corgi

Corgi-dalmation. Jest to urocza krzyżówka dwóch niezwykłych ras. Przyroda uwielbia płatać figle. Jakiś czas temu pisaliśmy o niesamowitej krzyżówce drobnego terierka z sunią rotweiler – widok ich szczeniąt jest niezwykle rozczulający. Tym razem niezwykła krzyżówka suni dalmatyńczyka i małego samca corgi ukradła nasze serca. Psiak wygląda, jakby był małą, skarłowaciałą krówką. Zakochacie się w nim. 

Corgi – jakie są?

Corgi to rasa, która jest uwielbiana przez Królową Elżbietą II. Pierwsze psiaka tej rasy dostała na 18 urodziny. Sunia towarzyszyła jej nawet podczas podróży poślubnej i zapoczątkowała królewskie corgi. Pierwsze zapiski dokumentujące tę rasę pojawiły się już w 920 roku, kiedy to ówczesny walijski król, Howell Dha oszacował wartość niektórych zwierząt, w tym właśnie psów tej rasy. Ich niski wzrost pomagał im w wypasaniu owiec, bydła i koni. W 1934 nastąpił podział rasy na dwie grupy: welsh pembroke, czyli te z krótkim ogonem oraz welsh cardigan, czyli z długim. W Pałacu Buckingham żyło blisko 30 psiaków tej rasy z 14 pokoleń, jednak królowa Elżbieta ogłosiła, że więcej się już na terenie pałacu nie pojawią. Nazwa ich wywodzi się najprawdopodobniej z języka staroceltyckiego, gdzie „cor” oznacza „mały”, a „gi” pies.

Dalmatyńczyki – jakie są?

Psiaki tej rasy były niezwykle popularne po premierze filmu 101 dalmatyńczyków. Wtedy też na rogu każdej ulicy można było spotkać białego psa w czarne plamki. Niestety następstwem tego boomu, był zasyp schronisk tymi zwierzętami. Obecnie dalmatyńczyki to bardzo rzadkie psy – zwłaszcza w Polsce. Rasa pochodzi z Chorwacji. Są to zwierzaki niezwykle towarzyskie, pogodne i energiczne. Potrzebują dużo uwagi oraz ruchu. Zazwyczaj nie wykazują nerwowości, ani agresji. Początkowe szkolenie może być męczące i wymagające, ale dobrze wychowany dalmatyńczyk będzie idealnym kompanem. 

Corgi-dalmatian
krzyżówka corgi z wyżłem weimarskim – szczeniak

corgi

 

Zobacz także:

  1. Kilkanaście niesamowitych psów, które pobiły rekord Guinnessa. Będziesz zaskoczony
  2. Będziecie w szoku! Ten zwierzak przyszedł na świat z ludzką twarzą
  3. 19-latka wyrzuciła zwierzaka na pewną śmierć. Robiła wszystko, żeby nikt go nie znalazł