fundacja dla zwierząt

Fundacja dla zwierząt Viva oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Topaczewska od dwóch lat zajmowały się sprawą skrajnie zaniedbanych zwierząt. Sprawa o tyle jest inna od reszty zgłoszeń o znęcaniu się nad zwierzętami, że nie dotyczy zwierząt zagłodzonych. Kobieta w ubiegły piątek usłyszała wyrok sądu. 

Psy miały naderwane więzadła, które nigdy nie były leczone. Fundacja dla zwierząt interweniowała

W 2016 roku fundacja dla zwierząt VIVA przeprowadziła interwencję w jednym z warszawskich mieszkań. Właścicielce zostały odebrane skrajnie zaniedbane psy. 

Kobieta, której dotyczyła interwencja miała dwa czworonogi. Ciała psów były pokryte bliznami, zwierzęta były bardzo agresywne wobec siebie, mimo to właścicielka nadal trzymała je razem. Zwierzęta były także patologicznie utuczone – nie były w stanie normalnie się poruszać, a potrzeby fizjologiczne załatwiały pod siebie. 

Wtedy też zwierzęta zostały odebrane właścicielce przez wolontariuszy Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA. Wtedy też do sprawy dołączyła się Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Topaczewska. 

Sąd wydał bezprecedensowy wyrok

W ubiegły piątek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi Południe zapadł bezprecedensowy wyrok. Kobieta, która dopuściła się utuczenia swoich zwierząt do patologicznego poziomu, ma zakaz posiadania zwierząt przez dwa lata oraz zaniedbane przez nią psy, zostają jej odebrane oficjalnie. 

Jest to pierwszy tego typu wyrok w Polsce. Do tej pory sądy rozstrzygały sprawy, w których zwyrodnialcy bili lub głodzili zwierzęta. Ten wyrok pokazuje, że system sądowniczy w końcu zaczyna traktować każde niehumanitarne zachowanie wobec żywych stworzeń, jako przejaw znęcania się nad zwierzętami. 

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Od 4 miesięcy w Polsce obowiązuje wyższy wymiar kar za znęcanie się nad zwierzętami. Do tej pory groziło za to do 2 lat pozbawienia wolności. Teraz wymiar kary wzrósł do 3. W razie znamion działania ze szczególnym okrucieństwem kara może wynieść nawet 5 lat. Oprawca może zostać obciążony także karą finansową do 100 tysięcy złotych. 

fundacja dla zwierząt
Pies odebrany kobiecie: 2016 i 2018
fundacja dla zwierząt
Pies odebrany kobiecie: 2016 i 2018
fundacja dla zwierząt
Pies odebrany kobiecie: 2016 i 2018

Źródło: Facebook / Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Topaczewska

Zobacz także:

  1. Polska! Krwawe walki psów praktycznie w centrum miasta
  2. Głupi żart czy bestialstwo? Świnka morska na sprzedaż z makabrycznym opisem
  3. Ten sławy artysta zabił bestialsko dziesiątki zwierząt. Powód Cię rozwścieczy