czym można zarazić się od kota
Fot. Pixabay.com

Czym można zarazić się od kota? Czy możliwe jest, by jeden mały pasożyt przeniósł się na człowieka, a następnie zaatakował mózg? Okazuje się, że w bardzo prosty sposób możemy zarazić się przerażającym pierwotniakiem, który będzie umiał kontrolować nasz umysł, co doprowadzić może do okropnych sytuacji. 

Czym można zarazić się od kota? Grozi nam naprawdę poważna choroba? Większość z nas traktuje swoje zwierzaki jako nieszkodliwych mieszkańców domu, którzy idealnie nadają się do ogrzewania kolan, głaskania i przytulania. Tymczasem okazuje się, że nasi kochani pupile zarazić nas mogą przerażającym pasożytem rodem z filmów Sci-Fi. 

Niezauważalna, mała istota, która może wniknąć do mózgu i przejąć kontrolę nad zachowaniem człowieka kojarzy się raczej z przerażającymi opowieściami, które po ekranizacji przyciągają do kin miliony ludzi. Niewielu z nas jest jednak świadomych tego, że taki scenariusz zgotować nam może ukochany kot. 

Czym można zarazić się od kota? Czy kot może zarazić człowieka?

Niepozorny pierwotniak zwany Toxoplasma gondii zmusza gryzonie do poszukiwania kociej uryny, której te wcześniej za wszelką cenę starają się unikać. Ostatecznie drapieżnik zjada zarażone zwierzę, a pasożyt wędruje po wnętrznościach kota, nie przysparzając większych problemów. Ciekawe jest to, że ludzie nie są w ogóle na niego odporni, a okazji do zarażenia się jest bardzo dużo. 

Potencjalnie niebezpieczny dla nas jest każdy pojedynczy kontakt z fekaliami pupila, którego nie sposób uniknąć choćby podczas codziennego opróżniania kuwety. Przez lata uważano, że ewentualne zarażenie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla zdrowego człowieka, a niebezpieczne może ono być wyłącznie dla pacjentów z niewydolnym systemem odpornościowym czy kobiet w ciąży.