ekostraż

Naukowcy alarmują, rośnie liczba przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami. W samych latach 2012-2016 do więzienie trafiło 521 skazańców, w których czynem głównym były różnego rodzaju przestępstwa wobec zwierząt. Dane te zostały zawarte w raporcie Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ i Fundacji Czarna Owca Pana Kota. 

EKOSTRAŻ alarmuje

Zgodnie z przedstawionym raportem stworzonym przez Fundację Czarna Owca Pana Kota wraz ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, zatytułowanym “Osadzeni za zwierzęta – monitoring wykonywania kar”, wzrasta liczba postępowań karnych wszczynanych w sprawach o zabicie zwierzęcia lub znęcanie się nad nim. Z danych policyjnych wynika, że w 2010 roku wszczęto jedynie 1,8 tysiąca tego typu postępowań. Z kolei już w 2017 roku było ich blisko o tysiąc więcej, bo aż 2,8 tysiąca. 

Skąd tylu skazanych?

– Tendencji tej nie należy wiązać z tym, że stajemy się coraz bardziej okrutni wobec zwierząt. Wzrost ten ma raczej pozytywny wymiar: jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej wrażliwi na los zwierząt, coraz więcej dostrzegamy w swoim otoczeniu, coraz rzadziej pozostajemy obojętni na to, gdy sąsiad w swoim mieszkaniu katuje psa. Z drugiej strony także organy ścigania i prokuratorzy zdają się z coraz większą starannością prowadzić lub nadzorować dochodzenia dotyczące przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt – ocenia autor raportu Dawid Karaś.

Najczęściej skazańcy odbywają kary do pół roku

Szacuje się, że w latach 2012-2016 do zakładów karnych trafiło 521 skazanych. 96,5 procenta z tych osób, stanowili mężczyźni. W większości były to krótkie kary i sięgały do około pół roku odsiadki w więzieniu. Zgodnie z tymi danymi można łatwo zauważyć, że skazani na dłuższy czas odsiadki, posiadali wyroki łączone. W przypadku, gdy sądzona osoba nie miała wcześniej żadnego wyroku, dostawała karę pozbawienia wolności na czas krótki, bądź w zawieszeniu. 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania człowiek za kratami
EKOSTRAŻ: 521 osób skazanych za przestępstwa na zwierzętach

Zobacz także:

  1. Musimy krzyczeć w imieniu zwierząt! Dołącz do PROTESTU
  2. Skatował i pobił sukę do nieprzytomności. Odpowie przed sądem?
  3. Zakopał zwierzę żywcem! Dzieci je uratowały, film opublikowano w sieci