czy pies ma poczucie winy

Czy pies ma poczucie winy? Wchodzisz do domu i widzisz swojego psiaka, który patrzy na Ciebie lekko smutny, wydaje Ci się, że przejawia on skruchę, przyznaje się do pogryzionych kapci i nasikania na dywan. Nic bardziej mylnego.

Czy pies ma poczucie winy? Nie. Psy nie mają poczucia winy. Ich nerwowe ruchy, klapnięte, położone po sobie uszy, smutne spojrzenie i spuszczony ogon sygnalizują coś zupełnie innego. Co więc oznacza to zachowanie i co na to behawioryści? 

Czy pies ma poczucie winy? Czy pies wie, że źle zrobił?

Według wielu badań psy odczuwają takie emocje jak szczęście, radość, smutek i lęk, jednak zazdrość, poczucie winy czy duma są już dla nich obce. Dlaczego? Są to bardziej złożone emocje, które wymagają wysokiego poziomu samoświadomości, którego pies może zwyczajnie nie posiadać. Dlaczego więc Twój czworonóg, przyłapany na gorącym uczynku, zachowuje się i wygląda tak, jakby miał poczucie winy?

Psycholog i behawiorysta Alexandra Horowitz w 2009 roku przeprowadziła badanie odnośnie do poczucia winy przez psa. Okazało się, iż jest to jedynie wyuczone zachowanie uległości, które psiaki pokazują w odpowiedzi na gniewne emocje opiekuna. Psy są bardzo inteligentnymi stworzeniami, uczą się kojarzyć wydarzenia z reakcją właściciela. Zanim opiekun zobaczy plamę na dywanie czy brak sznurówek w nowym bucie, psiak już będzie wiedział, iż to wywoła negatywne emocje.

Zachowanie bitego psa. Uderzenie psa w pysk

Kolejną, dosyć często źle interpretowaną, psią emocją jest lęk. Psy lękliwe są ciężkimi psiakami do odczytania, nieprzewidywalnymi. Pies może bać się wielu rzeczy. Przejeżdżających samochodów, głośnych huków, innych zwierząt czy nawet ludzi. Wszystko zależy od tego, jaką traumę pies przeszedł i z jakich warunków został odebrany. Pies, który był bity, będzie przejawiał stany lękowe. Może on bać się gwałtownych ruchów, podniesionych głosów, machnięcia ręką. Taki pies, czując się zagrożonym, może nawet ugryźć. Często psy lękowe, przejawiają zachowania agresywne.