goryl

Ape Action Africa, to organizacja non-profit zajmująca się ochroną zagrożonych goryli, małp i szympansów. Założona została w 1996 roku, ale ich małpi przyjaciele nadal potrafią skutecznie zaskoczyć. Niedawno Bobo, pewien 24-letni goryl zachodniej niziny, będący najdłużej przebywającym stworzeniem pod opieką organizacji, znalazł sobie nietypowego przyjaciela. Sprawił tym samym, że jego opiekunowie wpadli w osłupienie. 

Ape Action Africa: kim jest Bobo?

Ape Action Africa. Bobo jest gorylem mieszkającym na terenach należących do organizacji. Znajduje się pod jej opieką od 1996 roku, czyli dokładnie od tego samego roku, w którym powstała organizacja. Bobo jest samcem alfa w swoim składzie, które składa z trzech samców i trzech samiczek. Znany jest jako ten charakterny, który dba o swoją pozycję w stadzie. Jego pobratymcy próbowali wielokrotnie przejąć stery w grupie, ale jeszcze nikt nie wygrał z Bobo. 

Goryl ma też łagodną stronę charakteru

Jakiś czas temu organizacja Ape Action Africa poinformowała swoich wiernych fanów o tym, że Bobo znalazł sobie przyjaciela. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego i dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to małe stworzonko zwane galagowate. 

– Przyjaciele z kumplami Bobo byli ciekawi krzaczastego dziecka i mieli nadzieję, że podzieli się nim z nimi, ale Bobo trzymał galagowatego dla siebie. – powiedziała rzeczniczka Ape Action Africa, Elissa O’Sullivan

– Dziecko z buszu nie wykazywało strachu przed Bobo, poruszając się po jego ciele i spędzając czas skacząc po otwartej trawie, zanim zdecydował się wrócić do Bobo. – dodaje kobieta 

Galagowate: co to jest?

Dzikie małpki, o niewielkich rozmiarach. Ogon osiąga długość większą od długości ciała i jest wykorzystywany do utrzymywania równowagi. Gatunki z tej rodziny mają duże uszy i oczy oraz silnie rozwinięte kończyny tylne. Na drugim palcu stopy znajduje się długi pazur wykorzystywany do czyszczenia sierści. Prowadzą zwykle nadrzewny i nocny tryb życia.  Bardzo sprawnie poruszają się wśród gałęzi, skaczą z drzewa na drzewo. Po ziemi skaczą podobnie jak kangury. Są wszystkożerne – żywią się owadami i ich larwami, drobnymi kręgowcami, a także pędami roślin, owocami i nasionami. Ciąża trwa od 110 do 133 dni. Samica rodzi zwykle jedno lub dwa młode. Młode nie są w pełni samodzielne. Przez kilka do kilkunastu dni – w zależności od gatunku – wędrują z matką przyczepione do jej futra. Galagowate trzymane w ogrodach zoologicznych żyją od 12 do około 16 roku. 

Zobacz także:

  1. Najzabawniejsze zwierzaki uchwycone kamerą. Pękniesz ze śmiechu
  2. Nie uda Ci się NIE ŚMIAĆ. Te zwierzaki rozbawią Cię do łez
  3. Stworzą raj dla zwierząt. Też będziesz chciał tam zamieszkać