Fot. Wikimedia.org

Golden retriever jest psem o niezwykłym usposobieniu wobec ludzi, ale także innych zwierząt, również innych gatunków. Są bardzo przyjazne, inteligentne i skore do współpracy. Jeden z nich stworzył nawet swój własny „gang”, w którym jest, o dziwo, jedynym psem.

Golden retriever to rasa o półlegendarnym pochodzeniu. Wiadomo, że po raz pierwszy zaprezentowano go pod nazwą “rosyjski”. Istnieją także wątpliwości co do tego, kto tak naprawdę rozpoczął jego zorganizowaną hodowlę i jakie rasy złożyły się na jego, znany dziś powszechnie wygląd.

 

Choć są przyjacielskie i doskonale “dogadują się” z dziećmi, starszymi i obcymi (co dyskwalifikuje je ze stróżowania), powszechnie wykorzystywane są przez myśliwych, lecz nie są psami myśliwskimi. Ich nazwa jednoznacznie wskazuje na ich wysokorozwiniętą umiejętność aportowania, którą wykorzystuje się podczas polowania na ptactwo.

W większości popularne goldeny spełniają jednak rolę psów domowych i do towarzystwa. Świetnie radzą sobie również jako psy przewodnicy i terapeuci, a dzięki znakomitemu węchowi z ich usług korzystają również formacje policyjne na całym świecie.