Często czworonogi podczas spaceru szukają najpyszniejszych kąsków trawy. Jeśli zastanawiasz się dlaczego pies je trawę – przybywamy w odpowiedzią. 

Dlaczego pies je trawę?

Przyczyn może być kilka. Powinieneś zwrócić uwagę, jak często pies to robi, po jakim pożywieniu i w jakich okolicznościach. Najważniejszą informacją jest jednak to, że trawa dla psów nie jest szkodliwa.

Przyczyny tego, dlaczego pies je trawę:

  • zachowanie instynktowne

Jeśli psiak zjada trawę, a później ją zwraca. Zjada ją w celu wywołania wymiotów. Powodem mogą być zaburzenia żywieniowe i problemy z brzuchem związane z tym, co wcześniej zjadł.

W takim przypadku psy nie skupiają się nawet na gryzieniu trawy, tylko ją połykają. Długie źdźbła mocniej drażnią przełyk, co wywołuje odruch wymiotny.

  • zapędy behawioralne, przyjemność

Pies może mieć słabość do trawiastych źdźbeł z powodu nudy, smaku lub po prostu ciekawości. Nie ma się czym martwić, jeśli nie wywołuje to żadnych negatywnych skutków. Jeśli jednak widzimy, że psiak spożywa trawę natrętnie, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem.

  • niedobory pokarmowe

Mimo zbilansowanej diety pies może chcieć uzupełnić swoją dietę o odrobinę zieleniny. Weterynarze uważają, że jest to najczęstsza przyczyna spożywania trawy przez psiaki.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • czy pies je trawę łapczywie?

  • czy pies wymiotuje po zjedzeniu trawy?

  • czy da się w tym zachowaniu znaleźć jakiś utarty schemat?

  • czy pies zjada trawę także wtedy, gdy nie je swoich standardowych posiłków?

Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś bacznie obserwować swojego pupila. Jeśli sytuacja nie zmienia się przez długi czas lub się nasila – koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Samo zjadanie trawy przez psa, nie jest groźne. Jednak kompulsywne zachowania, niezależnie od tego jaką przybierają formę, mogą być dla czworonoga destrukcyjne.

Zobacz także:

  1. Mały terierek zapłodnił rottweilerkę – ich maluchy wyglądają cudownie!
  2. Mowa ciała psa, czyli dlaczego pies warczy, na niektóre psy, a na niektóre nie
  3. Kastracja u psów. Wskazania zdrowotne, behawiornalne i nie tylko