Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt musiał interweniować w małej miejscowości Naratów w powiecie górowskim. Zgłoszenie dotyczyło skrajnie zaniedbanej, przetrzymywanej w brudnej komórce suczki rasy owczarek niemiecki. Rodzina, do której należał pies, miała sądowy zakaz posiadania zwierząt po znęcaniu się nad psami, kotami oraz zwierzętami gospodarskimi. 

Wyrok sądu: zakaz posiadania zwierząt

Rodzina, na której posesji interweniował Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, w przeszłości znęcała się nad swoimi psami, kotami oraz zwierzętami gospodarskimi. Tamta sprawa zakończyła się w sądzie. Oprawcy dostali zakaz posiadania zwierząt, wyrok był prawomocny. 

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt: Pies żył w skrajnych warunkach

Sunia była przetrzymywana przez rodzinę w brudnej i ciasnej komórce, bez dostępu do pokarmu oraz wody. Miała także mnóstwo pasożytów i była bardzo brudna. Według członków rodziny, pies należy do mężczyzny, który miał się nad nim znęcać seksualnie. 

Zwierzę zostało odebrane właścicielowi a Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt zapowiada złożenie oskarżenia. 

Co grozi za znęcanie się nad psem?

Zwierzęta w Polsce chronione są ustawą o ochronie zwierząt z sierpnia 1997. Według niej zwierzę nie jest rzeczą i przestępstwem jest nieotaczanie go odpowiednią opieką. Za znęcanie uznaje się brak swobodnego dostępu do pokarmu i wody, nie zabieranie psa do weterynarza, bicie go, katowanie czy też wystawianie go na warunki atmosferyczne. 

System kar przewiduje w takiej sytuacji do 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz do 100 tysięcy kary finansowej. Jeśli prokurator lub sędzia dopatrzą się znamion szczególnego okrucieństwa, wymiar kary wzrasta do 5 lat pozbawienia wolności. 

To, jak traktujemy zwierzęta, świadczy tylko o nas

Tak jak wyżej. To, jak traktujemy naszych braci mniejszych, jest naszą wizytówką. Mamy świadomość, dzięki której wiemy co jest złe, a co dobre. Jednak niektórzy ludzie tego chyba nie odróżniają jednak. 

Zobacz także:

  1. Chciał utopić psa w bestialski sposób. Powód dla którego to zrobił, łamie serce
  2. Polska! Dzieci skatowały bezbronne zwierzę, umierało w mękach
  3. Te zwierzaki w Polsce niedługo wymrą całkowicie. Musimy coś zrobić