Wielu właścicieli nie wie, jak pozbyć się niechcianych zachowań u swoich zwierząt. Jedne cały czas oznaczają teren będą w domu, inne uparcie skaczą przy powitaniu, a jeszcze inne cały czas piszczą. Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę zapytanie “Co zrobić żeby pies nie piszczał?” – przychodzimy z odsieczą. 

“Co zrobić żeby pies nie piszczał?”

Jeśli nurtuje Cię ten problem i nie możesz sobie z nim poradzić powinieneś zastosować kilka rzeczy. Po pierwsze, piszczący pies, to pies, który szuka uwagi. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie takiego zachowania jest ignorowanie go. Wiemy, może to być przez jakiś czas męczące i nie zawsze działa od razu, ale bezapelacyjnie jest to najlepszy sposób. Dobrze jest także zapewnić psu rozrywkę – zmęczony pies jest grzecznym czworonogiem.

Jeśli piszczenie u Twojego psa nasila się w momencie kiedy znikasz z horyzontu, np. wychodząc do innego pomieszczenia warto sprawić psu zabawki, które zaangażują go samodzielnej zabawy. Dobrym pomysłem są zabawki, w których można ukrywać smakołyki, np. dostępne w ogólnej sprzedaży, przeznaczone do tego piłki. Można do nich wsadzić kilka psich smakołyków lub użyć specjalnej, mięsnej pasty dostępnej w sklepach zoologicznych. Jeśli takie sposoby nie działają można też zainwestować w matę węchową lub stworzyć taką samodzielnie, która zmęczy psa psychicznie – takie zmęczenie daje dużo lepsze efekty u czworonoga, niż zmęczenie fizyczne.

Co robić, jeśli to nie działa?

Jeśli takie działania nie pomagają i nadal głowisz się nad tym, co zrobić żeby pies nie piszczał istnieje możliwość, że Twój pies cierpi na tzw. lęk separacyjny. W takiej sytuacji polecamy kontakt ze specjalistą. Behawiorysta zwierzęcy przyjrzy się dokładniej przyczynom, dlaczego zwierzak zachowuje się w taki sposób. Sprawdzi, jak psiak zachowuje się podczas spacerów, a także w domu. Zwróci uwagę na to, co stresuje zwierzę i jak można wyeliminować te bodźce wraz z niechcianymi zachowaniami.

Nie bójcie się, zgłosić do psiego behawiorysty – to lekarz, tyle, że odpowiadający za dobre samopoczucie i komfort nasz i naszego czworonoga.

Zobacz także:

  1. Twój pies ma jedną z tych zabawek? Uważajcie na nie!
  2. Profilaktyka przeciwpasożytnicza. Kleszcze żywcem zjadały tego psa
  3. Twój pies nie umie bez Ciebie żyć? Wiemy, jak możesz sobie z tym poradzić