Nasz świat kręci się w okół psów i kotów. W prawie połowie polskich domów jest jakiś futrzak. Ale nie tylko najbardziej popularne zwierzaki potrafią robić sztuczki i niesamowite rzeczy. Niektóre, z bardziej dzikich gatunków, umieją rozpoznawać twarze, a jeszcze inne budują narzędzia. Dzisiaj ciekawe fakty o zwierzętach – nie tylko kotach i psach.

CIEKAWE FAKTY O ZWIERZĘTACH

Świnie

Świnki są bardzo towarzyskie, uwielbiają się bawić i chronią swoich bliskich. Świnie reagują na imiona nadawane przez ludzi, przeskakują przeszkody, aportują czy grają w gry komputerowe za pomocą joysticka.

Owce

Owce są niezwykle bystre i mogą się poszczycić doskonałą pamięcią. Bez problemu rozwiązują testy, z którymi problemy mają nawet małpy. Rozpoznają także zwierzęta ze swojego stada.

Delfiny

Delfiny, żeby zmylić jadowitych mieszkańców głębin, odrywają kawałek gąbki z rafy koralowej i kładą sobie na pysk. W jakiś zagadkowy sposób wiedzą, że będą trudniej rozpoznawalne i będzie je to chronić przed trucizną wydzielaną przez jadowitych wrogów.

Małpy człekokształtne

Najwyższym zaobserwowanym poziomem świadomości jest samoświadomość. Niewiele gatunków zwierząt może się nią poszczycić – i zostało to potwierdzone naukowo. Małpy człekokształtne i delfiny butlonose patrząc w lustro wiedzą, że patrzą na siebie.

Psy

Psy potrafią się komunikować z człowiekiem lepiej niż małpy. Tysiąclecia wspólnego życia spowodowały, że pies bardzo dobrze rozumie ludzkie sygnały. Węgierscy naukowcy pod kierunkiem profesora Ádáma Miklósiego, zrobili badania porównawcze nad psami i wilkami. Okazało się, że jeśli wpuścimy małego wilka i małego psa do pokoju, w którym siedzi owczarek niemiecki i człowiek, to szczenię wilka wybiera owczarka, a szczenię psa – człowieka.

Szympansy

Przestraszone, młode szympansy instynktownie odsłaniają zęby. U starszych osobników w stresującej sytuacji można zauważyć naciąganie warg, żeby nie odsłonić uzębienia i nie pokazać strachu.

Orki

Żyją w stadach od 5 do 40 osobników, są niezwykle towarzyskie. Orki witają się pocierając się nawzajem pyskami, lubią razem skakać i lądować na plecach lub na brzuchu. Zaobserwowano również, że zupełnie innych dźwięków do komunikacji między osobnikami używają orki żyjące w niewoli, a innych żyjąc na wolności.

Kruki

Ptaki pochodzą od dinozaurów. Wśród nich istnieją niezwykle inteligentne gatunki – między innymi ptaki krukowate. Kruki chcąc zdobyć pożywienie dłubią patykiem w ziemi, w celu poszukiwań. Badania naukowców pokazują, że te ptaki umieją posługiwać się trzema typami narzędzi, m.in. zaginają kolce rośliny, żeby zamienić je w haczyki.

Kanarki, łyski i papugi

Niektóre zwierzęta potrafią liczyć. W świecie zwierząt równych nie mają sobie szympansy, rozpoznają nawet liczebniki główne i porządkowe). Jednak papugi, łyski i kanarki dzielnie walczą. Dwa ostatnie umieją liczyć swoje jaja w gnieździe, sprawdzając czy jakieś nie ubyło lub nie zostało podrzucone. Papugi natomiast rozumieją pojęcie zera.

Kury

Kury są zdolne do wnioskowania matematycznego i logicznego. Takie umiejętności wykazują dzieci powyżej czwartego roku życia. Tymczasem okazuje się, że kury mają zdolność do współczucia i planowania. W swoim badaniu zatytułowanym “Inteligentne kury” prof. Christine Nicol z Uniwersytetu w Bristolu tłumaczy, że kury potrafią odróżniać cyfry od 1 do 5 i rozumować logicznie, że jeśli A jest większe od B i B jest większe od C to A jest większe od C.

Słonie

Słonie potrafią wykazywać się empatią, gdy w pobliżu znajduje się inny, zestresowany przedstawiciel ich gatunku. Zrobią wszystko, by pocieszyć i ukoić inne zwierzę. Delikatnie ocierają się o cierpiącego słonia i wydają przy tym charakterystyczne dźwięki, których nie powtarzają nigdy w samotności. Do pocieszania słonie używają też swoich trąb. Przypomina to nieco zachowania małp, które kładą ręce na głowie innych małp w podobnych sytuacjach.

Na tym kończymy dzisiaj ciekawe fakty o zwierzętach. Jak widać, nie tylko świat kotów i psów jest pełen inteligencji i mądrości. Trzeba kochać wszystkie zwierzęta 🙂

Zobacz także:

  1. Pies w nagrzanym samochodzie. Co robić?
  2. Agresywne rasy psów. Na nie potrzebujesz pozwolenie
  3. Kinga Rusin skrytykowała bez ogródek myśliwych