dwa koty

Dwa koty lub pies i kot – piękna wizja. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie nowego zwierzaka do domu może być trudnym zadaniem. Przed trudnym wyborem stają także osoby, które chcą się zdecydować na adopcję lub kupno kota. Kot powinien być sam czy w towarzystwie? Mruczek łatwym zwierzęciem nie jest. Nikt niestety nie załączył instrukcji obsługi do kota, a zdecydowanie powinien. 

Dwa koty. Czy da się wprowadzić drugiego kota do domu? Czy kot może zamieszkać z psem?

Dwa koty czy pies w domu kota? W obu przypadkach jest to możliwe, ale może się okazać także bardzo trudne. Tak, jak pisałam wyżej – koci indywidualista może bardzo źle znieść towarzystwo na swoim terytorium. Jako priorytet potraktuj preferencje Twojego pupila. Jeśli chcesz adoptować koty – także polecam od razu dwa. Zwłaszcza jeśli planujesz w przyszłości kolejne zwierzęta. Dbaj także o regularny kontakt kota z takimi zwierzakami.

Jeśli jednak istnieje szansa, że Twój kot, mimo wcześniejszego braku kontaktu lub sporadycznego z innymi kotami lub psami, będzie w stanie zaakceptować współdomownika, to działaj.

Co cechuje koty? Jaki charakter mają koty? 

Charakter kota to bardzo złożona sprawa. Z jednej strony z natury są całkowitymi indywidualistami. Spójrzcie na dzikie koty. Przecież nawet wychodzące koty (NIE POPIERAMY WYPUSZCZANIA KOTÓW – ale o tym innym razem) – mimo, że mieszkają z ludźmi – nie dają się dotykać obcym. I oswojenie takiego dorosłego kota, graniczy z cudem. Psy zostały udomowione około 15 000 lat temu. Co do kotów, było to w granicach 6-9 tysięcy lat temu, czyli proporcjonalnie nie jest to wielka różnica. Jednak oswojenie jest na zupełnie innych poziomach. Jednak ewolucja i udomowienie kota spowodowały, że stały się one jednak zależne w jakimś stopniu od ludzi. I będą się stawać coraz bardziej zależne. 

Czy kot potrzebuje człowieka?

Kot potrzebuje człowieka. Nie tylko do nakładania jedzenia, wymieniania żwirku czy do tego, żeby go budzić o 5 rano. Kot potrzebuje człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Oswojone koty, które od wczesnego etapu życia miały bardzo dużo kontaktu z człowiekiem, zwłaszcza takie, które wcześnie straciły matkę. W takim wypadku mogą być niezwykle kontaktowe, zwłaszcza jeśli bardzo szybko trafiły pod opiekę ludzi. Jeden z moich kotów ma kilka razy w ciągu dnia napady miłości. Przytula się i szuka bliskości. Pamiętajcie jednak, że istnieją także całkowici koci indywidualiści. Analogicznie do świata ludzi. 

Adoptować kota samego czy z drugim kotem? Jeden czy dwa koty w domu? 

Cóż, to pytanie do Ciebie w dużej mierze. Jeśli zamierzasz adoptować kota, to powinieneś pomyśleć nad tym, jaka jest jego przeszłość. Czy był raczej dzikim maluchem, czy jednak od praktycznie pierwszych dni był z człowiekiem albo w domu zastępczym pełnym dzieci. Dodatkowo np. z psem. Proces socjalizacji u kota jest bardzo istotny, to co wydarzy się w jego życiu do 1,5-2,5 miesiąca rzutuje na jego charakter zazwyczaj na całe życie. 

Jeśli wiesz, że kilka lat po adopcji czy kupnie kota będziesz chciała wprowadzić do domu drugie zwierzę, np. drugiego kota lub psa. Rozważ czy wzięcie kociego dwupaku nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak o tym, żeby liczyć siły na zamiary. Policz ile będzie Cię kosztowało utrzymanie pupila (dobrą, mięsną karmę można kupić w sklepach internetowych w granicach 5,80 zł/kg) i czy możesz sobie pozwolić na dwa koty jednocześnie. I nie bierz także kotów, które nie lubią towarzystwa. To może się skończyć krwawo – dosłownie.

Kot, który jest samotnikiem nie powinien mieć raczej współtowarzysza. Wszystko jednak zależy od kota. Jak pisałam już wyżej, co kraj, to obyczaj. Każdy kot jest zupełnie inny. W przypadku psów łatwiej jest znaleźć osobniki z podobnymi charakterami. Z kotami jest to praktycznie niemożliwe. 

Czy kot jest w stanie porozumieć się z psem? Czy pies może mieszkać z kotem?

