gaz pieprzowy
Zdjęcie poglądowe

Naprawdę widzieliśmy już różne rzeczy w naszej redakcji i sądziliśmy, że nic nas nie jest w stanie już zadziwić. Każdego dnia mierzymy się z najróżniejszymi psimi tragediami, których sprawcami są ludzie. Nie rozumiemy ani jednej tego typu sytuacji i nawet nie staramy się ich zrozumieć. Naszym zdaniem nikt nie ma prawa krzywdzić zwierząt, gdyż te są całkowicie bezbronne. Niestety pewien psiak stał się właśnie kolejną ofiarą niemyślącego człowieka.

Gaz pieprzowy użyty przeciwko psu

Gaz pieprzowy. Wszystko wydarzyło się w dniu 16 sierpnia. Pies jak zwykle spędzał czas na swoim podwórku, nic szczególnego. Zapewne wylegiwał się w ogródku. Jego właścicieli nie było w domu, jednak na dworze był taki ukrop, że lepiej dla psa było jak został na dworze z dostępem do swojej miski. W pewnym momencie koło posesji przeszedł mężczyzna w turkusowej koszulce. Psiak zaczął ujadać, broniąc najpewniej terenu. Przechodzień wyjął jakiś mały przedmiot, przypominający spray i psiknął nim w stronę psa. 

Właściciele po powrocie do domu od razu zaobserwowali, że coś jest nie tak. Piesek miał spuchnięte oczy, wymiotował i był osowiały. Zaalarmowani stanem zwierzęcia zaprowadzili go natychmiast do weterynarza, gdzie dostał kilka zastrzyków i kroplówek. Wiedzę na temat tego, co faktycznie się wydarzyło posiadamy dzięki monitoringowi założonemu w domu. Jak się okazało, w kierunku czworonoga został użyty gaz pieprzowy. Sprawca całego zajścia jest poszukiwany przez policję. Jeśli rozpoznajesz mężczyznę z nagrania, pomóż i skontaktuj się z najbliższym komisariatem. 

Gaz pieprzowy. Czy wolno użyć gazu pieprzowego w kierunku psa?

Niestety tak. Bardzo nad tym ubolewamy, ale w naszym kraju posiadanie i używani gazu pieprzowego jest możliwe w przypadku konkretnych sytuacji. Musimy czuć się zagrożeni i mieć konkretne przesłanki do tego, by móc użyć legalnie tego narzędzia. Dla pełnej jasności wymienimy przykładowe sytuacje, w których użycie gazu jest adekwatne:

  • jeśli jesteś sam, a w Twoim kierunku biegnie pies który wyraźnie wygląda i przede wszystkim zachowuje się agresywnie w stosunku do Ciebie, prawo przyzwala na użycie gazu. 
  • jeśli pies zachowuje się agresywnie i zerwie się na przykład ze smyczy swojemu właścicielowi, to również możesz się bronić w taki sposób. 

Dlaczego sprawca zdarzenia jest poszukiwany?

Skoro wiecie już, że użycie gazu pieprzowego jest niestety dozwolone w szczególnych wypadkach, to na pewno zadajecie sobie pytanie: dlaczego mężczyzna jest poszukiwany? Już wyjaśniamy. 

Przechodzień, którego zarejestrowała kamera popełnił przestępstwo. Użycie gazu pieprzowego nie było konieczne. Psiak był zabezpieczony, a na nagraniu wyraźnie widać jak pies jest podjudzany do swojego zachowania. Poza tym znajdował się w bezpiecznej odległości i nie miał możliwości zrobienia mężczyźnie krzywdy. 

Art. 5. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Art. 6 (…)
1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

(…)
9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;

Art. 35.
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W związku z tym sprawcy czynu grozi do 3 lat pozbawienia wolności. 

– Wszystkie osoby, które rozpoznają tego mężczyznę lub posiadają informacje na jego temat, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z policją – mówi st. sierż. Justyna Przytarska, rzecznik prasowy chojnickiej policji.

Zobacz także:

  1. Cały świat oburzony! Rodzina królewska mordowała zwierzęta na oczach dzieci
  2. Kilkanaście niesamowitych psów, które pobiły rekord Guinnessa. Będziesz zaskoczony
  3. Pomóżmy im! Żeby ratować potrzebujące psy, muszą sprzedawać filiżanki