Czym można zarazić się od kota? Czy możliwe jest, by jeden mały pasożyt przeniósł się na człowieka, a następnie zaatakował mózg? Okazuje się, że w bardzo prosty sposób możemy zarazić się przerażającym pierwotniakiem, który będzie umiał kontrolować nasz umysł, co doprowadzić może do okropnych sytuacji. 

Czym można zarazić się od kota? Grozi nam naprawdę poważna choroba? Większość z nas traktuje swoje zwierzaki jako nieszkodliwych mieszkańców domu, którzy idealnie nadają się do ogrzewania kolan, głaskania i przytulania. Tymczasem okazuje się, że nasi kochani pupile zarazić nas mogą przerażającym pasożytem rodem z filmów Sci-Fi. 

Niezauważalna, mała istota, która może wniknąć do mózgu i przejąć kontrolę nad zachowaniem człowieka kojarzy się raczej z przerażającymi opowieściami, które po ekranizacji przyciągają do kin miliony ludzi. Niewielu z nas jest jednak świadomych tego, że taki scenariusz zgotować nam może ukochany kot. 

Czym można zarazić się od kota? Czy kot może zarazić człowieka?

Niepozorny pierwotniak zwany Toxoplasma gondii zmusza gryzonie do poszukiwania kociej uryny, której te wcześniej za wszelką cenę starają się unikać. Ostatecznie drapieżnik zjada zarażone zwierzę, a pasożyt wędruje po wnętrznościach kota, nie przysparzając większych problemów. Ciekawe jest to, że ludzie nie są w ogóle na niego odporni, a okazji do zarażenia się jest bardzo dużo. 

Potencjalnie niebezpieczny dla nas jest każdy pojedynczy kontakt z fekaliami pupila, którego nie sposób uniknąć choćby podczas codziennego opróżniania kuwety. Przez lata uważano, że ewentualne zarażenie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla zdrowego człowieka, a niebezpieczne może ono być wyłącznie dla pacjentów z niewydolnym systemem odpornościowym czy kobiet w ciąży. 

Toksoplazmoza: jak się nie zarazić od kota?

Ostatecznie kilka lat temu okazało się, że pasożyt bardzo poważnie wpływa na umysł człowieka oraz jego zachowanie. Zarażane osoby skłonne są do podejmowania większego ryzyka oraz były odważniejsze w każdej dziedzinie życia.

Dobitnie dało się to zauważyć w sytuacjach na drodze — zarażeni dużo częściej mieli stłuczki, decydowali się przebiegać przez ulicę na czerwonym świetle, a czasem nawet głośno obrażać i używać klaksonu. 

Różne reakcje kobiet i mężczyzn. Toksoplazmoza ma inne objawy w zależności od płci

Z czasem okazało się, że reakcja na zarażenie może różnić się w zależności od płci zainfekowanego. Wszystko dzieje się za sprawą stresu chronicznego wywoływany przez Toxoplasmę gondii, który ujawnia się skrajnie inaczej, zależnie od płci. Mężczyźni zwykle stają się porywczy, a czasem nawet skłonni do rękoczynów, kobiety natomiast zaczynają reagować śmiechem, są miłe i często się uśmiechają. 

Pamiętajmy jednak, że nie jest to stan permanentny, a jedynie reakcja obronna organizmu. O ile chora kobieta może nie odczuwać nieprzyjemności związanych z “pozytywną” reakcją na szkodnika w organizmie, o tyle na pewno drażniące już będzie choćby nienaturalne obniżenie popędu seksualnego. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. SAME SIEBIE JEDZĄ, SKACZĄ NA 300 METRÓW I MOGĄ ŻYĆ PO URWANIU GŁOWY
  2. CHCESZ ADOPTOWAĆ PSA? MUSISZ SIĘ ŚPIESZYĆ, NIEDŁUGO NIE BĘDZIE TO MOŻLIWE
  3. RASY KOTÓW, KTÓRE NAJMNIEJ CHORUJĄ. Z NIMI WIZYTY W LECZNICY BĘDĄ RZADKIE