Czy całowanie z psem może szkodzić

Czy całowanie z psem może szkodzić? Zaczęło się od gorączki, wymiotów i drgawek. Objawy, jak przy zwykłej grypie. Jednak bakteria, która zaatakowała mężczyznę była o wiele bardziej groźna. Gdyby nie szybka pomoc, mężczyzna już by nie żył. A wszystko dlatego, że polizał go pies. 

Czy całowanie z psem może szkodzić

Zaczęło się od gorączki, wymiotów i drgawek, nazajutrz temperatura jeszcze bardziej się podniosła, a na całym ciele Grega Manteufela pojawiły się wielkie sińce – trafił do szpitala.

– Miał ich mnóstwo. Pojawiły się nagle, w czasie drogi. Nie było ich kiedy wyjeżdżaliśmy z domu. Wyglądał jakby ktoś pobił go kijem baseballowym – opowiada.

Mężczyzna w wyniku zakażenia musiał mieć amputowane ręce i nogi. Greg Manteufel dostał rzadkiej infekcji. Spustoszenie w jego organizmie siała szkodliwa bakteria, która do krwioobiegu dostała się ze śliny psa, powodując sepsę.

– Greg kocha psy. Bez obaw pogłaskałby chyba każdego – mówi żona pacjenta.

Lekarze próbowali zatrzymać rozwój sepsy za pomocą antybiotykoterpii. W efekcie zakażenie na całym ciele pojawiły się plamy krwi, wyglądające na siniaki. Niestety skrzepy w naczyniach krwionośnych zablokowały przepływ krwi. Antybiotyk nie poradził sobie z zakażeniem i lekarze musieli umputować mu ręce i nogi od kolan w dół.

Czy zakażenie sepsą jest śmiertelne?

Tak, zwłaszcza jeśli zakażenie nie będzie leczone. Capnocytophaga canimorsus to bakteria obecna w ślinie większości zdrowych psów i kotów. Zwykle nie jest szkodliwa dla ludzi, ale w czasami może powodować niespecyficzną reakcję i zakażenie całego organizmu. W rezultacie może prowadzić nawet do śmierci. Zagraża głównie osobom z upośledzonym układem odporności czy osobom cierpiącym na alkoholizm.

Nie pozwalaj się psu lizać

Wiemy, że psiarze doceniają moment, kiedy język ich pupila dotknie ich twarzy. Traktują to, jako okazywanie miłości. Pamiętajcie jednak, że nie jesteście w stanie wpłynąć na to, czy akurat w waszym przypadku zakażenie nie będzie miało miejsca. Takie całusy, mimo, że miłe, mogą kosztować Cię nawet życie.

Źródło: www.national-geographic.pl

Zobacz także:

  1. Jedziesz na wakacje za granicę? Popełniasz moralne przestępstwo i przyczyniasz się do śmierci zwierząt
  2. Pies ofiarą polowania, przeżył gehennę. Pomóżcie! Trzeba odebrać zwyrodnialcowi jeszcze 20 psów
  3. Kontrowersyjne słowa gwiazdy TVN: “Naturalne futra nigdy nie będą passé”