Głównym receptorem, dzięki któremu porozumiewają się psy jest węch. Psi nos należy do najbardziej wrażliwych części w ciele czworonoga. Szczeliny po bokach psiego nosa umożliwiają rozszerzenie się nozdrzy, a to z kolei umożliwia wciągnięcie większej ilości powietrza i przetworzenie rzeczywistości przez zapach. Dodatkowo nozdrza mogą się poruszać niezależnie od siebie. To daje psu możliwość wychwycenia kierunku zapachu zanim zobaczy co wydziela ten interesujący bodziec. Właśnie dzięki temu, to dlaczego pies podnosi łapę jak sika jest tak interesujące. 

Byłem tu

Pierwszym powodem dlaczego pies podnosi łapę jak sika jest oznaczanie terytorium. Każdy pies, wychodząc na spacer chce wszem i wobec powiedzieć, że był tu i dokładnie zaznaczył teren. Psy, przez wąchanie moczu innego psa są w stanie wyczytać czy dany pies był chory, czy jest samcem czy samicą i ile ma lat. Jeśli był to znacznik suki, to są w stanie wywnioskować po zapachu fazę jej płodności. Wtedy wiedzą czy warto udać się w kierunku, w którym podążył pies, który zostawił ślad zapachowy.

Jestem duży, nie zadzieraj ze mną

Podnoszenie nogi podczas sikania ma informować inne psy o wzroście samca. Im wyżej ulokowany znacznik – tym wyższy pies, który go pozostawił. Takie zachowanie ma na celu powiedzenie “ej, jestem tak duży, że mogę zostawić swój znak tak wysoko”. Kolejne psy, które odnajdą znacznik poprzednika zostawiają swój kod zapachowy, żeby zneutralizować zapach konkurenta. Starają się wtedy zostawić ślad przynajmniej na takiej wysokości jak poprzednik. Suki także przykrywają zapach poprzedników, ale w ich przypadku dzieje się to na poziomie trawnika.

Wszystkie psy podnoszą nogę, kastrowane i niekastrowane. Sam zabieg nie ma wpływu na chęć oznaczania terenu i informowanie konkurencji o swoim stanie.

Widzicie, wytłumaczenie dlaczego pies podnosi łapę jak sika, a suki tego nie robią jest niezwykle proste.

Zobacz także:

  1. BESTIALSKO SKATOWANY SZCZENIAK. BĘDZIECIE PRZERAŻENI TYM, CO POTRAFI ZROBIĆ CZŁOWIEK
  2. PSIAK KRĘCIŁ SIĘ MIĘDZY ROZPĘDZONYMI AUTAMI. NIE DO WIARY, CO ZROBIŁA GRUPA DZIECI
  3. NIE TRZYMAJ ICH W DOMU! MOGĄ ZABIĆ TWOJEGO KOTA