I tak, i nie. Tak jak pisałam wyżej, każde zwierzę jest inne. Wszystko zależy od indywidualnego charakteru kota lub psa. Istnieją naprawdę niezwykłe dowody na przyjaźń psa z kotem, tak jak zdjęcia powyżej na przykład. Jest też filmik, który obrazuje kota, który został ocalony przez psy husky i obecnie myśli, że jest psem. Jeśli coś robią, to tylko razem. Jeśli na siłę chce się je oddzielić, obie są bardzo smutne i zestresowane. Po pewnym czasie adoptowali stado małych kociaków i zostali międzygatunkową rodziną. Filmik znajdziecie ciut niżej. Zachwycicie się. 

Wprowadzenie drugiego kota do domu. Jak to zrobić? Co to jest socjalizacja z izolacją?

Powinna nastąpić prawidłowo przeprowadzona socjalizacja z izolacją. Tę najlepiej rozpocząć od przebywania z drugim zwierzakiem, który ma z nami zamieszkać i wracać do domu z jego zapachem na sobie. Po kilku dniach powinniśmy przynieść rzeczy należące do przyszłego psiego lub kociego współdomownika. Musimy dać szanse pierwszemu pupilowi na oswojenie się z zapachem. W drugą stronę możemy uczynić oczywiście to samo. Dobrze by było, gdyby intensywnie nimi pachniały. Należy poczekać kilka dni, wymieniając codziennie na świeżopachnące. 

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie drugiego zwierzaka do domu. Przez pierwsze dni kontakt powinien odbywać się przez zamknięte drzwi. Zwierzaki od samego początku oswajają się ze swoim zapachem. Teraz mają szanse to zrobić jeszcze dokładniej, ale nie muszą stresować się, bo nie są bezpośrednio narażone na potencjalnego konkurenta, wroga lub najlepszego przyjaciela. 

“Po kilku dniach powinniśmy przynieść rzeczy należące do przyszłego psiego lub kociego współdomownika. Musimy dać szanse pierwszemu pupilowi na oswojenie się z zapachem.”

Zobacz także: Jak pies z kotem. 20+ genialnych zdjęć pokazujących kocio-psią miłość [GALERIA]

Pies i kot vs. dwa koty – w jednym domu

Pierwsze spotkanie powinno nastąpić na gruncie neutralnym. Choć w przypadku kota jest to niezwykle trudne, ale należy wybrać takie, które nie należy do ulubionych mruczka. Na pewno musi być świadom, że coś się święci. Przestraszenie go nowym domownikiem nie będzie dobrym początkiem wspólnego mieszkania. Zazwyczaj po prawidłowo przeprowadzonym procesie socjalizacji z izolacją, dwa koty lub mruczek z kotem powinny się umieć dogadać. Jeśli nadal masz wątpliwości, jak przeprowadzić zapoznanie się zwierzaków, porozmawiaj z behawioryst(k)ą. 

Chyba, że nie wziąłeś pod uwagę charakteru zwierzaków. Niektóre po prostu nie będą w stanie się porozumieć. Wyobraź sobie, że ktoś na siłę zmusza Cię do przyjaźni z kimś, kogo nienawidzisz. Jak się czujesz? 

Dwa koty w domu: agresja. Co robić kiedy kot jest agresywny wobec drugiego kota lub psa?

Wziąłeś drugiego kota lub psa i nagle się okazało, że Twój pierworodny jest bardzo, ale to bardzo niezadowolony. W sumie niezadowolony, to zbyt lekkie słowo. Kipi z niego, co niestety obraca się w agresję. Co wtedy robić? Co robić kiedy pies atakuje kota lub psa. Jest to trochę rozbudowany temat. Są dwa rodzaje kociej agresji.

Rodzaje agresji u kota:

 • agresja aktywna

Agresja, którą zauważamy gołym okiem. Jeśli kot porusza się na ugiętych nogach, cały czas się lekko czai i jest spięty. Energicznie porusza ogonem, a jego uszy są płasko położone. Wzrok skupia się na ofierze, więc źrenice się rozszerzają. Wtedy następuje atak. 

 • agresja pasywna

Jest ona zdecydowanie trudniejsza do zauważania przez właściciela. Agresor nie będzie zachowywał się ewidentnie agresywny sposób, lecz swoim zachowaniem postara się trzymać na dystans (izolować) ofiarę, np. od wspólnych misek, kuwety, miejsca do spania czy nawet od ludzi. Widocznym sygnałem może być oddawanie przez kota moczu w dziwnych miejscach. Będzie to robił w celu oznaczenia terenu. 

Mój kot jest agresywny, co robić? Skąd się bierze agresja u kota?

