Istnieje powiedzenie: Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów. Ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka. Są to słowa Billa Murraya. Może i my powinniśmy przestać się zastanawiać “Dlaczego mój pies nie lubi ludzi?” i prostu mu zaufać?

Psie zaufanie

Niektóre psy cechują się małą ufnością, relację między właścicielem a psem można naprawić dotykiem. Jednak zdarzają się sytuacje, że pies do niektórych osób jest bezustannie zdystansowany. Z naszej, ludzkiej perspektywy wygląda to tak, jakby tego człowieka po prostu nie lubił. I wiecie co? Tak może być. Poznajcie przyczyny.

“Dlaczego mój pies nie lubi ludzi?”

Przyczyny:

Agresywny ton głosu

Psy odbierają naszą mowę głównie dzięki intonacji. Badania naukowe przeprowadzone w 2016 roku dowiodły, że psy odbierają, to co mówimy przez ton głosu. Psy podczas tych badań negatywnie reagowały na osoby mówiące głośno i agresywnie.

Nadmierna gestykulacja

Pochylanie się nad psem, szeroka gestykulacja, nieregularne ruchy i nadmierna ruchliwość nie jest dobrze odbierana przez czworonogi. Czują się one wtedy zagrożone.

Patrzenie prosto w oczy

Psy, oprócz tonu, opierają odbiór ludzi na mowie ciała. Patrzenie psu prosto w oczy w psim języku oznacza prowokowanie. Dla psa najbardziej serdecznym spojrzeniem, jest patrzenie z boku.

Złe interakcje z innymi ludźmi

A zwłaszcza z właścicielem czworonoga. Badania przeprowadzone przez psychologa z Uniwersytetu w Kyoto udowodniły, że pies wykazuje negatywne nastawienie do kogoś, kto potraktował w arogancki sposób lub zignorował ich właściciela. To niezawodny znak, że zwierzęta umieją oceniać interakcje międzyludzkie. Jeśli jest ktoś dla Ciebie niegrzeczny, najprawdopodobniej Twój pies nie będzie lubił tej osoby.

Nieodpowiedni zapach

Węch to główny zmysł, którym kierują się psiaki. Dla nich także zapachy mogą być ładne lub nie. W momencie poznania przez naszego psa innego czworonoga, psy zaczynają się obwąchiwać. Jeśli spodoba mu się zapach nowego znajomego, może się z nim zaprzyjaźnić. Jeśli natomiast poczuje coś, co mu się nie spodoba, będzie trzymał się z daleka. Tak samo mają z ludźmi. Na pewno nie lubią zapachów cytrusowych, octowych, przypominających naftalinę czy zapachu alkoholu.

Złe doświadczenia

Złe doświadczenia i traumy na długo zostają w psiej głowie, czasem nawet na zawsze. Jeśli pies został przez Was adoptowany, a jego wcześniejszy właściciel znęcał się nad nim – bardzo prawdopodobne, że pies będzie nieufny. Szczególnie negatywnie będą reagować na osoby, które przypominają im byłych oprawców.

Co zrobić jeśli pies boi się ludzi za bardzo?

Może to wskazywać na nadmierny lęk. Z tak strachliwym psem warto udać się na konsultację do behawiorysty. Specjalista pomoże przezwyciężyć psie lęki.

Zobacz także:

  1. Twój pies nie umie bez Ciebie żyć? Mamy na to sposób
  2. Twój pies zjada odchody? Wiemy, jak możesz sobie z tym poradzić
  3. Becikowe na psa. Projekt Patryka Jakiego