Czy psy idą do nieba
Fot. Flickr.com/Pexels.com

Czy psy idą do nieba? To pytanie zadaje sobie każdy wierzący właściciel, mający nadzieję na spotkanie z najlepszym przyjacielem po śmierci. Jakiś czas temu głos w sprawie zabrał papież Franciszek. Swoją rzekomą wypowiedzią podniósł na duchu miliony osób. Jednak czy to naprawdę były jego słowa? Do sprawy odniósł się rzecznik Stolicy Apostolskiej. 

Czy psy idą do nieba tak samo, jak ich oddani właściciele? Odpowiedź nie jest łatwa, a poszczególni duchowni wszystkich religii mają na ten temat własne zdanie. Kwestia prowadzi do wielu sporów na poziomie filozofii i teologii, a często jednolite pod innymi względami wspólnoty, nadal nie potrafią ustalić jednego, spójnego stanowiska.

Niewolny od konfliktów w tej tematyce pozostaje Kościół katolicki, którego wykładnia co do posiadania przez zwierzęta duszy, zmienia się w zależności od panującego papieża. Rewolucyjny w wielu zagadnieniach Franciszek po raz kolejny zaskoczył wiernych.

Jan Paweł II: zwierzęta mają duszę

Jan Paweł II uwielbiał zwierzęta i podobnie, jak wielu innych świętych uważał, że kontakt z nimi zbliża do Boga oraz że wszystkim stworzeniom Boskim winni jesteśmy przyjaźń, szacunek i opiekę. Osobiście mówił nawet, że posiadają one duszę, wiele wskazuje więc na to, że mogą dostąpić zbawienia. Słowom tym zaprzeczał później Benedykt XVI, a swoiste przymierze z Braćmi Mniejszymi miał odnowić Franciszek, który rzekomo powiedział:

– Pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta znów w wieczności Chrystusa. Raj jest otwarty dla wszystkich boskich stworzeń — stwierdzić miał biskup Rzymu.