delfin

Delfin to wysoce inteligentne zwierzę, które potrafi nawiązać niezwykłą więź z człowiekiem. Ten morski ssak odnosi się przyjacielsko także do nieznanych mu ludzi, a jak pokazuje zamieszczony w sieci film, potrafi również poprosić o pomoc. Jeden z nich poprosił hawajskiego nurka, by uwolnił go od cierpień.

Delfin zamieszkuje oceany na całym świecie, a także wiele rzek i jezior. Jest zwierzęciem społecznym i niezwykle mądrym. Jego inteligencja przewyższa tę u szympansa i wedle współczynnika encefalizacji, (potocznie zwanego współczynnikiem umózgowienia) ich inteligencję szacuje się na 4 do 5, gdzie człowiek oceniany jest na 7.

Delfin jest bardzo inteligentnym ssakiem

Osobniki żyją w grupach, na które składa się często kilkaset zwierząt. Są drapieżnikami o rozbudowanym systemie określania swojego położenia i położenia wrogów bądź ofiar. Co ciekawe delfiny potrafią rozmawiać ze sobą za pomocą własnego werbalnego języka, który uzupełniają pozami i akrobacjami zarówno w wodzie, jak i nad powierzchnią wody.

Ich inteligencja pozwala na budowanie zażyłej więzi z innymi delfinami, ale także i ludźmi. Wzajemne, lecz ograniczone porozumienie umożliwia tresowanie ich lub nawet wykorzystywanie do celów militarnych, jak robi to np. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ssaków Morskich.