Damien Hirst

Damien Hirst jest angielskim artystą awangardowym. Przez jednych jest podziwiany, przez innych szkalowany. Jego specyficzne prace i szokujące pomysły zbierają tyle samo laurów, co negatywnych opinii. 

Kim jest Damien Hirst?

Jak już wspominałam Damien Hirst jest awangardowym artystą. Jak sam o sobie mówi, to niesamowite że zajmuje się sztuką zawodową, skoro w szkole miał problemy z zaliczeniem tego przedmiotu. Mężczyzna wychodzi poza schematy przez co jest bardzo kontrowersyjny. W trakcie studiów na kierunku Sztuk Pięknych na Goldsmiths, University of London – pracował w kostnicy, co ewidentnie wpłynęło na jego dalszą twórczość i całą karierą. 

Najbardziej znane prace

Jedną z najbardziej znanych i kojarzonych prac mężczyzny jest ta zatytułowana Natural History. W skład tej pracy wchodzą martwe, wypreparowane zwierzęta zanurzone w formalinie, a następnie umieszczone w szklanych gablotach. Warto zaznaczyć, iż prace Natural History zapoczątkowała praca The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living, czyli Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej. Praca przedstawia martwego rekina zatopionego w formalinie, w olbrzymim akwarium. Zwierzę ma około 4 metry długości, a wraz z akwarium waży 22 tony. 

Zamysłem Hirsta było podważenie tradycyjnego sposobu postrzegania życia. Instalacja wywołała bardzo duże kontrowersje. W związku z tym w prasie toczyła się ożywiona dyskusja. 

Damien Hirst: ile zwierząt uśmiercił do swoich prac?

Pierwsze pojawienie się Hirsta na salonach, było szokiem dla wszystkich. Jego praca Tysiąc lat wywołała prawdziwą sensację i kontrowersje. Zawierała witrynę, wewnątrz której umieszczona była rozkładająca się głowa krowy, na której muchy urządziły wylęgarnie. Kiedy owady były gotowe do tego, by się wznieść i polecieć, rażone były prądem i umierały. 

Dziennikarze portalu Artnet News postanowili zliczyć dokładnie, ile zwierząt musiało zginąć by mężczyzna został uznany za sławnego i cenionego artystę na całym świecie. 

  1. Zwierzęta gospodarskie

Prace: przede wszystkim cykl “Natural History” (1991-2014)

Liczba: 13 owiec, 7 krów, 5 cieląt, 4 byki, 3 źrebaki, 2 świnie, niedźwiedź brunatny oraz zebra

Łącznie: 36

2. Zwierzęta morskie

Prace: “Natural History”; “Fish in a Formaldehyde Tank” (1994); “Beautiful Inside My Head Forever” (2008)
Liczba: 17 rekinów, 668 ryb z około 38 gatunków

Łącznie: Co najmniej 685

3. Zwierzęta latające

Prace: “Fly Paintings and Sculptures” (2002–2008); “Butterfly Colour Paintings” (1989–2009); “Entomology Cabinets and Paintings” (2008–2012); “Kaleidoscope Paintings” (2001–2008)

Liczba: 850 000 much domowych oraz ich 111 pokoleń; 45 000 owadów z około 3 000 gatunków; 17 000 motyli; 5 ptaków
Łącznie: 912 005

4. Różne szczątki

Prace: “Natural History”(1991–2014); “Innocence Lost”; “Lost Love/Love Lost” (2000)

Liczba: 46 wieprzowych kiełbas, jedna ludzka czaszka zdobiona diamentami, 624 wewnętrzne organy z 8 krów, 16 krowie szkielety, 41 szkielety rybie, jeden szkielet mamuta
Łącznie: 729

Podobny obraz

Zobacz także:

  1. Bestie! Seksualnie znęcali się nad tysiącami zwierząt, wszystko nagrywali
  2. Zwyrodnialcy okaleczyli bestialsko psa. W brutalny sposób chcieli zapobiec ciąży
  3. Francja brutalnie zabija zwierzęta w imię rozrywki. Nie wiedziałeś? Będziesz w szoku