Devon Rex – kot o wyglądzie małego elfa

 

Devon rex - kot o wyglądzie małego elfa

Devon rex jest często nazywany „elfem wśród kotów” ze względu na duże uszy, zakręcone wąsiska, zakrzywiony nos i długie nogi. Ich krótka, falista sierść nadaje im dostojny wygląd, a długie, smukłe nogi sprawiają, że są zaskakująco zwinne. Koty te ważą od pięciu do dziewięciu funtów i mają długie, cienkie nogi.

Jak wyglądają koty rasy rex?

Twarz kota rasy Devon Rex jest bezczelna, z dużymi, karbowanymi uszami. Podbródek i uszy są dobrze zarysowane, a wąsy krótkie i kręcone. Typ budowy ciała tej rasy jest lekki i zwarty, z nogami idealnie przystosowanymi do długich skoków. Palce u psów rasy Devon Rex są szczególnie duże. Głowa ma kształt klina z wydatnymi kośćmi policzkowymi.

Historia rasy sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to w pobliżu opuszczonej kopalni cyny w Buckfastleigh, w Devon, graniczącym z hrabstwem Kornwalii, znaleziono zdziczałego kędzierzawego psa. Następnie skrzyżowano go z kotką o prostym umaszczeniu calico, w wyniku czego powstał miot kociąt. Miłośniczka kotów, Beryl Cox, przygarnęła kociaka i nazwała go Kirlee, sądząc, że to Cornish Rex.

Koty rasy Devon Rex, które są kotami zamkniętymi, nie są idealne do mieszkania. Ich cienkie futro sprawia, że są podatne na drapanie i linienie, ale nie oznacza to, że nie można ich kochać – z radością wdrapią się na Twoje nogi. Ich długie nogi i duże, niezwykle duże palce sprawiają, że świetnie się wspinają i uwielbiają bawić się w chowanego! Jeśli rozważasz adopcję Devon Rexa, pamiętaj, że nie potrzebują one dużo miejsca na łapy i mogą nawet dzielić łóżko z innymi zwierzętami domowymi.

Początki tej rasy sięgają 1960 r., kiedy to Beryl Cox znalazła czarnego kociaka z kręconymi włosami na polu niedaleko swojego domu. Próbowała oswoić kota, ale zauważyła, że kopulował on z miejscową kotką. Beryl Cox nazwała swoją kędzierzawą kotkę Kirlee, a jej potomstwo nosiło gen rexed. Reszta to już historia.

Devon rex – postać

Devon Rex to fikcyjna postać o wyglądzie małego elfa. Jego klinowata głowa jest ozdobiona dużymi, okrągłymi oczami i spiczastym, nisko osadzonym, falistym ogonem. Jego rysy twarzy i osobowość są wyraźnie dziwaczne i czułe. Jego charakterystyczny lok na całej powierzchni i kręcone włosy nadają mu wyjątkowy wygląd. Podobnie jak mały elf, ma atrakcyjną osobowość i świergotliwe świergotanie. Jego krótkie, smukłe ciało, małe łapki i długi, kręcony ogon sprawiają, że wygląda jak mały, uroczy buldog.

Chociaż koty rasy Devon Rex nie są hipoalergiczne, to jednak zrzucają mniej sierści niż inne rasy kotów i są doskonałymi zwierzętami dla alergików. Chociaż ich futro jest krótkie, ma falisty wzór, co sprawia, że są świetne dla osób, które cierpią z powodu sierści lub wysypki. Są również bardzo towarzyskie i lubią towarzystwo ludzi, nie mają też nic przeciwko wychodzeniu na zewnątrz.

Kot rasy Devon Rex z wyglądu przypomina małego elfa. Ta smukła postać waży od sześciu do dziewięciu funtów i ma od dziesięciu do dwunastu centymetrów wzrostu. Ma głowę w kształcie klina, duże uszy i zadarty nos. Uszy są szerokie, a na ich czubkach znajdują się kępki. Oczy są duże, owalne i nie zawsze pasują do reszty ciała. Mogą mieć umaszczenie żółwiowe, cieliste, pręgowane lub cieniowane.

Kot rasy Devon Rex jest znany z niekończącego się okazywania uczuć. Woli być blisko swojego człowieka, często wchodzi na niego, gdy ten leży. Gdy ma taką możliwość, podąża za obiektem swoich uczuć z pokoju do pokoju. Może również wskoczyć na ramię lub głowę właściciela. Jeśli będziesz miał szczęście, kot Devon Rex przytuli się do Ciebie.

Devon rex – zdrowie

Zdrowie Twojego Devon Rexa jest bardzo ważne. Zęby i dziąsła Devon Rexa są podatne na choroby dziąseł, które mogą sprawiać psu wiele bólu. Choroba dziąseł może również prowadzić do powstawania małych przestrzeni pomiędzy dziąsłami i zębami, tworząc idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Objawy choroby dziąseł u Twojego Devon Rexa mogą obejmować zapalenie jamy ustnej i owrzodzenia. Odpowiedzialny za to może być również kaliciwirus kotów.

Inne problemy zdrowotne mogą dotyczyć oczu Twojego Devon Rexa. Niektóre powszechne problemy z oczami to jaskra, zaćma, entropion i problemy z siatkówką. U Twojego Devon Rexa może również wystąpić zapalenie spojówek, stan, w którym dochodzi do zapalenia powiek. Leczenie będzie zależało od stopnia zaawansowania choroby, ale wiele infekcji oczu można łatwo wyleczyć za pomocą kropli do oczu.

