czego nie może jeść pies

Czworonogi, i psy, i koty są uważane bardzo często za członków rodziny i tak też są traktowane. Są przypadki, w których podejście do zwierzęcia takie jak do człowieka może mu zaszkodzić, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Dzisiaj o tym, czego nie może jeść pies.

Czego nie może jeść pies, lista zakazanych produktów

Wiele mówi się o czekoladzie, która szkodzi czworonogom, ale to jest dopiero początek listy. Ludzkiego jedzenia, które może zrobić zwierzęciu prawdziwą krzywdę jest zdecydowanie więcej. Więc czego nie może jeść pies? Sprawdźmy.

Awokado

Awokado cieszy się dużo popularnością. Samo, jako guacamole czy zwykła pasta z jajkiem. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie jak słodko patrzy na Nas pies, nie możemy się z nim podzielić – awokado dla psa jest trujące. Wszystko przez persin – toksynę, która jest najgroźniejsza dla ptaków, ale także dla psów i kotów jest niewskazana. Wynikiem spożycia przez pupila awokado mogą być wymioty i biegunka.

Winogrona

Winogrona i ich suszona wersja, czyli rodzynki zawierają toksyny, które mogą wywołać niewydolność nerek i uszkodzić wątrobę. Mały, ważący kilka kilogramów pies po spożyciu garści winogron umrzeć, więc sprawa jest poważna.

Orzechy makadamia

Z orzeszków ziemnych i masła orzechowego, którego są bazą można piec dla psiaków ciasteczka. Natomiast orzechy makadamia są dla psów trujące. Po spożyciu ich pies może mieć problem z poruszaniem się oraz uszkodzeniu może ulec jego układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.

Słoiczki dla dzieci

Dziwne, że znajdują się na tej liście, ale jednak znane są przypadki karmienia nimi szczeniąt. Same w sobie są one zdrowe, ale w swoim składzie mogą zawierać cebulę. Ponad to nie zaspokoją wszystkich potrzeb psiego organizmu.

Cebula i szczypiorek

Niewiele psiaków skusiłoby się na kawałek cebuli czy odrobinę szczypiorku, ale jednak. Jest ona trująca dla psa w każdej formie – smażona, surowa, duszona, sproszkowana i pieczona, nie ma znaczenia. Pies, który spożyje cebulę może uszkodzić sobie krwinki czerwone oraz nabawić się niedokrwistości.

Marihuana

Zakładamy, ze względu na to, że jest to w Polsce nielegalna substancja, to Twój pies nie będzie miał z nią styczności. Warto jednak pamiętać, że zarówno zjedzenie i wdychanie jej przez pupila może uszkodzić psi układ nerwowy. Przygoda może się zakończyć wymiotami, nadwrażliwością na światło i dźwięk, a nawet śmiercią.

Ugotowane kości

Tak naprawdę, to także w wersji pieczonej i smażonej. Po obróbce termicznej kości stają się niezwykle łamliwe i kruche. Należy zwrócić uwagę szczególnie na kości kurczaka, pękają one wzdłuż, tworząc małe, ostre igiełki – mogące przebić narządy psa od środka. Wieprzowe kości natomiast mogą powodować bolesne zaparcia. Dodatkowo, ugotowane kości stają się w żołądku jak cement i powodują poważne problemy z trawieniem.

Pestki jabłek

Jabłko samo w sobie dla psa nie jest szkodliwe, a nawet zdrowie. Inaczej sytuacja się ma z nasionami tego owocu. Osłonka jabłkowych pestek zawiera amigdalinę, cukier i cyjanek, które w procesie trawienia zamieniają się w silnie trującą substancję. Nic się nie stanie gdy czasem pies zje całe jabłko. Zaszkodzić mu może codzienne spożywanie ogryzków, zwłaszcza jeśli bardzo dokładnie je rozgryza. Toksyny ukryte są pod osłonką, a pestki nie rozgryzione są wydalane przez organizm w całości.

Alkohol

Nikt normalny alkoholu psu podawać nie będzie. Ale chyba każdy słyszał historię o psie, który dorwał się podczas imprezy do kufla z piwem. A potem, ku rozbawieniu publiki, kiwał się na boki, nie mogąc utrzymać równowagi. Nie ma w tym, tak naprawdę, nic zabawnego. Pies, tak samo jak człowiek może być upojony alkoholem, może wymiotować i mieć utrudnioną koordynację ruchową. Masa ciała psa jest zdecydowanie mniejsza od naszej. Należy pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu może być dla psa zabójcza.

Kocia karma

Koty są mięsożerne, dlatego też karmy dla kotów są odpowiednio zbilansowane. Ale dla kotów, nie psów. Ilość białka i tłuszczu w kociej karmie zdecydowanie przekracza dawki wskazane dla psiego czworonoga. Spożywanie kociej karmy przez burka może doprowadzić do poważnych schorzeń nerek.

Ksylitol

Jest to zastępnik cukru, który jest wyjątkowo toksyczny dla psów. Powoduje on nagłą zmianę poziomu cukru we krwi oraz niewydolność nerek.

Kawa

Nasi psi domownicy pod żadnym pozorem nie powinni spożywać kofeiny zawartej w kawie. Obstawiamy, że nikt tutaj nie podaje psu, zamiast wody, czarnego, aromatycznego naparu. Jednak nasz pupil może dorwać się do naszego kubka z niedopitą poranną kawą. Kawa może powodować nienaturalne pobudzenie u czworonoga, niepokój oraz wymioty.

Słynna czekolada

O tym specyfiku i o tym, że jest trujący dla psów słyszał chyba każdy, ale nie zaszkodzi przypomnieć. Czekolada w swoim składzie ma kofeinę, teobrominę i teofilinę – substancje te wywołują u psów wymioty i biegunkę. Mogą także uszkodzić system nerwowy.

Mamy wielką nadzieję, że nie karmiliście swoich podopiecznych tym czego nie może jeść pies. Jeśli jednak się zdarzyło, a nie wiedzieliście o ich szkodliwym wpływie to zapamiętajcie na przyszłość. Naprawdę, nasze ludzkie jedzenie może zrobić prawdziwą krzywdę naszemu psu, a tego byśmy na pewno nie chcieli.

Zobacz także:

  1. Zamordowała żyrafę i chwaliła się zdjęciami w internecie. Bestialstwo!
  2. Ile dziennie wody powinien pić pies?