gdzie oddać psa

Gdzie oddać psa? Nikt nie patrzy przychylnie na osoby, które zadają to pytanie. W końcu my, jako miłośnicy zwierząt, nie wyobrażamy sobie nawet dnia bez naszego ukochanego czworonożnego przyjaciela. Niestety właściciele tego psiaka 

Gdzie oddać psa? Choć jest to smutne pytanie, pada dość często na psich grupach na różnych portalach społecznościowych. Powodów jest wiele. Kosztowne leczenie, alergia nowo narodzonego dziecka, niszczenie, agresja. Jednak są one wystarczające, aby całkowicie skreślić życie psa?

Gdzie oddać psa? Gdzie oddać niechcianego psa?

Pies oddany do schroniska jest przerażony. Nie rozumie, co się dzieje, w końcu jeszcze wczoraj leżał na kanapie, czekał na miskę z jedzeniem i głaskanie po głowie, a nagle spacer i przejażdżka zamienił się w kraty i zimną, betonową podłogę. Taki los spotkał również Tammy. Labradora, którego nikt nie pytał, czy chce zamienić ciepły dom na smutne schroniskowy boks. Właściciele postanowili ją oddać, ponieważ im się znudziła. Zwierzak nie był na to przygotowany, a jego reakcja mówi wszystko. Widok smutnej Tammy rozdziera serce. Kto jest zdolny do oddania swojego najlepszego przyjaciela i członka rodziny? Niestety nie tylko Ci ludzie, tak postępują. 

Wpisując w wyszukiwarkę schronisko, jedno z pytań, które zadają ludzie to “gdzie oddać niechcianego psa?”. Szczerze, ugięły się pode mną nogi, po przeczytaniu tego. Sam fakt oddania psiaka jest okropny i nie ma tu znaczenia, czy ten pies był z nami od zawsze, czy zaledwie kilka miesięcy. Przez ostatnie dwa lata byłam domem tymczasowym, dla psiaków, których nikt nie chciał, które były porzucone, zamykane w pudełkach i wyrzucane z pędzących samochodów. Coś takiego otwiera oczy na problem bezdomności. 

Muszę oddać psa. Procedura oddania psa do schroniska

Życie pisze nam różne scenariusze, jednak adoptując czy kupując psa, musimy pamiętać o tym, że jest to obowiązek na najbliższe kilkanaście lat. Dlatego decyzja o psie, powinna być dobrze przemyślana. Szczególnie w lecie, najwięcej jest porzuconych zwierząt. Ludzie wyjeżdżają na wakacje, a nie ma w nich miejsca dla czworonoga. Co robią? Oddają do schroniska lub porzucają w lesie. Nie twierdzę, że z każdej sytuacji jest wyjście, ponieważ są psiaki, którym naprawdę lepiej będzie w innym domu, niż na krótkim łańcuchu przy budzie. 

Do schroniska nie można oddać psa własnościowego za darmo. Niektóre schroniska życzą sobie opłaty za oddanie psiaka, inne nie przyjmują od razu, a najpierw pomagają właścicielom, na własną rękę poszukać nowego domu lub rozwiązać problem, który powstał i jest powodem do pozbycia się przyjaciela. Co robią ludzie w tym momencie? Przywiązują psa do bram przytuliska i uciekają. Czy tak zachowuje się dorosły człowiek?

Całe szczęście historia Tammy skończyła się w miarę dobrze. Po wielkim smutku, który widoczny jest na poniższych zdjęciach, nastąpił zwrot akcji. Znaleźli się ludzie, którzy postanowili suni dać kochający dom. Los się do niej uśmiechnął. Zresztą zamieściliśmy też zdjęcia Tammy z nowego domu, spójrzcie jaka piękna przemiana. 

Czy można oddać psa wziętego ze schroniska? Kto wie gdzie można oddać psa?

Większość schronisk i fundacji zastrzega sobie prawo do odbioru psa w momencie złego traktowania, ale także w umowach adopcyjnych zawiera informację, że gdyby kiedykolwiek nowi opiekunowie postanowili pozbyć się zwierzęcia, mają oni obowiązek oddać go do tej samej placówki, z której wzięli psiaka. Tak samo wygląda w przypadku psów kupionych w hodowlach. Jeśli decydujemy się na pozbycie się zwierzęcia, hodowca musi zostać o tym poinformowany jako pierwszy oraz najpewniej pomoże on nam szukać nowego domu.

Gdzie można oddać psa? Jeśli jednak podejmujesz taką decyzję, proszę, nie przywiązuj go do drzewa w lesie czy do torów tramwajowych, nie porzucaj, nie oddawaj do schroniska. Spróbuj znaleźć inne wyjście z sytuacji. Skontaktuj się z okolicznymi fundacjami, poszukaj mu domu tymczasowego. Roześlij zdjęcia do znajomych. Daj ogłoszenia na różnych portalach społecznościowych, na specjalnych grupach, stworzonych po to, aby pomagać w adopcji i wyadoptowaniu psiaków. Daj mu szanse na godne warunki i ciepłą kanapę. Nie skreślaj jego przyszłości.