Wszyscy, którzy marzą o posiadaniu leniwca lub tygrysa w domu muszą obejść się smakiem. Poza ogrodami zoologicznymi trzymanie zwierząt jadowitych i drapieżnych jest niezgodne z prawem. Jeśli marzysz jednak o egzotycznym zwierzęciu mamy alternatywę. Poniżej niektóre egzotyczne zwierzęta legalne w Polsce. 

Egzotyczne zwierzęta legalne w Polsce

Mimo tego, że hodowanie, niektórych egzotycznych zwierząt jest legalne to jednak zachęcamy do zapoznania się z potrzebami tych zwierząt. Są to zwierzęta nieudomowione, dość uparte i trudne w ułożeniu. Nie polecamy ich osobom, które nigdy ze zwierzętami nie miały do czynienia.

Fenek

Na pierwszy ogień idzie fenek, a dokładniej fenek pustynny. Przypomina on kota, lisa i psa jednocześnie, ale niech nie zmyli Was jego słodki wygląd. Są to mimo wszystko zwierzęta dzikie. Jeśli trafimy na łagodnego osobnika istnieje szansa, że będzie w stanie porozumieć się z innymi zwierzęcymi domownikami i oswoimy go w podobnym stopniu, jak psa. Fenek żywi się jaszczurkami, gryzoniami i jajami.

Szop pracz

Kolejnym egzotycznym pupilem może zostać szop pracz. Dokładnie taki sam, jak w “Pocahontas”. Tak samo uroczy i tak samo brojący. Do szopa trzeba mieć mocną rękę i jednoznacznie pokazać mu kto tu rządzi. Inaczej, bałagan, a w niektórych przypadkach nawet remont, będzie konieczny. Szopy żyją w warunkach domowych kilkanaście lat, są wszystko żerne, ale powinno się je karmić owocami, warzywami, chudym mięsem i rybami.

Skunks

A może skunks? Nie musicie się martwić o zapach. Młode skunksy przeznaczone do domowej hodowli jako maluchy mają usuwane gruczoły, które produkują tę niezwykle śmierdzącą maź. Skunksy to takie duże fretki, ich usposobienie jest spokojne, dość leniwe. Potrafią dożyć w domu 12 lat. Dorosłe osobniki osiągają około 40 cm długości i 4 kg wagi. Trzeba uważać, żeby nie utuczyć pupila, w trosce o jego serce. W warunkach domowych ich dieta powinna być bogata w białko i warzywa.

Lotopałanka karłowata

A może macie ochotę na połączenie chomika i ptaka? Proponujemy lotopałankę. W środowisku naturalnym żyje około 5 lat, ale w warunkach domowych dożywa do lat 14. Lotopałanka musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do skoków i lotów. Dzięki fałdom skóry między przednimi a tylnymi łapkami może przefrunąć nawet 50 cm. Żywić należy ją owocami i drobnymi robakami. Najlepszym domkiem dla lotopałanki karłowatej będzie wielopiętrowa klatka z dziuplą, w której będzie mogła się schować. Odwdzięczy się miłością i przytulasami.

Kapibara

Dla fanów dużych zwierząt zostaje np. kapibara, która osiąga nawet 65 kg wagi. Jest to egzotyczna wersja leniwego psa i bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami domowymi. Mimo lenistwa są świetnymi pływakami, więc warto co jakiś czas zabierać kapibarę nad jezioro. Nawet jej futro jest przystosowane do częstego kontaktu z wodą. Kapibary w warunkach domowych dożywają 10 lat. Uwielbiają powolne życie i dla ich satysfakcji warto im dać dużo czasu na spożywanie ulubionych roślin. Genialnym dodatkiem będzie mały basen z wodą lub błotem ustawiony w ogródku.

Zobacz także:

  1. BYŁ ZAGORZAŁYM MIŁOŚNIKIEM POLOWAŃ NA DZIKIE ZWIERZĘTA. ZOSTAŁ ZABITY PRZEZ SŁONIA
  2. JAK POMÓC NASZEMU PUPILOWI W UPAŁY? NAJLEPSZE PORADY
  3. UWAŻAJCIE NA SWOJE PSY! MOGĄ UMRZEĆ JEŚLI ICH NIE PRZYPILNUJECIE