ciąża u suczki

Ciąża u suczki trwa zwykle około 63 dni od momentu zapłodnienia. Plemniki samca mogą przeżyć w macicy suki nawet do tygodnia od krycia. Komórki jajowe po uwolnieniu z jajników, również mogą przeżyć do kilku dni. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, by ciąża wystąpiła, należy powtórzyć krycie po 2 dniach od poprzedniego. Aby mieć pewność, że suczka jest w stanie błogosławionym, po 20 dniach od skończonej owulacji możesz zrobić kontrolne badania krwi w gabinecie weterynaryjnym. 

Ciąża u suczki: co muszę wiedzieć?

Ciąża u suczki. Jeśli podejrzewasz, że twoja sunia może być szczenna, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii i wykonać badania analizy krwi i kontrolne usg. Pozwoli to na potwierdzenie bądź zaprzeczenie Twojej teorii. 

  • regularne spacery

Przez cały okres ciąży, trwający blisko 9 tygodni, powinieneś zapewnić swojej suczce regularne spacery. Pamiętaj, że pod koniec całego okresu, należy zwiększyć częstotliwość spacerów, gdyż potrzeby fizjologiczne zostaną znacznie wzmożone. 

  • dostęp do świeżej wody

Zapewnij również dostęp do świeżej wody i nie dopuść do tego, by psiak się odwodnił. 

  • żywienie ma znaczenie

Kiedy Twoja suczka zajdzie w ciąże, weź pod uwagę, że karma ma znaczenie. Żywiąc ją, żywisz też rosnące w niej szczeniaki. Przemyśl kupno specjalistycznej karmy, która jest przeznaczona dla ciężarnych suk. Ewentualnie możesz zaopatrzyć się w karmę przeznaczoną dla szczeniąt. To również będzie dobrym rozwiązaniem. Są one wzbogacone o odpowiednią ilość wartości odżywczych. 

  • odosobnione schronienie

Około 7 tygodnia wydziel swojej suni osobne, w miarę jak najbardziej odosobnione miejsce. Dzięki temu będzie się tam czuła bezpiecznie i będzie mogła spokojnie urodzić dzieci. Miejsce to musi być spokojne, bez przeciągów, ze stałą temperaturą i dostępem do światła. Dobrze będzie, jeśli przygotujesz je wcześniej. Suka będzie mogła się z nim oswoić i zostawić tam swój zapach. Taki kojec powinien mieć sporą powierzchnię, po to by szczeniaki mogły się po nim swobodnie poruszać i były bezpieczne. 

Jakie są symptomy zbliżającego się porodu?

  • syndrom wicia gniazda

Suczka zaczyna kopać w swoim legowisku, układać je i poprawiać. 

  • niepokój

Zwierzę często nie może wręcz usiedzieć w miejscu. Zaczyna się kręcić i wiercić. 

  • objawy fizyczne

Pojawia się także dyszenie i upławy śluzu z okolic rodnych. 

Pamiętaj, że podczas porodu sunia będzie robiła sobie przerwy między szczeniakami. Ma to na celu zapewnić suce możliwość wykarmienia wszystkich szczeniaków. 

Kobieta przygarnęła ciężarną suczkę

Stevoni Wells Doyle przygarnęła suczkę, która okazała się ciężarna. Nikt nie chciał adoptować młodej pitbullki, wabiącej się Grace. Dopiero Stevoni wyraziła taką chęć. Kobieta była na tyle zaabsorbowana nowym zajęciem, że stała się wręcz idealną przybraną mamą dla suczki. Przez zaledwie kilka tygodni zrodziła się między nimi bardzo bliska relacja. Kiedy sunia urodziła szczeniaczki, postanowiła okazać swoją wdzięczność kobiecie i zaczęła przynosić swoje psie dzieci do ukochanej zastępczej mamy. Stevoni była tak samo uradowana, co zszokowana zachowaniem psa. Poczuła się bardzo szczęśliwa. Zobaczcie niesamowite wygranie. Nas bardzo rozczuliło. 

Zobacz także:

  1. Poszli na spacer z psem. Czworonóg poznał i przygarnął niezwykłego przyjaciela
  2. Mały bohater! Jamnik uratował przed śmiercią swojego przyjaciela
  3. Wzruszające! Niepełnosprawny kotek dostał swój pierwszy wózek, i to z klocków LEGO