Przechowywanie Devon Rexa w domu jest bardzo ważne. Są one narażone na ataki psów, kojotów i innych kotów. Pozostawione na zewnątrz mogą nawet zostać skradzione. Aby zapewnić zdrowie zwierzęcia, należy zapewnić mu dużo przestrzeni na zewnątrz, z bezpiecznym wybiegiem, który pozwala mu na wspinanie się i skakanie. Koty Devon Rex najlepiej czują się w towarzystwie. Para kotów Devon Rex może pomóc Ci uniknąć tego problemu.

Kot Devon Rex jest zwierzęciem średniej wielkości, znanym ze swojej kręconej sierści. Samiec jest nieco większy od samicy i może nawet ważyć więcej niż ona. Koty rasy Devon Rex są również znane ze swoich figlarnych osobowości i dobrze dogadują się z dziećmi. Są również dobrymi kotami terapeutycznymi dla osób potrzebujących pomocy. Poza tym, że koty tej rasy są przyjazne i łatwe w obsłudze, są bardzo kochane. Wymaga jednak dużo uwagi i opieki, aby mogła żyć długo i szczęśliwie.

Rex devon – pielęgnacja

Pielęgnacja kotów rasy Devon Rex nie jest tak wymagająca jak w przypadku innych zwierząt domowych. Jednakże, tak jak w przypadku każdego innego gatunku kota, należy zapewnić zwierzęciu podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne. Oto krótki przegląd najważniejszych cech kotów rasy Devon Rex. Poza tym, że koty tej rasy są bardzo aktywne, są również bardzo inteligentne i psotne. Rasa ta znana jest z silnych skoków i eksploracji otoczenia.

Zdrowie kotów rasy Devon Rex jest na ogół doskonałe. Istnieje jednak kilka problemów, na które należy zwracać uwagę. U kotów tej rasy może pojawić się woskowina w uszach, która może ulec zapchaniu i stać się siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń. Zdrowa dieta, codzienny ruch i dużo czasu dla kota są niezbędne dla jego dobrego samopoczucia. Wreszcie, aby uniknąć wielu problemów zdrowotnych, kot Devon Rex musi być utrzymywany w prawidłowej wadze.

Kot Devon Rex jest podobny do pixie, co oznacza, że może być bardzo psotny. Jest bardzo inteligentny i aktywny, i będzie obserwował wszystko, co robisz. Uwielbia też uczyć się sztuczek. Ze względu na swój aktywny charakter, Devon Rex będzie doskonałym wyborem dla rodziny ze starszymi dziećmi. Jeśli masz dzieci, możesz rozważyć adopcję kota rasy Devon Rex, ponieważ są one doskonałymi kotami terapeutycznymi.

Chociaż koty rasy Devon wolą przebywać w domu, w chłodniejszych miesiącach będą potrzebowały dodatkowego ciepła. Kiedy przebywają w domu, są bardzo aktywne, lubią skakać i wykonywać akrobacje. Należy pamiętać, że pozostawienie Devona samego na dłuższy okres czasu może spowodować, że zniszczy on zasłony. Koty Devon wymagają minimalnej pielęgnacji i gubią znacznie mniej sierści niż inne rasy. W związku z tym nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Devon rex – hodowla

Devon Rex to inteligentna rasa kotów, która pojawiła się w latach 50-tych XX wieku w Anglii. Koty te mają krótką, falistą sierść i duże uszy. Znane są również z tego, że potrafią uczyć się sztuczek, choć mogą być trudne do wytresowania. Poniżej podajemy kilka najczęstszych faktów dotyczących tej rasy oraz sposobów jej hodowli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym inteligentnym kocie. Pomimo falistej sierści i dużych uszu, Devon Rex jest rasą trudną w tresurze.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęto kilka programów hodowlanych. Do Stanów Zjednoczonych para brytyjskich hodowców przywiozła kilkanaście dewonów z Homeacres. Mary Robinson, terapeutka zajmująca się zwierzętami domowymi, zainteresowała się zdjęciem kota, które widziała w Internecie i odnalazła hodowcę w Nowej Zelandii. Następnie sprowadziła trzy z tych kotów do Kanady. W ten sposób powstał rdzeń północnoamerykańskiego programu hodowli Devon Rexów.

Devon Rex powstał w wyniku naturalnie występującej mutacji w Devon w Anglii. Otrzymała imię Kirlee i była jedynym kędzierzawym kociakiem w miocie. Imię Kirlee nadano jej po czarnym kocie z falbankami na ogonie, który mieszkał w pobliżu miejscowej kopalni cyny. Przypuszczano, że ten czarny kot był ojcem Kirlee, ale później okazało się, że był długowłosy. To wyjątkowe połączenie cech dało początek wielu rasom i hodowlom na całym świecie.

Devon Rex jest wspaniałym zwierzęciem domowym. Wymagają stałej uwagi i są znane jako „ET” kociej wyobraźni. Wielkie, hipnotyzujące oczy, długa, smukła szyja i puszysta, smukła sierść sprawiają, że Devon Rex jest znany jako ET kociego świata. Chociaż Devon Rex jest znany ze swoich uroczych cech, najlepiej trzymać go w domu. Ich długie uszy i łapy sprawiają, że doskonale się wspinają i są tolerowane przez wielu alergików.

string(15) "sidebar_layouts" 1