ciekawostki o zwierzętach

Na pewno widzieliście kota, który po nieudanej próbie wskoczenia na szafkę zaczyna, jak gdyby nic myć łapę, jakby zupełnie zapomniał o tym, że chciał zdobyć meblowy Mount Everest. To nic innego, jak reakcja na stres. To jednak nie wszystkie ciekawostki o zwierzętach jakie dla Was przygotowaliśmy.

Ciekawostki o zwierzętach: Dziobak to mistrzostwo ewolucji czy dowcip natury?

Następnym ciekawym faktem ze świata zwierząt jest dziobak, w całości. Nazywany czasem dowcipem, a czasem mistrzostwem ewolucji. Nie dość, że jest ssakiem, a wykluwa się z jaja, to jest jadowity! Jad u tych zwierząt ulokowany jest w ostrogach, przy piętach, ale tylko u samców. Żywią się larwami, małżami, czyli ślimakami, czasem także żwirem i mułem i właśnie ten żwir pomaga im rozdrabniać spożywane zwierzęta, ponieważ nie mają one zębów.

Najsilniejszy instynkt macierzyński i niezwykłe więzi w stadzie

Słonie uznawane są za zwierzęta z najsilniejszym instynktem macierzyńskim. Prawie dwa lata słonica jest w ciąży, a następnie przez 6 miesięcy słonik jest karmiony mlekiem matki. Jednak wychodzi, że to nie kwestia samego macierzyństwa – słonie po prostu są mocno związane ze swoim stadem. W momencie stresu u jednego z osobników ze stada inne słonie będą go głaskać trąbami i wydawać pokrzepiające, ćwierkające dźwięki, żeby go uspokoić.

Panda: niedźwiedź czy miś?

Pandy w Chinach są symbolem spokoju. Nic dziwnego, podczas chińskich bitew wyciągnięcie chorągwi z jej wizerunkiem powodowało natychmiastowy rozejm. W czasach współczesnych przekazanie pary pand Stanom Zjednoczonym było znaczącym elementem ocieplenia wzajemnych stosunków. To aż dziwne, przecież należą do grupy niedźwiedzi, a są uosobieniem spokoju. Co zatem z nimi jest nie tak? Te zwierzęta nie mają praktycznie naturalnych wrogów, a i tak są na granicy wyginięcia. Dodatkowo z bambusa wykorzystują jedynie 17% składników odżywczych, inne roślinożerne gatunki wykorzystują aż 80! Skutek jest taki, że ilość pokarmu, którą muszą spożyć by przeżyć jest bardzo duża – jedzenie zajmuje im 16 godzin z 24. Pandy nie pomagają w utrzymaniu stabilnej liczby osobników – nie są skore do rozmnażania, leniwe. Przeszkadza w tym także bardzo krótki czas rozrodu, który trwa jedynie 3 tygodnie w roku, a że pandy prowadzą samotniczy tryb życia, często nie są w stanie spotkać się w odpowiednim momencie. Niestety największym problemem dla pand jest człowiek i kurczące się przestrzenie do życia. Całe szczęście pandy oficjalnie nie są już na liście zwierząt, którym grozi wyginięcie.

Pająk też ma uczucia

Wiele osób pająków się boi – arachnofobia jest jedną z najpopularniejszych fobii. Ale to przecież nadal zwierzę, które boi się wrogów, także się rozmnaża i ma określone zachowania. Pajęczyce, zazwyczaj, po złożeniu jaj zostawiają je same sobie. Wyjątkiem od tej reguły są samice pająków z rodziny pogońcowatych – od złożenia do wylęgu noszą jaja cały czas na plecach, agresywnie broniąc przyszłego potomstwa. Więc nawet w świecie pająków widać przejaw matczynej miłości.

Ochrona przyszłego potomstwa najważniejsza

Poświęcenie w imię macierzyństwa? Nawet u ośmiornic. Ośmiornica po złożeniu jaj nie opuszcza ich nawet w celu zdobycia pokarmu. W momencie głodu zjada swoje odnóża, byle nie opuścić przyszłego potomstwa nawet na chwilę. Po wylęgu młodych ośmiornica od razu umiera.

Ptak nielot i altruista

Kolejnym zadziwiającym zwierzęciem jest kiwi. Ptak nielot pochodzący z Nowej Zelandii. Posiada on skrzydła, ale są one znikomej wielkości – jedynie 3 cm. Kiwi tworzą stałe związki, w okresie rozrodu samce odwiedzają samice w ich norach. Najdziwniejszym faktem ze świata tych zwierząt jest waga i wielkość jaj, które samice składają. Jajo kiwi potrafi stanowić 20-25% masy ciała samicy. To, tak jakby kobieta ważąca 54 kg urodziła dziecko w granicach 11kg. Niestety często poród dla kiwi kończy się śmiercią. Duża cena za wydanie potomstwa na świat.

A czy Wy znacie jakieś ciekawostki o zwierzętach?

Zobacz także:

  1. 9 niezwykłych psiaków. Ich wygląd szokuje i wzrusza.
  2. Delfinarium to zabawa? Sprawdź, co dzieje się tam ze zwierzętami
  3. Polscy rybacy chcą wymordować foki! Zablokujmy tę rzeź