gdzie zgłosić porzucenie psa

Gdzie zgłosić porzucenie psa? Okazuje się, że wielu ludzi nadal nie zdaje sobie z tego sprawy i wciąż nie ma pojęcia, jak podejść do tegoż tematu. Dlatego też tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa i przypominanie na każdym kroku tychże najważniejszych informacji, które mogą uratować psie życie. 

Gdzie zgłosić porzucenie psa? Nadal się nad tym zastanawiasz i wciąż nie masz pojęcia? Spokojnie, nikt nie będzie Cię winił. Skoro nie wiesz, bądź masz wątpliwości to nawet lepiej, że mówisz o tym wprost. Wyjaśnię wszelkie wątpliwości, zapraszam do lektury. 

Gdzie zgłosić porzucenie psa? 

Wyobraź sobie taką historię, że porzucony pies biegnie za autem. Dlaczego to robi? Bo nadal tlą się w nim resztki nadziei, podpowiadające mu, że to na pewno jakiś zły sen. Jeszcze nie uświadamia sobie, że ta sytuacja dzieje się naprawdę i właśnie stracił swojego ukochanego właściciela. Jeszcze nie wie, że został skazany na bezdomność, choć ona nie jest tak najgorsza. Najgorsze dopiero przyjdzie: głód, samotność i świadomość porzucenia. 

To właśnie wtedy go spotykasz. Widzisz, jak usilnie próbuje biec przed siebie, w nieznane, lecz łapy odmawiają posłuszeństwa. Toczysz walkę z samym sobą i zastanawiasz się, co masz zrobić. Jeśli wyjdziesz do niego i zajmiesz się próbą ratowania tego niewinnego psa, to spóźnisz się do pracy. W głowie masz nadal multum pytań, jednak odkładasz je w myślach na bok. Starasz się wciąż myśleć trzeźwo. Niestety nie masz pojęcia, gdzie zgłosić porzucenie psa. 

Odpowiedź jest bardzo prosta i banalna. Niezależnie od sytuacji wybierz numer 986, należący do straży miejskiej. Możesz tam zadzwonić o każdej porze dnia i nocy, gdyż ten numer alarmowy jest czynny przez całą dobę. Jeśli masz możliwość zabezpieczenia psa, to super – zrób to. 

Porzucenie psa z samochodu, czyli co zrobić? Jak zareagować na wyrzucenie psa z samochodu? 

Widok porzuconego psa nigdy nie należy do najmilszych. Uprzedzam, że spojrzenie, jakim obdarzy Cię zwierzak, może zostać z Tobą już na zawsze. Jednak nie łam się, w takim przypadku musisz podnieść głowę do góry i zacząć działać, jak najszybciej. Od czego zacząć? Już pomagam. 

Jeśli jesteś świadkiem porzucenia psa z samochodu – zatrzymaj się i pomóż temu zwierzęciu. Niestety nie jest to rzadki widok i dość często można go spotkać, przeważnie w okresie letnim, kiedy to ludzie wybierają się na wakacje. 

  • przerażony psiak biega po ulicy i stanowi przy tym zagrożenie dla samego siebie i dla pozostałych uczestników ruchu

Bardzo często porzucony psiak nie będzie umiał zaakceptować nowego stanu rzeczy. Może okazać się tak, że będzie biegał w kółko, niczym ktoś kto wpadł w panikę. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj złapać zwierzę. Jak to zrobić? Możesz zachęcić je do podejścia na przykład jakimś smacznym jedzeniem, bądź porcją wody. Spróbuj po prostu oddzielić je od poruszających się pojazdów, dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo wielu istot. 

  • pies uległ poważnemu wypadkowi, bądź został wyrzucony z pędzącego auta

Może się również tak zdarzyć, że samochód z którego został wyrzucony zwierzak jechał ze sporą prędkością. Wówczas porzucony psiak może nabawić się różnych obrażeń zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Musisz działać szybko. Jeśli masz taką możliwość zabierz psa ze sobą i dostarcz go do najbliższej kliniki weterynaryjnej, gdzie udzielą mu pomocy. 

Niezależnie jednak od sytuacji, bo nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć – zawiadom straż miejską, bądź najbliższy komisariat policji. Spróbuj również skontaktować z lokalnym schroniskiem, które z pewnością przyjmie zgłoszenie i przyjmie zwierzę do siebie. Pamiętaj również, że porzucenie psa jest przestępstwem i kwalifikuje się do ukarania przez sąd.