Sterylizacja to zabieg, który ma na celu niedopuszczenie do rozrodu naszych kociaków czy psiaków. Coraz więcej właścicieli czworonogów decyduje się na ubezpłodnienie swoich pupili. Jest to jednak dość kosztowne, ale czy wiedziałeś, że można wykonać to całkowicie za darmo?

Sterylizacja czy kastracja psa pomaga nam w pewien sposób stawić czoła problemowi bezdomności. Ci, którzy byli kiedyś w schronisku dla zwierząt na pewno zapamiętają do końca życia ilość zwierząt, która patrzyła na nich smutnymi oczami, zza krat. 

Sterylizacja, a kastracja. Sterylizacja czy kastracja, co wybrać?

Czym różni się sterylizacja od kastracji? Mylnie myślimy, że wysterylizować możemy tylko suczkę lub kotkę, a kastracja przypisana jest do samców lub kocurów, jednak to nie prawda! Kastracja to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu gonad, czyli w przypadku męskich osobników na usunięciu jąder, a w u damskich — wycięciu jajników i macicy. Sterylizacja w przypadku suczki lub kotki to jedynie usunięcie jajników, lub ich podwiązanie. Nie będzie ona mogła, co prawda, zajść w ciąże, jednak dalej mogą pojawiać się rójki lub cieczki, które będą uciążliwe nie tylko dla nas, właścicieli, ale i dla samego zwierzęcia i otoczenia. Sterylizacja również nie chroni od ropomacicza. Co więc wybrać?