Chihuahua
Fot. Pixabay.com

Chihuahua, pochodząca z Meksyku rasa miniaturowego psa, podbija serca właścicieli na całym świecie od wielu lat. Małe stworzonka świetnie dogadują się z dziećmi i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Gdy jedno z nich zostało brutalnie zamordowane na oczach dzieci, sprawa trafiła na policję.

Chihuahua nosi dumne miano najmniejszego psa świata nie bez powodu. Dorosłe osobniki ważą maksymalnie do trzech kilogramów, lecz zwykle zbliżają się do dwóch. Osiągają wysokość do ćwierć metra i przez najpoważniejsze stowarzyszenia hodowlane sklasyfikowane zostały jako psy ozdobne i do towarzystwa.

Nie przedstawiają żadnej wartości obronnej (być może oprócz uciążliwego szczekania), lubią się bawić, a co najważniejsze odpowiednio żywione i pielęgnowane potrafią przeżyć nawet do 20 lat. Bez wątpienia jest to wynik imponujący. Chihuahua’y są uwielbiane przez gwiazdy, które kochają lansować się z nimi nawet na czerwonym dywanie (piesek mieści się często w torebce).

Uwielbiają go także rodziny z dziećmi, dla których potomstwa meksykańskie miniaturki są znakomitym towarzystwem. Niestety pieski te są również bardzo wrażliwe na wszelkie urazy, co może powodować nieracjonalne i okrutne decyzje.