 1. Nowy domownik – ten temat został opisany wyżej. Zazwyczaj sposobem na rozwiązanie jest socjalizacja z izolacją, jeśli macie wątpliwości skontaktujcie się z behawiorystą.
 2. Walka o terytorium. Nie decyduj się na 5 kotów, jeśli mieszkasz w 25 metrowej kawalerce. Brak miejsca lub zbyt duże zagęszczenie może wśród kotów budzić agresję. Na to praktycznie sposobu nie ma. Trzeba pamiętać na pewno o kastracji, to może ona pozwoli uniknąć terytorialnych problemów.
 3. Zmiany w stadzie. Brak członka rodziny. Jeśli kot miał współtowarzysza, a on albo odszedł, albo się wyprowadził – może wykazywać agresję. Jej przyczyną może być kocia depresja, ale o niej innym razem. 
 4. Choroby psychiczne, problemy behawioralne. Co robić? Udać się do lekarza weterynarii z prośbą o diagnozę. Weterynarz wykona wszystkie potrzebne badania, a w przypadku rozpoznania chorób psychicznych zaleci leczenie farmakologiczne. Jeżeli natomiast badania nic nie wykażą, rozważy przyczyny behawioralne. Wtedy powinieneś skontaktować się z behawiorystą. Zwróć jednak uwagę, żeby miał już wcześniej do czynienia z kotami. Jednak koty i psy bardzo się od siebie różnią. 

Mamy nadzieję, że jeśli przeczytaliście te kocie porady i zauważycie problem u swojego zwierzaka – skontaktujcie się ze specjalistą lub spróbujecie zrobić wszystko, żeby przestał się tak zachowywać. Agresja, która nie jest w prawidłowy sposób temperowana, może się nasilić.

Koty się gryzą. Co robić? Jak reagować na agresję między kotami?

 • Nie odciągaj ich od siebie, nie wkładaj rąk w środek walki. Możesz oberwać, a najpewniej to nie podziała.
 • Głośno klaśnij w ręce, krzyknij „stop!” albo „nie!”. Jeśli sytuacja jest naprawdę poważna, polej koty wody – BYLE NIE GORĄCĄ! 
 • Rzuć w walczących czymś miękkim. Kota-agresora możesz „zaatakować” dużą maskotką, aby na nią przeniósł agresję, zostawiając swoją ofiarę.
 • Spróbuj cicho syczeć – to dźwięk, który koty kojarzą ze swoją matką.
 • Jeśli będzie to konieczne, zastosuj kilkudniową separację z izolacją wobec kota-agresora, zamykając go w osobnym pomieszczeniu.

Czy istnieje lek na agresję u kota? Czym są feromony dla kota?

W sklepach zoologicznych – stacjonarnych i internetowych – można kupić specjalne feromony, po których kot będzie odbierał rzeczywistość w cieplejszych barwach. Z jednej strony mogą działać pobudzająco, ale także uspokajająco. Niektóre koty odbierają je jako zapach mocno seksualny i związany z rozmnażaniem. Dlatego jest bardzo pomocny przy problemach ze stresem lub agresją. 

Kot dachowiec vs. ragdoll vs. kot syjamski – charakter

Każda rasa ma własne predyspozycje. Koty rasy maine coon czy ragdoll są zazwyczaj przyjaznymi kotami. Koty syjamskie cechują się gracją, delikatnością i zadziornością. Co do kotów dachowych – ciężko jednoznacznie ocenić ich charakter. Dachowce często są mieszanką wielu ras, co wyklucza konkretną charakterystykę. 

Koty wolnożyjące. Czy kot wolnożyjący jest kotem bezdomnym?

Kot może być całkowitym dzikusem. Takie koty, to tzw. koty wolnożyjące. Nie mylić z bezdomnymi kotami.

Kot wolnożyjący jest zwierzęciem miejskim. Należy do miasta, ale to spółdzielnie mieszkaniowe są zobowiązane o dbanie o niego. Jest to zawarte w ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku. Powinny zapewnić mu schronienie przed warunkami atmosferycznymi. Bez znaczenia czy jest to mroźna zima czy upalne lato. Nie ma szans na wyrzucanie takich kotów lub robienie im krzywdy. Istnieją spółdzielnie, które mają sobie to za nic, ale takim instytucjom należy pokazać przepis, który je do tego zobowiązuje. Są też spółdzielnie zupełnie inne. Moja do takich należy. Przez cały okres wakacyjny, a raczej od momentu upałów Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Metrze w Warszawie dbała o to, żeby na drzwiach każdej klatki wisiał apel o wystawienie wody dla ptaków, jeży czy właśnie wolnożyjących kotów. Co kraj, to obyczaj. 

Zobacz także:

 1. Jak pies z kotem, czyli pies i kot w jednym domu. Tak czy nie? Odpowiadamy
 2. Nie zrozumiesz tego tekstu, jeśli nie jesteś właścicielem kota. Nawet się nie staraj
 3. Zastanawiasz dlaczego koty kochają kartony i pudła? Odpowiadamy