Głuchy pies
Fot. Flickr.com

Głuchy pies wydaje się ogromnym problemem, a zarazem wyzwaniem, któremu nie da się podołać. Wrażenie to potęguje się, gdy pies nie dość, że nie posiada zmysłu słuchu, to dodatkowo nie widzi. Nic bardziej mylnego, odpowiednio wychowany, niepełnosprawny pies, niemal w niczym nie odbiega od zdrowych osobników.

Głuchy pies jest zwierzęciem, nad którym opieka jest z pewnością trudniejsza. Zwierze nie usłyszy naszego wołania, hałasów, niepokojących dzięków, które mogą nawet okazać się zapowiedzią niebezpieczeństwa. Cóż powiedzieć więc, gdy pies oprócz ślepoty cierpi na głuchotę?

Pewna suczka z USA zrobiła furorę w internecie swoim zachowaniem. Mogący zlokalizować właściciela tylko za pomocą wzroku i dotyku zwierza, nie okazuje ani krzty niezadowolenia ze swojego położenia. Zapach swojego pana wyczuwa na spore odległości, dzięki czemu zawsze wie, kiedy może się go spodziewać. Filmik z jej zachowaniem został opublikowany na Facebooku (prezentujemy go zresztą pod tekstem).

Głuchy pies: problemy

Niesłyszący pies może wydawać się kłopotliwy. Jeśli jednak zachował pełną sprawność ruchową i wzrok, nie powinien stwarzać większych problemów. Co prawda werbalny kontakt z nim zostanie przerwany, nie należy się tym przejmować. Wychodząc na spacer z taki psiakiem, trzeba mieć go zawsze na oku i spuszczać ze smyczy tylko, jeżeli nie wykazuje tendencji do nadmiernego oddalania się lub ucieczki.

W domu natomiast, jeśli właściciel chce się dowiedzieć, gdzie zwierze się znajduje i co robi, musi go po prostu poszukać. W przypadku zamkniętych posesji i mieszkań nie jest to trudne, a trochę ruchu przyda się każdemu.