Delfin to wysoce inteligentne zwierzę, które potrafi nawiązać niezwykłą więź z człowiekiem. Ten morski ssak odnosi się przyjacielsko także do nieznanych mu ludzi, a jak pokazuje zamieszczony w sieci film, potrafi również poprosić o pomoc. Jeden z nich poprosił hawajskiego nurka, by uwolnił go od cierpień.

Delfin zamieszkuje oceany na całym świecie, a także wiele rzek i jezior. Jest zwierzęciem społecznym i niezwykle mądrym. Jego inteligencja przewyższa tę u szympansa i wedle współczynnika encefalizacji, (potocznie zwanego współczynnikiem umózgowienia) ich inteligencję szacuje się na 4 do 5, gdzie człowiek oceniany jest na 7.

Delfin jest bardzo inteligentnym ssakiem

Osobniki żyją w grupach, na które składa się często kilkaset zwierząt. Są drapieżnikami o rozbudowanym systemie określania swojego położenia i położenia wrogów bądź ofiar. Co ciekawe delfiny potrafią rozmawiać ze sobą za pomocą własnego werbalnego języka, który uzupełniają pozami i akrobacjami zarówno w wodzie, jak i nad powierzchnią wody.

Ich inteligencja pozwala na budowanie zażyłej więzi z innymi delfinami, ale także i ludźmi. Wzajemne, lecz ograniczone porozumienie umożliwia tresowanie ich lub nawet wykorzystywanie do celów militarnych, jak robi to np. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ssaków Morskich.

Delfin poprosił człowieka o pomoc. Po wszystkim się odwdzięczył

Wszystkie wyżej wymienione cechy i umiejętności delfinów powodują, że zwierzę nawet osamotnione w głębinach, gdy napotka na ludzi (nurków), jest w stanie efektywnie się z nimi porozumieć i uzyskać nawet pomoc. Do takiej sytuacji właśnie doszło w wodach Hawajów, gdzie dwóch mężczyzn nurkowało w ramach szkolenia.

Do jednego z nich nagle podpłynął delfin, który wyraźnie wskazywał jedną ze swoich płetw. Poproszony o pomoc mężczyzna natychmiast zauważył, że tkwi w nich haczyk, a dookoła zawinięte jest sporo linki wędkarskiej.

Nurek wyjął więc ostry przedmiot z ciała delfina i odwiązał krępującą go linkę. Zwierzę było niezwykle spokojne, pewne siebie oraz pewne otrzymania pomocy od człowieka. Całe zajście zostało uwiecznione na filmie. Delfiny to doprawdy niesamowite stworzenia.

– Wiedziałem, że nie mogę go tak zostawić. Delikatnie spróbowałem pozbyć się haczyka. Udało się, ale żyłka wciąż była splątana wokół płetwy. Na szczęście miałem ze sobą nożyczki, dzięki którym udało mi się ją przeciąć. Delfin w końcu odetchnął z ulgą. Po wszystkim pomachał mi na pożegnanie i odpłynął. Wyglądało, jakby w ten sposób chciał mi podziękować – opowiada nurek.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Byk nie chce jeść. Co robić? Jak poprawić apetyt u byków?
  2. Psy zaprzęgowe po zimie są już niepotrzebne. Gdzie trafiają, jak cierpią?
  3. Dlaczego kot mruczy? Mruczenie kota bardzo pomaga, ale skąd się bierze?

źródło: kochamyzwierzaki.pl