ile żyje pies mieszaniec

Ile żyje pies mieszaniec? Jak liczy się długość życia psa? Ile dane nam będzie cieszyć się obecnością naszego ukochanego pupila? Te wszystkie pytania z pewnością spędzają sen z powiek wielu właścicieli tych cudownych czworonogów. Ich odejście jest chwilą, której boi się chyba każdy z nas. 

Ile żyje pies mieszaniec? Z pewnością wielu z nas zastanawia się, jak policzyć szacowaną długość życia naszego psa, jeśli nie należy do żadnej z ras, które mają wszystko dokładnie wyliczone. Sprawa rzeczywiście nie jest prosta, a przecież każdy z nas boi się choćby pomyśleć o chwili, w której przyjdzie nam się pożegnać z naszym ukochanym “kundlem“. 

Ile żyje pies mieszaniec? 

Jak dowodzą wyniki szeregu badań, przeciętna długość życia psa zależy przede wszystkim od jego rasy, czego pochodną jest również wielkość. W ostatnich latach zauważono, że długość życia czworonogów uległa zdecydowanemu wydłużeniu, co z pewnością cieszy właścicieli wszystkich psów. Obliczenie tego w przypadku psów mieszańców wcale nie jest jednak takie proste. 

Ile przeciętnie żyje pies?

Przyjmuje się (oczywiście w ogromnym uproszczeniu), że to małe rasy psów żyją zwykle kilka lat dłużej, niż ich więksi i masywniejsi koledzy. Wiąże się to przede wszystkim z procesami starzenia, które postępują zdecydowanie szybciej u większych czworonogów. Szacunkowo niewielkie psiaki dożywają do 16 lat, podczas gdy duże psy zaledwie do 13. Najgorsze informacje dotyczą jednak tzw. ras olbrzymich – tam jest to tylko około 8 lat.

Ile lat żyje pies? 

Mimo podanych wyżej danych zdarzają się oczywiście wyjątki, które w niektórych przypadkach są wręcz ekstremalne. W Księdze rekordów Guinessa znajdziemy np. psa pasterskiego, który dożył aż 29 lat i 160 dni. Za psy długowieczne z kolei uważa się przedstawicieli ras pierwotnych, takich jak choćby australijskie psy pasterskie – te cieszą swoich właścicieli zwykle ponad 15 lat. 

Ile żyją psy kundelki? Jak długo żyje kundel?

Psy mieszańce często potocznie nazywane są kundlami, choć jest to ogromny błąd – wedle definicji kundel jest potomkiem psów nieznanego pochodzenia, a większość mieszańców tymczasem jest wynikiem skrzyżowania dwóch konkretnych ras. Często wybierając sobie takiego psa, nie wiemy dokładnie jakiej rasy byli jego rodzice, co mogłoby pomóc nam ustalić jego spodziewaną długość życia. 

To ile żyje pies domowy najłatwiej ustalić poprzez analizę średniej długości życia ras jego rodziców. Oczywiście nigdy nie będą to konkretne i sprecyzowane liczby, a jedynie domysły i spekulacje. W sytuacji, gdy nie znamy pochodzenia swojego ukochanego mieszańca, możemy próbować oszacować długość życia jedynie po jego wielkości oraz podobieństwie do konkretnych ras. 

Ile żyje mały pies?

Małe psy statystycznie żyją dłużej niż większe rasy, bowiem dłużej zachodzą u nich procesy starzenia. To właśnie z obecności tych najmniejszych kompanów cieszyć się możemy najdłużej –  chihuahua, yorkshire terier czy thiz tzu, przeciętnie nie opuszczą nas nawet przez 16 lat.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. POLSKIE RASY PSÓW. JAKIE PSY MAJĄ POLSKIE POCHODZENIE?
  2. GRUBY PIES, CZYLI JAK ODCHUDZIĆ OTYŁEGO PSA? DIETA ODCHUDZAJĄCA DLA PSA
  3. MISTRZ! O TYM PSIE MÓWI CAŁY ŚWIAT. KIEDY DOWIECIE SIĘ DLACZEGO, SPADNIECIE Z KRZESEŁ