foka szara

Foka szara na zielonym pastwisku? Ten niecodzienny widok zastał na swoich włościach amerykański rolnik Lan Ellis. Zapewne zwierzątko nie przeżyłoby, gdyby nie specyficzna reakcja krów. Otoczyły one fokę i umożliwiły, wydostanie się z błota!

Foka szara, zwana też szarytką morską, prowadzi morsko-lądowy tryb życia. Jak na ten gatunek przystało, żyje głównie w rejonie Skandynawii, czy wschodniego wybrzeża Kanady i USA. Zapuszcza się jednak również na wody w klimacie umiarkowanym. 

Niespodziewane spotkanie. Foka szara znaleziona przez reakcję… 30 krów

Jakież było zdziwienie amerykańskiego rolnika, gdy jego oczom na zielonym pastwisku zobaczył malutką foczkę. Badacze ustalili, że miała ona zaledwie 5 dni, a “przywędrowała” na teren wypasu najprawdopodobniej przez przepływającą niedaleko rzekę. Znalazła się jednak w potrzasku, wpadając w błotną dziurę. Sama nie potrafiła się z niej wydostać.

Na jej szczęście w pobliżu trwał wypas krów. Zwierzęta dostrzegły fokę, po czym… ustawiły się dookoła niej. Następnie wyciągnęły ją z opresji, ratując jej zdrowie i życie! Całość śledził z daleka właściciel pastwiska Ian Ellis z Bostonu. Zdecydował się podejść bliżej, gdy dostrzegł, że jego 30 krów zachowuje się inaczej niż zwykle. Widok, który zastał, zupełnie go zaskoczył.