Wiele osób zastanawia się nad tym czy pies może jeść karmę dla kota. Oboje są ssakami, chodzą na czterech łapach, więc dlaczego nie miałyby dzielić puszki z jedzeniem? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się organizmom psów i kotów oraz ich predyspozycjom żywieniowym. Psy i koty bardzo się od siebie tak naprawdę różnią.

Czy pies może jeść karmę dla kota? – różnice między kotami a psami

Zacznijmy od różnicy między psami a kotami. Te zwierzaki różnią się nie tylko w kwestiach charakteru, zachowania i języka ciała. Różnią się także pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze.

KOTY

Koty w naturze są niemal w pełni mięsożerne. Zdarza im się podskubywać trawę i różne inne rośliny, ale w ich diecie zdecydowanie przeważa mięso. Zwierzęta te mają więc ogromne zapotrzebowanie na białko, a także na taurynę, która w dużej mierze znajduje się na przykład w mięsie myszy. Koty mają również o wiele krótszy przewód pokarmowy niż psy, a to oznacza, że mają mniejszą zdolność do wchłaniania niektórych substancji, niektórych pokarmów nie są w stanie strawić, a ich karma musi być bardzo wartościowa, by była pożywna – pewnie dlatego jest tak apetyczna dla psów.

PSY

Psy również żywią się mięsem, ale nie tylko nim. W ich przypadku dochodzi jeszcze kwestia zjadanych kości, różnego typu owoców, warzyw i roślin. Psy mają duże zapotrzebowanie na białko, ale nie tak duże (procentowo) jak koty. W ich przypadku nadmiar białka może prowadzić do kłopotów z nerkami.

Czy pies może jeść karmę dla kota? – różnice w składzie karmy dla kota i psa

Czy pies może jeść karmę dla kota

Zasadnicza różnica pomiędzy pokarmem dla psów i dla kotów to zawartość białka i składników mineralnych. Psy mają dłuższy przewód pokarmowy i odmienny metabolizm, mniejsze ilości minerałów są lepiej wchłaniane z ich przewodu pokarmowego do organizmu, dlatego nie trzeba podawać ich w tak dużej ilości, jak kotom.

Karma dla kotów zjadana sporadycznie nie zaszkodzi psu. Próbowanie karmy to najczęściej kwestia ciekawości – wówczas wystarczy, że pies skosztuje pokarmu dla kota, zaspokoi ciekawość i wróci do własnej miski. Oczywiście dotyczy to zdrowego psa, który nie znajduje się na specjalistycznej diecie. Pies nie może być pod żadnych pozorem stale na kociej karmie.

Karma dla psów zjedzona w niewielkiej ilości również nie zaszkodzi zdrowemu kotu. Należy jednak uważać na to i kontrolować, czy taki proceder nie ma miejsca zbyt często. Dodatkowo najnowsze badania dowodzą, że koty powinny być odżywiane wyłącznie mięsem lub mokrą karmą. Woda, która jest im potrzebna do życia, jest pobierana z pożywienia, które jedzą. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby kot dostawał pokarm z dużą zawartością

Czy pies może jeść karmę dla kota? – ważne informacje

Jednorazowe lub okazjonalne podjadanie karmy dla psów przez kota lub karmy dla kotów przez psa nie bywa z reguły szkodliwe, ale jeśli zauważymy, że tak dzieje się często, nie należy pozwalać na takie mieszanie diety. Nadmiar kociej karmy może zaszkodzić psu na nerki (z uwagi na wyższą zawartość białka), a nadmiar psiej karmy może zaszkodzić kotu (z uwagi na niedostateczną ilość tauryny, która jest kluczowa dla zdrowia kota).

W ekstremalnych przypadkach – na przykład, gdy kot podjada stale psią karmę zamiast własnej – może dojść do poważnych uszkodzeń serca u kota, do jego przerostu, kłopotów z nerkami i wzrokiem, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Zobacz także:

  1. Ludzie oszaleli na jego punkcie! To pies czy kot?
  2. Robiąc to, napędzasz machinę okrucieństwa. Przez Ciebie giną niewinne psy
  3. Horror! Sprzedają psy jak zabawki. Bez wody, związane i wciśnięte do pudełek