czy pies upodabnia się do właściciela

Czy pies upodabnia się do właściciela? Od dziecka wszyscy nam mówią, że jaki właściciel, taki pies. Ale czy jest w tym choć odrobina prawdy? Część osób uważa to za pusty frazes, inni twierdzą, że to jest w 100% prawdziwe zdanie. A jak jest naprawdę? Odpowiadamy, poniżej znajdziecie też niezwykłą galerię, która może pomóc wam odpowiedzieć na to pytanie.

Czy pies upodabnia się do właściciela?

Pamiętacie bajkę “101 dalmatyńczyków”? Na początku tej animacji jest scena, gdzie pod oknem Ponga, jednego z dwójki psich bohaterów, przechodzą psiaki ze swoimi właścicielami. Każdy z tych czworonogów jest łudząco podobny do właściciela. A jak jest w życiu? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu dokładniej. 

Jakie są wyniki badania? Czy psy upodabniają się do właścicieli?

Naukowcy z kalifornijskiej uczelni zrobili 45 zestawów zdjęć pies-właściciel. Ludzie i zwierzęta jednak byli fotografowani osobno – w różnych okolicznościach, żeby uniknąć skojarzeń. Następnie o pomoc poproszono studentów, którzy mieli wybrać parę, która w rzeczywistości żyje razem. Za każdym razem mieli do wyboru dwa zdjęcia psiaków. Wyniki badania były jednoznaczne – właściciele wybierają bardzo często zwierzęta, które pasują do nich wizualnie. Ewentualnie sami z czasem upodabniają się do pupila. 

Czy pies czuje nasze emocje? 

Psy jak najbardziej odczuwają nasz nastrój, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy z nimi naprawdę silną więź. Znany jest przypadek psiaka, który nie miał problemu z burzowymi grzmotami, następnie trafił do nowej właścicielka. Kobieta panicznie bała się burzy, a pies? Po pewnym czasie też zaczął reagować na nią nerwowo i z lękiem. Zdecydowanie czworonogi mają dużą zdolność współodczuwania. Jeśli jesteś smutny, to bardzo prawdopodobne, że zaraz przybiegnie do Ciebie Twój pies z odsieczą, żeby się przytulić lub dać buziaka. Czy jest coś lepszego, niż psia miłość? Poniżej znajdziecie link do przezabawnej i uroczej galerii, która jednoznacznie odpowiada na to pytanie 😉

Czy pies upodabnia się do właściciela
Francosi i Antoine – buldog francuski fot. Gerrard Gethings
Czy pies upodabnia się do właściciela
Harry i Hattie – wyżeł szorstkowłosy fot. Gerrard Gethings

Więcej zdjęć: 

Zobacz także:

  1. Jak pies okazuje miłość? Zachowanie psa zdradza wszystko
  2. Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy
  3. Czy pies może jeść karmę dla kota? Żeby nie zaszkodzić psu – koniecznie przeczytaj!