Dzikie zwierzęta od zawsze fascynują ludzi swoją niedostępnością, skrytością, a przede wszystkim tym, że o ich życiu wciąż wiemy bardzo niewiele. Teraz po raz pierwszy na świecie udało się zauważyć niezwykłą hybrydę, która łączy w sobie trzy różne gatunki, a efekt jest niesamowity. 

Dzikie zwierzęta wciąż otoczone są aurą tajemniczości i niedostępności, która bezustannie zachwyca ludzi chcących poznać ich życie. Na co dzień większość z nas nie ma do niego dostępu, możemy jedynie przyglądać się im z daleka podczas egzotycznych wycieczek czy w telewizji. Czasem jednak dochodzi do momentu przełomowego, kiedy na te niezwykłe okazy kierują się oczy całego świata. 

Taka chwila właśnie nadeszła za sprawą mężczyzny, który do tej pory dziko żyjące gatunki obserwował jedynie hobbystycznie. Jako pierwszej osobie na świecie dało mu się dojrzeć niezwykłą hybrydę, która łączy w sobie 3 gatunki w sposób absolutnie niezwykły. 

Dzikie zwierzęta: niezwykła mutacja – 3 gatunki w jednym

Hobbystyczny obserwator dzikich ptaków z Roaring Spring w Pensylwanii często z balkonu swojej posiadłości fotografuje oraz filmuje okazy, które przypadkiem znajdą się w okolicy. W maju tego roku jednak w oczy oraz uszy rzuciło mu się niezwykłe zjawisko — dostrzegł ptaka, który wydał mu się połączeniem cech trzech gatunków: niesamowitego śpiewu lasówki rdzawobocznej oraz cech fizycznych niebieskoskrzydłej i złotoskrzydłej odmiany tych gatunków. 

Ze swoim przełomowym odkryciem zwrócił się do naukowców z Fuller Evolutionary Biology Cornell Lab, lecz nie od początku był pewny swojej obserwacji. 

– Próbowałem napisać maila tak, by brzmiał mądrze. Żeby nie uznali, że jestem szalony. Pomocne były zdjęcia i filmy. W ciągu tygodnia skontaktował się ze mną badacz David Toews. Znaleźliśmy ptaka i pobraliśmy próbkę krwi, zrobiliśmy także pomiary. To było interesujące i ekscytujące wydarzenie. Kilka dni później dostałem od Dave’a wiadomość: “Miałeś rację!” – opisał zdarzenie mężczyzna w komunikacie prasowym.

Piękne ptaki mogą być zagrożone? 

Jak podają specjaliści, hybrydyzacja jest powszechna wśród gatunków złotoskrzydłych oraz niebieskoskrzydłych, jednak obserwuje się ich w ostatnim czasie coraz mniej. Przełomowe jest jednak połączenie tych ptaków z gatunkiem rdzawobocznym — samice do tej pory na taki krok się nie decydowały. 

Takie niezwykłe zachowanie może wynikać z faktu, że populacja jest coraz mniejsza, a osobników odpowiednich do rozmnażania jest niewiele. Media podają, że okoliczni naukowcy już zapowiedzieli uważną obserwację ptaków w okresie wiosenno-letnim, by dowiedzieć się szczegółów na temat nowej, nieznanej hybrydy. 

dzikie zwierzęta
Fot. Facebook/BirdGuides.com

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. SZCZENIAK ZOSTAŁ PRZEZ NICH POBITY I UGOTOWANY. WIEK SPRAWCÓW WSTRZĄSA
  2. WĄŻ Z DWIEMA GŁOWAMI ZNALEZIONY W OGRÓDKU. NIECODZIENNE ODKRYCIE
  3. CZY PSY SĄ INTELIGENTNE? OD CZEGO ZALEŻY PSIA INTELIGENCJA I JAK JĄ SPRAWDZIĆ?