dwa psy
Zdjęcie poglądowe / źródło: policja.pl

Do tragicznego zdarzenie doszło w Kielcach w ubiegłym tygodniu. Mieszkaniec jednego z kieleckich osiedli wyrzucił dwa psy z 9 piętra budynku. Kiedy służby pojawiły się na miejscu, na pomoc dla zwierząt było niestety za późno. Mężczyzna został szybko schwytany i trafił do aresztu.

Ustawa o ochronie zwierząt – nowelizacja

Kilka miesięcy temu zostały zaostrzone kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami. Kara wzrosła z 2 do 3 lat, a w przypadku działań ze znamionami szczególnego okrucieństwa kara może wynieść nawet 5 lat bezwzględnego więzienia. I właśnie ta wyższa kara grozi mordercy dwóch psiaków. Został mu postawiony zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Może zostać nałożona na niego także kara finansowa do 100 tysięcy złotych. 

Zobacz także: Miłość w świecie zwierząt. 20+ rozczulających zdjęć

Kielce: dwa psy zostały wyrzucone przez okno

Dwa psy zostały bestialsko wyrzucone przez okno z 9 piętra. Sytuacja miała miejsce 25 sierpnia przy ul. Młodej. 

– Z sygnału jaki do nas wpłynął wynikało, że z okna na dziewiątym piętrze wieżowca w osiedlu Czarnów mężczyzna wyrzucił dwa psy. Zwierzęta nie miały szans na przeżycie upadku z takiej wysokości. Gdy policjanci przyjechali na miejsce, martwe psy leżały na chodniku przed blokiem. Wstępne ustalenia wykazały, że to nie właściciel zwierząt jest odpowiedzialny za ich śmierć – opowiadał sierżant sztabowy Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Kary rozpisane są w ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku. Tak jak pisałam wyżej, za znęcanie się nad zwierzęciem grozi do 3 lat, jeśli zarzut będzie obejmował działania ze szczególnym okrucieństwem, wymiar kary może wzrosnąć do lat 5. W tym roku ustawa została znowelizowana, niestety nie wszystkie zapowiedziane zmiany, zostały uwzględnione. Rząd, mimo zapowiedzi, wycofał się z zapisów o zakazie uboju rytualnego, wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz wycofał się z zamknięcia ferm futrzarskich. Dobra zmiana dla zwierząt jednak nie nadeszła, więc musimy o nią sami walczyć. Możesz walczyć z nami, dołącz do prostestu

Zobacz także:

  1. Psy wyrzucane z balkonu, podpalane, żywcem topione. Polacy nie mają serc
  2. Przez brud nie mógł się ruszać i wypróżniać. Policja szuka okrutnego właściciela
  3. Chłopiec z Polski zaczął się topić, nikt tego nie widział. Uratował go niezwykły czworonóg