Czarnobyl. W połowie tego roku głośno było o tysiącach bezpańskich czarnobylskich psów. Żyją one na ulicach całkowicie pustego miasta. Zazwyczaj wyglądają jak zdrowe psy, jednak napromieniowanie ich ciałek powoduje, że można je nazywać niestety psami radioaktywnymi. 

Czarnobyl. Katastrofa elektrowni w Czarnobylu

Do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej doszło 26 kwietnia 1986 roku. Doszło w tym dniu do dwóch niebezpiecznych wybuchów. W reaktorze jądrowym jednego z bloków energetycznych wybuchł wodór, co poskutkowało rozprzestrzenieniem się substancji promieniotwórczych na całą Europie. Najbardziej skażony został teren o powierzchni blisko 150 tysięcy kilometrów kwadratowych na pograniczu Rosji, Białorusi i Ukrainy. W wyniku katastrofy zostało przesiedlonych ponad 350 tysięcy osób. 

Czy można pojechać do Czarnobyla? Opuszczone miasto – miasto widmo 

W efekcie awarii reaktora z miasta Czarnobyl zostali przesiedleni lub sami się przeprowadzili wszyscy mieszkańcy. Obecnie miasto jest całkowicie opuszczone, a widok pustych, zniszczonych budynków może przyprawić o porządny dreszczyk. Miasta widma mają swoją niepowtarzalną i przerażającą atmosferę. Można je w celach turystycznych odwiedzić. Jednak dłuższe przebywanie na tym terenie może skutkować utratą zdrowia.

Nawet w Polsce można znaleźć takie opuszczone miejsca. Takie opustoszałe osiedla są m.in. w Legnicy czy położony w pobliżu Warszawy Śródborowie. 

Miasto widmo, ale nie do końca

Miasto jest opuszczone, smutne i przerażające. Żywego człowieka tam nie uświadczysz, ewentualnie jakiegoś turystę. Jednak ulice Czarnobyla pełne są żywych stworzeń. Po katastrofie psy zaczęły się tam niekontrolowanie rozmnażać i zasiedliły to miejsce. Obecnie po ulicach opuszczonego miasta wałęsają się tysiące bezdomnych psów. Jest to bardzo przykry widok. Zwierzęta wyglądają na zdrowe, ale życie na tak skażonym terenie nie wpływa dobrze na ich organizmy. Napromieniowanie ich ciał jest bardzo wysokie, kilkukrotnie przewyższa dopuszczalny poziom. 

W kwietniu tego roku amerykańska fundacja dla zwierząt postanowiła przetransportować ponad 200 szczeniąt z zakażonej ukraińskiej zony. Dla tych zwierzaków jest to jedyna szansa na normalne życie. Zresztą cieszymy się, że świat zainteresował się w końcu tysiącami radioaktywnych, bezpańskich psów z Czarnobyla. 

Mamy nadzieję, że liczba tych bezdomnych czworonogów w końcu spadnie, a psy zostaną prewencyjnie wyłapane i wykastrowane. Zwłaszcza, że nie wszystkie psy z tamtych terenów mają tyle szczęścia, co inne. Niektóre nie rodzą się zdrowe, a wybuch nadal potrafi o sobie dać znać w kwestiach genetyki i mutacji. 

Czarnobyl
Czarnobyl, Ukraina, bezdomne psy
Czarnobyl
Czarnobyl, Ukraina, bezdomne psy
Czarnobyl
Czarnobyl, Ukraina, bezdomne psy
Czarnobyl
Czarnobyl, Ukraina, bezdomne psy
Czarnobyl
Czarnobyl, Ukraina, bezdomne psy

Zobacz także:

  1. Te zwierzaki strasznie cierpią przez Twoją głupotę. To musi się skończyć
  2. Znana aktorka i piosenkarka SKLONOWAŁA swojego psa. Dwukrotnie
  3. Bestialsko zabite psy, 10 tysięcy nagrody. Sadystka złapana