choroby u psa

Choroby u psa. Niedawno pisaliśmy artykuł o tym, że każdy zwierzak wymaga opieki weterynaryjnej. Przypominamy, że jest to bardzo ważne i może naprawdę zaważyć na życiu naszego zwierzaka. Choroby psów potrafią dać o sobie widocznie znać naprawdę późno. Dlatego profilaktyka psów jest, tak ważna. Istnieją jednak objawy, które mogą Cię zaalarmować. Powinieneś wiedzieć, kiedy jak najszybciej musisz zabrać psa do weterynarza.

Choroby u psa: ciche symptomy, czyli jak rozpoznać, że coś dolega naszemu pupilowi?

  • nieświeży oddech

Jak już pewnie zauważyłeś, psi oddech nigdy nie należy do świeżych. Jednak smród wydobywający się z paszczy naszego pupila może świadczyć o tym, że coś dzieje się z jego zdrowiem. Nieświeży oddech spowodowany jest przez bakterie, zbierające się na zębach zwierzaka. Mogą wędrować do dróg oddechowych, co może spowodować spore problemy z oddychaniem. Jeśli dostaną się do krwi, mogą siać spustoszenie w wątrobie, nerkach lub sercu. Aby temu zapobiec, zaopatrz się w szczoteczkę i specjalną pastę dla psów. Możesz też podawać mu smakołyki odpowiedzialne za oczyszczanie płytki zębów. 

Przeczytaj także: Twój pies ma przed Tobą wiele sekretów. My je zdradzamy

  • uszy

Czy wiedziałeś, że choroba u psa może zostać rozpoznana po tym, co Twój pies robi ze swoimi uszami? Nie? Kiedyś wspominaliśmy już o tym, że uszy psa mogą świadczyć o naprawdę wielu ważnych rzeczach. Między innymi właśnie o chorobie. Opuszczone uszy mogą oznaczać, że pies jest smutny, bądź ma infekcję uszu. Jeśli wraz z opadającymi uszami występuje zaczerwienienie, wydzielina i nieprzyjemny zapach, to musisz jak najszybciej zabrać pupila do weterynarza. 

  • czarne plamy na dziąsłach

Szacuje się, że choroba dziąseł dopada aż 93% psów powyżej trzeciego roku. Jest to problem powszechny i związany z nieodpowiednią higieną psiej jamy ustnej. Płytka nazębna, tworząca się przez nieoczyszczanie jamy z resztek pokarmu, może przekształcić się w zapalenie dziąseł, co w efekcie prowadzi do wypadania zębów. 

  • brak wyraźnej talii psa

Stowarzyszenie zajmujące się zapobieganiem otyłości u psów, szacuje że w samej Ameryce aż 54% psów posiada nadwagę. Sprawia to, że zwierzęta są bardziej wrażliwe na różne groźne choroby, mogące doprowadzić do zgonu. Nadwaga może doprowadzić do skrócenia przeciętnej długości życia nawet o 2,5 roku. 

  • zamglone oczy

Nie jest to, co prawda jednoznaczne. Najczęściej jednak mętne oczy są silnym wskaźnikiem zaćmy. Wystąpienie tej choroby może też oznaczać cukrzycę, zwłaszcza jeśli towarzyszy przy tym nadmierne spożywanie picia i oddawanie moczu. Zamglone oczy mogą też wskazywać, że wystąpiła inna choroba u psa, zwana miażdżycą jądrową. Jest to schorzenie świadczące o starzeniu się zwierzaka. 

  • słabszy pęcherz

Każdy starszy pies ma problemy z trzymaniem moczu. Jest to naturalne. Niezależnie od tego, czy wyszkolisz swojego psiego przyjaciela czy nie, może zdarzyć mu się wpadka. Zachowaj wtedy spokój i nie krzycz na niego. Nadmierne oddawanie moczu, tak zwany wielomocz i nadmierne picie, inaczej polidypsja – są objawami cukrzycy, chorób wątroby i niewydolności nerek. Jeśli Twoje zwierzę będzie odwodnione, nerki nie będą prawidłowo działać. 

Zdjęcie poglądowe

Zobacz także:

  1. Jak dbać o sierść psa? Sierść krótka, długa, szorstka – każda wymaga innej pielęgnacji
  2. Zatrzymajmy tę machinę okrucieństwa. Tam giną miliony psów
  3. Właściciel zniknął, pies przez rok siedział w tym samym miejscu