać do weterynarza, który zbada jego kondycję i sprawdzi, czy nie grozi mu większe niebezpieczeństwo.

ZOBACZ TAKŻE:
1. Nigdy tego nie róbcie! Są słodkie, ale w ten sposób je krzywdzicie [WIDEO]
2. Skatował zagłodzoną psinę prętem. Powód? Będziecie wściekli!
3. Całe ciałko w pasożytach, ale jedna rzecz czyni ją wyjątkową

źródło: cowsierscipiszczy.pl